СРЕДНО УЧИЛИЩЕ "ВАСИЛ ЛЕВСКИ" - СЕВЛИЕВО |
![]() |
![]() |
НОВИНИ И АКТУАЛНИ ДЕЙНОСТИ УЧЕБНА 2016 /2017 ГОДИНА
|
Архив новини |
Актуално |
![]() Във връзка със зачестилите пътно транспортни произшествия и инциденти с деца и ученици през летните месеци, ви напомняме, да бъдете внимателни и да спазвате правилата за движение по пътищата. Напомняме ви, че употребата на алкохол и наркотични вещества, както и използването на неохраняеми водни басейни е недопустимо! Пазете живота на децата си! ![]() Възможност за придобиване бакалавърска степен в САЩ, изцяло финансирана от Фондация "Кроношпан". Стипендия "Кроношпан" е един от основните ангажименти на Фондация "Кроношпан", чрез която се предоставя възможност на една млада надежда всяка година да придобие бакалавърска степен в Babson College, учебно заведение № 1 за предприемачество в Америка. Научи повече ТУК! |
Пламен Илиев, бивш възпитаник на СУ "Васил Левски", който в момента играе в румънския "Астра", е героят на мача България - Швеция 3:2.
Стражът на българската врата направи серия от отлични спасявания, сред които и дузпа в 29-ата минута.
С ритуал по полагане на венци и цветя севлиевци отбелязаха 180 години от рождението на Апостола на свободата Васил Левски.
Председателят на Общински съвет-Севлиево, зам.-кметът инж. Красимира Йорданова, директорът на Историческия музей Найден Петров, директорът на СУ "Васил Левски" Тома Томев, учители, ученици и граждани се събраха, за да си спомнят свято дело на Апостола и да се преклонят пред неговия героизъм и жертва.
Слово за живота и делото на Левски произнесе Мирослава Михайлова, старши учител по география в училището.
Десетокласничката Теодора Маринова се класира на второ място в Международния ученически конкурс "Заедно в XXI век", който се провежда под патронажа на посолството на Русия у нас. Теодора участва в конкурса с презентация на тема "Низкий поклон освободителям Севлиево!", посветена на 140-годишнината от Освобождението на Севлиево.
На 28 юни в Руски културно-информационен център, София, се състоя церемонията по награждаването на призьорите в Международния ученически конкурс "Заедно в XXI век". Конкурсът се организира за поредна година от фондация "Устойчиво развитие за България" съвместно със СБУ и МОН и е под патронажа на посолството на Руската Федерация в Република България. Конкурсът цели чрез средствата на изкуството да се даде възможност за творческа изява на ученици и популяризира българо-руските отношения.
Конкурсът е международен и в него традиционно взеха участие ученици от България, Русия, Украйна, Беларус, Молдова и Казахстан. Тази година организаторите предложиха две теми: "140 години от началото на Руско-турската война" и "По пътя на Победата - битката за Москва и Сталинградската битка".
Теодора Маринова участва за втори път в конкурса. Тя работи над своя проект изключително упорито в продължение на близо два месеца. През това време момичето се запозна в детайли с причините, характера, хода и значението на Руско-турската Освободителна война, като използва авторитетни български и руски източници. С особен интерес проучи документи, снимки и други артефакти в постоянната експозиция на Градския исторически музей "Освобождението на Севлиево". Удоволствие за нея бе да получи информация за освобождението на своя роден град от книгата "Дома и на войне" на Александър Верещагин - един от освободителите на Севлиево.
За второто си място в конкурса нашето момиче получи грамота и едноседмична почивка в международния ученически лагер в СОК "Камчия", както и предметни награди в номинацията "Творби на руски език".
От 23. 06 до 25. 06. 2017 г. се проведе първото състезание от летния цикъл на Държавните лични отборни първенства по плуване на 50 метров басейн. ДЛОП се проведе в гр. Варна на общински комплекс "Приморски". Участие взеха 399 състезатели от 53 отбора в страната.
В състезанието за възрастова група "Златна рибка" за 9 и 10-годишни момичета и момчета СК "Викинг2008-Севлиево" бе представен от 7 състезатели: Дарий Бончев (10 г.), Теодор Дончев (10 г.), Георги Пенчев (9 г.), Адриан Кънев (9 г. ) и Александър Кунев (9 г.) при момчетата, а Симона Кисьова (10 г.) Лилия Криндова (10г.) при момичетата.
В първите 2 полудни състезателите мериха сили в задължителната дисциплина 200 м. св. стил. Шест състезатели уверено успяха да преодолеят входящия норматив, което им даде възможност да се представят в останалите дисциплини. Според регламента на състезанието, класиралите се на първите 24 места състезатели във всяка дисциплина получават точки според стойността на постижението.
Дарий Бончев (10 год.) направи сериозна заявка за бъдещи успехи , като успя да се класира на престижното 6-то място в дисциплината 50 метра бътерфлай с отличното постижение от 0:35:59 мин., а на 200 метра съчетано зае 18 - то място с време от 3:13:45 мин.
Теодор Дончев (10 год.) се представи също на много добро ниво и успя да се класира на 18-то място в дисциплината 50 метра бътерфлай с постижение от 0:40:60 мин., а на 50 метра свободен стил резултатът от 0:34:86 мин., му отреди 13-то място.
За останалите момчета това бе първото състезание от такъв ранг. Георги Пенчев (9 год.) преодоля входящия норматив от 4:00:00 мин. на 200 метра св. стил с отличен резултат от 3:17:95 мин., а успешното му участие бе затвърдено с представянето му на 200 метра съчетано плуване, в което се класира на 62-място с постижение от 3:57:35 мин. Адриан Кънев (9 год.) плува с голямо желание и се реализира най-добре в дисциплината 50 метра гръб, като с постижение от 0:49:10 мин. той зае 78-мо място, а на 50 метра бруст се класира 81-ви с време от 0:57:88 м. Александър Кунев преодоля входящия норматив с постижение от 3:33:01 мин., а на 50 метра бътерфлай се класира на 85-то място.
Симона Кисьова плува най-успешно в дисциплината 50 метра гръб и с постижение от 0:44:01 мин. се класира на 24-то място., а на 200 м. съчетано състезателката ни се класира на 45-то място с резултат от 3:37:08 мин.
Момчетата на СК "Викинг2008-Севлиево" участваха и в най - емоционалната част на състезанието - щафетните плувания. На 4 х50 м. св. отборът се класира на 15 -то място с постижение от 2:35:36 мин.
В крайното отборно класиране при момчетата отбора на СК "Викинг2008-Севлиево" се класира на 14-то място.
Треньорите Павлина Станчева и Боян Ботев са оптимистично настроени за бъдещите резултати на плувците ни. Благодарение на разбирането и добрата воля на ръководството на СУ "Васил Левски" - гр. Севлиево, плувната подготовка на клуба през това лято ще се удължи до края на месец юли.
На последната представителна изява на клуб "Млад екскурзовод", създаден през месец ноември 2016 година по проект "Твоят час", учениците поканиха своите гости в образуваната от тях туристическа агенция "СЕВЛИЕВО ТРАВЪЛС" и влязоха много успешно в ролите на екскурзоводи.
Водещ на представянето бе г-жа М. Михайлова - ръководител на клуба. Сред гостите бяха: г-жа Иванка Тотева - зам-директор, г-жа Надя Цочева - зам-директор, г-жа Капка Пандурска, г-жа Ценка Владимирова и г-жа Ана Жекова - преподаватели в СУ "Васил Левски". Йоан Кушлев и Цветан Пенков от 9в клас, представиха презентация с програма за пътешествие в Гърция, в която запознаха аудиторията със забележителностите на южната ни съседка.
Юсгюл Ломчалиева от 9б клас, Кристияна Шикова и Сияна Здравкова от 9а клас пренесоха посетителите в красивата Испания, а Розалита Величкова и Ралица Петрова от 9б клас ни заведоха на пътешествие в Германия.
Изявата на учениците показва, че те успешно са постигнали целта на клуба: да се запознаят с основните характеристики на професията екскурзовод като приложат знанията си в създаване на туристическа агенция.
На 19 юни 2017 година с тържество в Актова зала бяха връчени дипломите на Випуск 2017 от СУ "Васил Левски".
Училището ежегодно отличава най-добрите си абитуриенти със званието "Рицар на почетния знак". Тази година носители на званието станаха Гергана Бошнакова, Мирела Донева, Евгения Тинчева, Мартин Любенов, Емил Тотев и Станимира Стойчева. Те получиха плакетите си от Росен Цветков - заместник-областния управител, в присъствието на училищното ръководство, преподаватели и родители. Освен плакетите, най-добрите сред дипломиращите се в СУ "Васил Левски" получиха и подарък от Училищното настоятелство.
Виж ТУК Рицарите на почетния знак от ВИПУСК 2017!
На 14 юни в Актовата зала на СУ "Васил Левски" при голям интерес от страна на учениците от средна степен се проведе ежегодното руско шоу, посветено на 12 май – Деня на Русия.
Мотото на програмата беше необходимостта от изучаване на руски език. Участниците доказаха чрез презентация, стихове и песни, че руският език е богатство, а водещите акцентуваха върху ползите от владеенето му. Ето някои от тях: руският език е интернационален, защото рускоговорящите са над 300 млн.
Руските писатели класици звучат по-въздействащо в оригинал, и това доказаха участниците, които прочетоха на руски мисли на Толстой, Тургенев и други известни писатели за богатството и красотата на руския език.
Той отваря вратите на множество престижни университети в Русия, които предлагат безплатно образование. С него възможността за онлайн общуване е по-голяма, защото руските сайтове са ценен ресурс за полезна информация във всички области.
Владеенето на руски дава възможности и за кариерно развитие, а Русия предлага чудесни условия за живеене и професионална реализация.
С въздействащи стихове, музика и песни се представиха учениците от 6б, които учат езика вече втора година. Техните умения са резултат от работата на Елена Иванова – преподавател по руски език, и на дейността на директора г-н Томев, който оборудва кабинет по руски език, открит на 18 април тази година от руския посланик в България.
Програмата, дело на Евгения Пенчева – преподавател по музика, Елена Иванова и 6б, както и на техните по-големи съученици от 9а клас, завърши с кръшно българско хоро на сцената.
Международна фестивална програма "Приятели на България", в партньорство с Министерството на образованието и науката, Националния дворец на децата и Българския хоров съюз, проведе десетото издание на Националния конкурс за специалисти, работещи с деца и ученици с изявени дарби в направление "Изкуства ", под надслов "От учителя – с любов!"
В раздел "ПОЕЗИЯ" с първо място бе отличена Таня Попова, старши учител по български език и литература в СУ "Васил Левски", гр. Севлиево, за стихотворенията си - "В зелено" и "Икар".
На 11 юни в гр. София се проведе Националният кръг на Международното състезание "Лингвистично кенгуру - 2017", организирано от фондация "Млада България".
До участие в него бяха допуснати участници от всеки клас постигнали от 185 до 200 точки на Училищния кръг на състезанието от цялата страна.
Сред 98-те участници 3-4 клас бе и Кристиян Данаилов Пашов от IVа клас, който достигна до Националния кръг със 185 точки по английски език и е единствения представител на Габровска област. На финала се представи още по-добре и се класира на Първо място с 195 точки в групата по английски език. Той е в челната класация, наред с ученици от София, Димитровград и Ямбол.
Това е първи такъв успех на ученик от начален етап в СУ "Васил Левски".
Във връзка с 10 март - Ден на спасението на българските евреи и почитане паметта на жертвите на Холокоста - Таня Попова, старши учител по български език и литература в СУ "Васил Левски", спечели проект на тема: "Да помним!"
Проектът се осъществява с финансовата помощ на The Olga Lengyel Institute (TOLI) и Мемориалната библиотека, със седалище в Ню Йорк.
На 12 юни 2017 г. в Актовата зала на СУ "Васил Левски" пред учениците от VIII, IX, X, XI клас се проведе заключителното занятие по проекта, подготвено като литературно-музикална програма, озаглавена "Светлината, която ни спасява".
Сценарият на програмата е подготвен от г-жа Таня Попова и защитен като идеен проект по програмата на МОН "Твоят час" (проект BG05M2OP001-2.004-0004 "Развитие на способностите на учениците и повишаване мотивацията им за учене чрез дейности, развиващи специфични знания, умения и компетентности (ТВОЯТ ЧАС) - фаза І"). Реализирането на това вълнуващо събитие стана възможно като обща изява на групите по проекта "Твоят час" - "Приятели на словото" (с ръководител Т. Попова) и "Традиции и сцена" (с ръководител В. Ангелска) . В работата на проекта се включи и г-жа Росица Гетова, старши учител по история и цивилизация, с ценни съвети и опит в разглежданата проблематика.
С помощта на социодрамата бяха представени няколко интересни драматургични момента, свързани с бита на евреите, с техните празници - Пасха и Ханука, с важни исторически събития и личности. История и легенда, мит и песен се преплитаха, за да бъде осъществен диалогът между културите, хората и времето. Критичното мислене за обществените феномени и събития на присъстващите в залата ученици беше насочвано от ключовите фигури на ИСТОРИКА (носител на паметта на човечеството - Румен Гатев, VIIIБ клас), ЖУРНАЛИСТА (носител на съвестта на човечеството - Мишел Лазаров, XБ клас) и ПОЕТА (съхранявящ ценностите на човечеството - Красен Стефанов, VIIIБ клас). Публиката следеше с интерес презентацията (Борислав Маринов, VIIIБ клас), която поставяше важни въпроси: "Какво е днес посвещението за теб? Страст, пари, повишение, собствен бизнес, успех... Ако е някое от това, ти сееш плява. Какво ще пожънеш?". Текстът на сценария изведе в метафоричен план основната идея на програмата "СВЕТЛИНАТА Е ТАЗИ, КОЯТО НИ ВОДИ И НИ СПАСЯВА!", но емоционалният връх бе постигнат с песен, посветена на празника Ханука - празник на светлината. Децата от групата "Традиции и сцена" (с ръководител В. Ангелска) изпълниха песента на иврит и български език, а настоението в залата се покачваше, защото чистите като камбанен звън гласове отваряха пътя на светлината в душите на всички присъстващи в залата. Залата остана без дъх при изпълнението на иврит на песента "Horshat hai caliptus" - на Виктория Иванова (IIВ клас). Ученичката заслужи горещите аплодисментите на публиката, а нейната учителка - нашия възторг и преклонение пред майсторството и професионализма на един всеотдаен учител.
Втората част на сценария на програмата бе разработена по книгата на професор Михаел Бар-Зоар "Извън хватката на Хитлер". Следваха решенията на Ванзейската конференция - Конференцията на палачите, Законът за защита на нацията, приет от Българския парламент. Като в Холивудски филм бе представена любовната връзка между А. Белев, Комисар на Комисарството по еврейските въпроси (Мартин Стоилков, XA клас) и Лиляна Паница (Ивета Ботева, IXA клас). Със затрогваща човечност се открояваше словото на ПОЕТА, което по неподражаем начин търсеше открояването на гражданската позиция на младите актьори. Специално за проекта г-жа Т. Попова написа три стихотворения, които да стимулират творческата и евристична дейност на учениците и да се открои творческата ангажираност към проблемите на Холокоста и социалната справедливост. Действието ни пренесе в онези тревожни дни, в които България направи своя достоен избор чрез позицията на: Димитър Пешев, подпредседател на Българското народно събрание (Симеон Геловски, XБ клас), митрополит Стефан - глава на Софийската църква (Цветан Цанков, IXБ клас), митрополит Кирил - глава на Пловдивската църковна епархия (Николай Йовков IXА клас), Екатерина Каравелова, 80-годишната вдовица на легендарния Петко Каравелов, брат на Любен Каравелов, бивш министър-председател на България (Ирена Георгиева XБ клас); Елин Пелин, подписал писмото срещу Закона за защита на нацията, член на Съюза на българските писатели (Валентин Кръстев IXА клас); цар БОРИС III (Веселин Конов IXА клас) и др. Зад "стената" на Достойнството и Отговорността застанаха децата от групата "Традиции и сцена" и вляха чрез думите на песента "Нека има светлина" мечтите на всички за светлина, благородството и доблест в името на живота.
В работата на заключителната изява по проекта взеха участие 33 ученици от VIII, IX, X клас, като Симеон Славков (IXА клас) подсигури перфектното техническо осигуряване на литературно-музикалната програма. Благодарим на Минчо Тодоров, родител на ученик от СУ "Васил Левски", който безвъзмездно ще предостави видео филм за изявата на ръководителя на проекта, което ще направи по-прозрачна дейността по отчитане на изявите пред The Olga Lengyel Institute (TOLI) и Мемориалната библиотека - Ню Йорк. Искрено се надяваме наблюдаващите да оценят по достойнство творческите усилия на учениците по пътя на отговорността, толерантността и хуманизма.
Материалът е предоставен от Таня Попова, старши учител по български език и литература в СУ "Васил Левски", спечелил проекта на тема: "Да помним!"
Организатори на фестивала са:
- Европейската Асоциация на Фолклорните Фестивали - EAFF,
- Euro Folk Academy,
- Община Хисаря и други организации
Фестивалът се провежда в рамките на Музикални празници "Евро фолк".
Участници са колективи от: Албания, Босна и Херцеговина, Гърция, Косово, Република Македония, Черна гора, Сърбия, Хърватия, Словения, Португалия, Румъния, Турция, Италия и др.
Поредно доказателство за добро обучение!
Седмокласниците на СУ "Васил Левски" са показали най-висок резултат в община Севлиево на националното външно оценяване по български език и литература, което ги нарежда на пето място по успех от външното оценяване в област Габрово.
На ДЗИ отличните оценки са само пет, всичките на абитуриенти от СУ "Васил Левски". Училището няма ученици с двойка или тройка на матурата след 12 клас, а средният му успех от изпита по БЕЛ е "много добър" 4.83. С този резултат от матурите севлиевската гимназия се нарежда на четвърто място в област Габрово.
На 06 юни 2017 година учениците от начален етап в СУ "Васил Левски" и техните учители се поздравиха с успешното завършване на учебната 2016/2017 година. Със стихове, песни, цветя и усмивки, деца, родители и учители се сбогуваха с училището за летните дни. Най-вълнуващ бе този ден за най-големите ученици в начален етап – четвъртокласниците, които със сълзи на умиление се разделиха със своите първи учители и получиха удостоверение за завършен начален етап. Особено атрактивни бяха четвъртокласниците от "А" паралелката с класен ръководител Симеонка Димитрова, които със своите специални униформи за годишния акт внесоха допълнителен колорит в празничното тържество. Последен ден в училище бе и денят за г-жа Евгения Нанова, която завърши своя професионален път на учител и излезе в заслужена пенсионна почивка.
Директорът на училището – г-н Томев, и г-жа Г. Христова – зам.-директор в начален етап, наградиха 91 ученици за отличен успех. Награди получиха и отличилите се в регионалното състезание по английски език "I can do it", както и Кристиян Пашов – ученик от IVА клас, постигнал най-висок брой точки в областното състезание по английски език "Европейско лингвистично кенгуру" и класиран за участие в националния кръг в гр. София. Специални награди, ръководството подсигури за класираните на математическото състезание "Европейско кенгуру" - Кристиян Косев от IГ клас - второ място във възрастова категория I клас, и Никол Нанова от IIIВ клас – трето място във възрастовата си категория.
Представени бяха произведения, свързани със зимните и пролетните празници, сувенири и картини, изработени с много любов и старание от всичките 14 участници. В клуба учениците се учат да рисуват върху стъкло и дърво, да работят с акрилни бои, да създават "КВИЛИНГ" картички. Поради големият интерес работата на клуба продължава и през следващата учебна година.
На 5 юни 2017г. в Актовата зала на СУ "Васил Левски" се проведе ежегодното шоу на VIII а клас – езиковата паралелка с интензивно изучаване на английски език.
На сцената оживяха картини от бита – семейство с две деца и тъща, всеки от членовете на което стои пред телевизора и иска да гледа своето предаване. Рекламите оживяват и непрекъснато прекъсват ту мача, ту детското, ту Оскарите. Накрая героите решават, че е по-добре да отидат на пикник, за да прекарат време заедно сред природата, вместо да се взират в екрана и да се карат за дистанционното.
Посланията на шоуто, озаглавено "Рекламите оживяват", показаха активната гражданска позиция на осмокласниците, още повече, че една от тях – Десислава Петкова – е автор на сценария. Младите актьори се превъплътиха в ролите си под вещото ръководство на г-жа Евгения Пенчева – преподавател по музика, а чудесният им английски беше резултат от умението на двете им преподавателки – г-жа Тереза Ташкова и г-жа Ива Ганева.
Шоуто е продукция, която показва какво са научили учениците за 8 месеца, но то е и място, където да проявят своите таланти – те пяха (Благовеста Шишкова), рецитираха поезия (Йозлем Тунджаева), свириха на пиано (Калоян Тодоров). Представлението се оказа и сцена, на която осмокласниците показаха своите умения: да работят в екип, да бъдат отговорни и организирани, да проявяват съпричастие и ангажираност към проблемите на съвремието ни.
На 31 май най-малките ученици на СУ "Васил Левски" - първокласниците, получиха своите първи удостоверения. Със стихове и песни, подготвени от техните класни ръководители - г-жа Банева, г-жа Николова, г-жа Ганчева и г-жа Петкова, малките участници казаха с пълен глас „Хубаво е в първи клас!“.
Директорът на училището - г-н Тома Томев и заместник-директорът в начален етап - г-жа Галя Христова, поздравиха учениците с успешното завършване на първата за тях в училище година и връчиха на 95 първокласници първите удостоверения за завършен клас. От името на ръководството на училището децата получиха за награда книгата "Моята първа книга за Васил Левски".
На 31 май 2017 година двата клуба "Журналист" и "Медиен свят" проведоха своето последно занимание в печатница "М-прес". Там участниците бяха разведени из всички отдели на печатницата и видяха как се подготвят плаките за цветен печат. После разгледаха гилотината за рязане на хартия, машините за поставяне на спирали, за сгъване, за биговане, както и печатарските преси. Участниците обсипаха своя екскурзовод с въпроси за естеството на работата, за квалификацията, която трябва да имат работниците и бяха впечатлени от условията на труд и техниката, на която работят печатарите.
Тръгнаха си оттам с подаръци и в добро настроение, въпреки жаркото слънце, което съпътстваше екскурзията им.
На 24 май площад "Свобода" събра севлиевската общественост, за да отпразнува Деня на българската писменост, просвета и култура.
След дефилирането на учениците от всички училища в града през площада и подреждането им пред Общината под звуците на духовата музика, започна официалното награждаване на заслужилите учители и ученици по повод Деня на българската просвета и култура и славянската писменост.
Надя Михайлова, която бе удостоена с почетната грамота "Неофит Рилски" на Министерството на образованието и науката, получи своето отличие от кмета на общината.
Бизнес сдружение "Севлиево 21 век" връчи традиционните си годишни отличия на абитуриентите, пълни отличници през целия курс на обучение в средното училище. Тази година с почетна грамота и таблет бяха удостоени трима възпитаници на Професионалната гимназия по механоелектротехника "Ген. Иван Бъчваров": Мирослав Михайлов, Иван Георгиев и Христо Маринов. Тримата получиха своите награди от Валентин Ганев - член на Управителния съвет на сдружението.
Д-р Иван Иванов връчи специалната награда на кмета на община Севлиево на петима абитуриенти. Наградата се дава за първа година, но ще стане ежегодна, казаха от Общината. В първата година от връчването на кметското отличие с него бяха удостоени трима възпитаници на Професионална гимназия по механоелектротехника "Ген. Иван Бъчваров" - Мирослав Михайлов, Иван Георгиев и Христо Маринов, и двама абитуриенти на СУ "Васил Левски" - Емил Тотев и Станимира Стойчева.
Събитието бе отразено както от местните медии, така и от участниците в двата клуба към СУ "В. Левски", създадени по проект "Твоят час" - "Журналист" и "Медиен свят".
На 16 май 2017 година екип от клубовете "Журналист" и "Медиен свят" посетиха театралната постановка "Най-чудното чудо" (една притча за малки и големи по текст на Стефан Цанев), поставена от Младежка театрална трупа към НЧ "Развитие-1870" - Севлиево с режисьор Никола Узунов и участници: Соня Семова, Ния Златкова, Ксения Димитрова, Ива Стефанова, Йоанна Колева, Георги Георгиев, Александър Янков, Николай Стоянов, Никола Лукянов. Повечето от актьорите в пиесата са възпитаници и ученици на СУ "Васил Левски".
С пиесата "Най-чудното чудо", по забранен преди години текст на Стефан Цанев, те показаха на публиката как човекът се превръща в маймуна и как после маймуната се превръща в човек.
В края на представлението журналистите се срещнаха с актьорите и успяха да вземат интервю.
Виж интервюто ТУК!
Във възрастова група 12-14 години нашата представителка Йоанна Станчева (14 години) бе сред най-добрите спасителки в спасителния четирибой (плуване 100 м. под препятствия, извличане на манекен 50 м., хвърляне на спасителна топка в цел, плажни флагове). Златен медал в извличането на манекен, сребърен медал в плуването под препятствия и заслужено 3-то място в четирибоя.
Павлина Станчева (43 години) се състезава при 1-ва група ветерани и спечели златен медал в хвърлянето на топка, бронзов медал в спасяване със спасителна лодка и 2-ро бронзово отличие в многобоя.
Във възрастовата група „Мъже и жени, 18-30 години”, бяха включени дисциплините (100 м. плуване под препятствия, 50 м. извличане на манекен, суперспасител, хвърляне на въже и спасяване с гребна лодка). Габриела Белоева (18 години) спечели сребърен медал в дисциплината хвърляне на въже и след добро представяне в останалите дисциплини се класира на 4-то място в многобоя.
Много оптимистично и радващо бе представянето на Ивайла Йонкова при най-малките състезатели във възрастова група родени 2009 година и след това. Ивайла показа плувни умения и в четирите плувни стила на 50 метровата дистанция. С най-голяма стойност бе третото място и постижението в стила гръб.
Във възрастова група родени 2007 година бяхме представени от Дарий Бончев и Теодор Дончев. Дарий плува отлично и заслужено се класира на 4-то място в дисциплината 50 метра бътерфлай. Много стойностно плуване и на 200 метра съчетано, което му донесе престижно 5-то място. Теодор се представи най-успешно на 50 метра бътерфлай, като с време от 0:42:42 мин. се класира на 7-мо място.
Във възрастова група родени 2005-2006 година се състезаваха Никола Белоев (роден 2000 г.), Димитър Димитров (роден 2006 г.), Христомир Гълъбов (роден 2006 год.) и Радостин Пенков (роден 2006 год.). Най-добре се представи Никола Белоев, който успя да се класира на 5-то място в дисциплината 50 м. бътерфлай. Димитър се представи най-добре в дисциплината 200 метра бруст и се класира на 15-то място. Христомир Гълъбов се класира на 13-то място в дисциплината 50 м. гръб. Радостин Пенков зае 38-мо място в същата дисциплина.
Във възрастова група родени 2003-2004 година участвахме с 2-ма състезатели, Теодора Георгиева (14 години) и Светлин Балджиев (13 години). Теодора записа много престижно участие, заемайки 4-то място на 100 м. бруст, 5-то място на 50 м. бруст и 6-то място на 100 м. гръб. Светлин също записа успешно представяне като на 50 м. гръб като се класира на 8-мо място с постижение от 0:35:89 мин., покривайки норматив на БФПС за участие в Държавното първенство.
Според треньора Боян Ботев резултатите от турнира доказват, че конкуренцията в отделните възрастови групи става все по-голяма и ще е необходимо да се положат още повече усилия от страна на треньори и състезатели за успешно класиране в предстоящите Държавни първенства на 50 метров басейн от календара на БФПС.
В Актовата зала на училището се проведе едно вълнуващо събитие – ЧАСЪТ НА ВИПУСК 2017!
Подготвената програма от наши ученици с ръководител Евгения Пенчева - главен учител по музика в училище, тази година премина под мотото на "УСПЕХ"-а.
С трогателни слова, изпълнени с напътствия, класните ръководители се обърнаха към своите възпитаници.
Емоционални и пълни с благодарност бяха и думите, които завършващите отправиха към своите класни ръководители през годините. Емил Тотев, ученик от 12Б клас, сподели, че и двата класа на ВИПУСК 2017 за щастие или нещастие завършват последната година с "резервни" класни ръководители.
Специално обръщение (Виж ТУК!) от Америка към своите съученици от ВИПУСК 2017 и към учителите на СУ "Васил Левски" отправи от екрана Радина Порашка, която последната година от образованието си завършва в САЩ.
Своето обръщение към випуска изпрати от далечен Дубай и госпожа Росица Конова - класна ръководителка на 12А клас до февруари 2016 година: "Скъпи момичета и момчета от Випуск 2017, пожелавам Ви на добър час в този момент на напускане на средното училище! Дерзайте и превземайте върхове, отстоявайте вашата позиция, но се учете и от опита! Няма лесно постигнат успех, но има голямо удовлетворение от резултатите на положения труд. Вие знаете, Вие можете И вие трябва да докажете какво сте научили от Вашите учители във Вашето училище! Успех в предстоящите начинания! Обичам ви!"
Истинско удоволствие за зрелостници, родители, учители и гости бе специалното поздравление Павел Калчев - преподавател по физическо възпитание и спорт на ВИПУСК 2017, който преди да излезе на сцената да изпълни песента-поздрав "Бъди какъвто си", сподели, че пулсът му в този вълнуващ момент е 160 и продължава да се покачва.
Празничното настроение в залата допълваше изящно сценографско решение. Актовата зала бе преобразена, излъчването бе стилно, оригинално и направено с много вкус.
В края на тържеството на сцената излязоха дванадесетокласниците от двата класа, които със специални презентации споделиха щастливите моменти, прекарани в училище.
Тържеството по изпращане на ВИПУСК 2017 продължи в южния двор на училището.
Завършващите ученици поднесоха венец пред бюста на Апостола.
В прощалното слово към випуска директорът Тома Томев отправи своите пожелания и съвети и напомни на зрелостниците да не забравят училището и учителите си, които са направили толкова много за тях през изминалите години.
Благодарност към ръководството, учителите и родителите чухме в обръщението на Випуска, прочетено от Гергана Бошнакова и Емил Тотев.
Връчени бяха и традиционните стипендии, учредени от Георги Конов - възпитаник на училището, завършил с отличие през 2003 година, в момента работещ в сферата на финансите за компания - световен лидер в тази област. За трета година Георги Конов връчва две стипендии - едната на стойност 1000 лв. и втората - за 500 лв., като целта му е с парите да подпомогне младите хора в тяхното кандидатстване в университет. Носител на първата стипендия тази година е Емил Тотев от 12Б клас. "Предстоят ти нови предизвикателства и ти трябва да докажеш своите възможности. Вярвай в себе си и върви успешно напред! Успешен старт в живота", е част от посланието на Георги Конов до Емил Тотев. Втората стипендия бе присъдена на Станимира Стойчева от 12А клас. "През годините на твоето обучение ти си доказала, че когато човек иска да постигне нещо, той трябва да се труди упорито, да отделя от свободното си време за развитие на своите интереси, познания и компетентност. Нека това, което си научила от семейството си, от твоите учители и от твоето училище ти помага в успешното ти израстване", написа Георги Конов до Станимира Стойчева. Посланията прочете директорът Тома Томев, който изрази съжалението си, че отново му се налага да връчи стипендиите на техните носители, но изрази надежда, че догодина г-н Конов лично ще връчи отличията.
Сълзи и много вълнение съпътстваха зрелостниците при прощаването им с училищното знаме.
Традиционното българско хоро постави края на тържеството.
ТЪРЖЕСТВЕНО ИЗПРАЩАНЕ НА ВИПУСК 2017
СУ "ВАСИ ЛЕВСКИ", ГРАД СЕВЛИЕВО
12:00 ЧАСА, 15 МАЙ 2017 ГОДИНА,
АКТОВА ЗАЛА
ЧАСЪТ НА XII A и XII Б
13:15 ЧАСА, 15 МАЙ 2017 ГОДИНА,
ЮЖЕН ДВОР
ПРОЩАВАНЕ С УЧИЛИЩНОТО ЗНАМЕ
От 12 до 14 май 2017 г. в гр. Варна се проведе Националният кръг на XV-та национална олимпиада по информационни технологии. Нашето училище се представи с два проекта в категория "Мултимедийни приложения", група А (9-12 клас).![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |
Яна Пенчева от 10а клас се класира на II-ро място в категорията. Тя представи проекта "Да колонизираме Марс", в който се проследява развитието на идеята за колонизиране на Марс от началото на изследванията до бъдещите планове за трайно заселване на планетата. В приложението е включен и 3D модел на марсианско селище, изработен от Яна. За желаещите да се пробват за мисията има и игри, с които могат да тренират бързо мислене, или да се опитат да подредят модулите на колонията. Яна Пенчева участва за втори път в национален кръг на олимпиадата. Разработеният от нея преди две години проект се използва от учителите при преподаване на модул "3D графика" в часовете по информационни технологии и то не само в нашето училище. |
От 11 до 21 май се провежда ХХI-то издание на Старопланински събор "Балкан фолк" във Велико Търново.
Заедно с него има и два съпътстващи фестивала – осмо издание на Български национален шампионат по фолклор "Евро фолк" и второ издание на Международен фолклорен фестивал "Световна купа по фолклор". Тази година "Балкан фолк" се провежда с подкрепата на Община Велико Търново и с медийната подкрепа на над 20 телевизии от цялата страна.
XXI Старопланински събор "Балкан фол" е един от първите фестивали на Европейската асоциация на фолклорни фестивали.
Изпълненията на участниците в трите фолклорни фестивала оценява професионално жури с председател маестро акад. Георги Янков и членове – Валентин Халваджиев (хореограф), Иван Данчев (диригент) и Михаил Дюлгеров – фолклорист и основател на ДЮФА "Българче" – Велико Търново.
Клуб "Мултимедия и дизайн", работещ по проект "Твоят час", и Ученически съвет представяха Средно училище "Васил Левски" на Панорамата на средното образование, която се състоя в ДК "Мара Белчева" на 10 май.
Ето учениците и заетите позиции през тази година!
Директор: Станимира Станимирова Стойчева – ХІІ а клас
Заместник-директор учебна дейност: Айсен Реджебова Кременлиева - ХІ а клас
Заместник-директор административно-стопанска дейност: Христо Красимиров Димов - ХІ в клас
Педагогически съветник: Емил Стоянов Тотев – ХІІ б клас
Касиер: Габриела Евгениева Белоева - ХІ б клас
Технически изпълнител: Стела Емилова Симеонова - ХІ а клас
На 2 май във фоайето на Общината бе открита изложба от снимки, направени след практическия семинар по фотография, проведен от 21 до 26 април в Младежкия център. Инициативата е на Местната комисия за борба с противообществените прояви на малолетните и непълнолетните при Община Севлиево и е насочена към младите фотографи от 13 до 20-годишна възраст. Лекторите Минчо Тодоров, Илко Илев и Стефан Кънчев запознаха участниците с тънкостите на фотографската професия и с особеностите в художествената, портретната и стрийт фотографията.
На 3 май екип от клубовете "Журналист" и "Медиен свят" посетиха изложбата и взеха интервю от Виктория - 11А клас, СУ "Васил Левски" – носителка на първа награда за портретна фотография.
Във фестивала се състезаваха близо 600 участници от Плевенска, Габровска, Великотърновска и Ловешка области. Учениците от СУ "Васил Левски" се представиха достойно и се класираха както следва:
- Юлияна Мур - раздел "Песен" - първо място
- Вокален дует: Мила Михайлова и Лазар Лазаров - второ място
- Радост Бакалова – раздел "Поезия" - трето място
- Танцова формация: второ място
Иванела Дацова, Виктория Цветкова, Кристияна Тинчева, Виктория Рачева и Симеон Спасов
Ръководители:
Елена Иванова - старши учител по руски език в СУ "Васил Левски"
Евгения Пенчева - главен учител по музика в СУ "Васил Левски"
С тази европейска титла колекцията на Доника става пълна: през 2013 година в Словения тя печели титлата при деца, две тодини по-късно става шампион при девойки младша възраст, а надпреварата е в Италия. И тази година отново е шампион, вече при девойки старша възраст. Като прибавим две вицеевропейски титли и бронз при деца и вицесветовната титла от Италия, колекцията на абитуриентката на СУ "Васил Левски" наистина е впечатляваща.
Ивана Йонкова доказа, че няма възрастова категория, в която не може да побеждава. Срещите в Англия бяха първи при жените за севлиевското момиче. Това обаче не я стъписа и Ивана буквално премаза съперничките си от Босна, Херцеговина и Украйна. Така стигна до полуфинал, а срещата бе срещу англичанка - представителка на домакините. "Какво да кажа, домакини...Камери на няколко телевизии снимаха срещата и предаваха директно. Как да бием и тях и съдиите.... Ивана загуби финала, но за едно наказание само и остана трета. Играта й бе класа, а упехът - невероятен", разказва треньорът Ботев.
"За Николай Василев какво да кажа, голям характер показа това момче. Победи един руснак, после украинец. На финал се срещна с друг състезател на Русия. Срещата беше равна до края, разменяха си страхотни удари с ръце и крака. Пет секунди преди края руснакът поведе. Николай рискува и се би здраво. В последната секунда обаче писаха попадение на руснака в главата и Ники загуби", разказва Михаил Ботев.
"Походът на книгите" е национална кампания на Асоциация "Българска книга" и Българската библиотечно – информационна асоциация, чиято цел е насърчаване на четенето и общуването с книгите, които са носители на непреходните ценности в човешката история и култура.
В националната кампания се включват библиотеки от цялата страна с различни инициативи. Една от тях е Маратонът на четенето, чиято цел е да се популяризират повече книги сред децата и четенето да стане едно от любимите им занимания.
Другата инициатива, с която тази година отбелязахме празниците на книгата, е Детският литературен конкурс "Моите приключения в света на книгите". В него се включиха малки и по-големи приятели на книгите, за които четенето е удоволствие, а прочетеното е извор на вдъхновение. Участниците можеха да избират от две теми – "Какво ми дават книгите?" и "Моите приключения в света на книгите" и бяха разделени в две възрастови групи – 1-4 клас и 5-7 клас. По-кратки или по-дълги, написани на ръка на лист от тетрадка или в напечатан вариант – всичките творби отразяваха детските мисли и чувства, искрени и неподправени, каквито само едно дете може да изрази, истински.
На 26 април в Детския отдел на Градска библиотека бяха обявени резултатите от конкурса. Според решението на журито, по една творба от двете възрастови групи беше отличена със "Специална награда", а всички участници получиха "Грамота за участие" и подарък книжка.
Във втора възрастова група специалната награда отиде при Даная Алейдин Чауш от 5а клас на СУ "Васил Левски" за есето "Книгата е прозорец към света".
Грамота за екипно участие получиха създателите на приказката "Приключенията на маймунката Беки и нейните приятели" – ученици в СУ "Васил Левски".
Събитието бе отразено от клубовете "Журналист" и "Медиен свят", създадени по проект "Твоят час" към СУ "Васил Левски".
Виж интервюто с един от организаторите на конкурса и председателя на журито ТУК!
В един просмукан от жестокост, бедност и болести свят се ражда красива, но обречена любов, убита сред хаоса на войната във време, когато човешкото е изтрито от хората.
"Крадецът на праскови" е разказ за красивата, но обречена любов, която се ражда в един просмукан от жестокост, бедност и болести свят.
В разговор с режисьора на постановката журналистите разбраха, че човечният образ на полковника, различен от жестокия съпруг, създаден от Станев, е режисьорско решение, за да изглежда героят по-правдоподобен и реалистичен.
Марияна Бранкованова беше изключително впечатлена от масовото ученическо присъствие и изказа искрена благодарност на ръководителя на клуб "Журналист" за отделеното време и за пропагандиране на спектакъла сред учениците. На желанието на децата за снимки и разговор откликна и актьорът Юлиан Вергов, на когото журналистите зададоха няколко въпроса.
Направленията, в които взеха участие 9 наши възпитаници, са "Презентация", "Фотография" и "Графичен дизайн". Нашите ученици отново се представиха изключително успешно:
Любен Станчев - 11а клас - II-ро място в ктегория "Графичен дизйн". Сред най-добрите 10 в същата категория е и Емил Тотев - 12б клас - място, с което вече е приет студент.
Михаела Минчева от 11б клас е на III място в категория "Презентация", а Сияна Калоянова е в Топ 10.
Яна Димитрова от 10б клас е в челната десятка от категория "Фотография".
С всяка следваща година състезанието става все по-силно и интереса на нашите ученици към него се увеличава.
Ученици от V и VI клас "облякоха" вратата на библиотеката с премяна от рисунки на любими книги.
Ученически проекти оформиха кът на книгите и представиха живота и дейността на писателите.
Своя час по извънкласно четене на тема "Деца играят вън" от Георги Данаилов проведоха в библиотеката учениците от IVб клас с ръководител г-жа Станева. Изборът на мястото за провеждане на часа бе продиктувано от стремежа за по-голяма близост с книгите.
Млади автори от VI клас представиха пред съучениците си свои творби.
"Книгата ни учи на добро". С тези думи започна часа на г-жа Петкова с учениците от IIб клас в училищната библиотека.
"Коя е най-голямата книга в света?", "Кой е най-продуктивният автор?", "Откъде идва традицията да се празнува Ден на книгата и авторското право?" и на още други интересни въпроси си отговориха учениците от IIIа клас, след като изгледаха презентация с любопитни факти.
"Къща на книгата" си "обзаведоха" приятелите на книгата от Дейности по интереси по проект "Твоят час" и си спретнаха парад на приказните герои. Забавно беше да се видят Пипи дългото чорапче, Червената шапчица, Пепеляшка, Снежанка, феи и др. да се разхождат по коридорите на училището, сякаш приказките са оживяли.
"С книга сред природата". За учениците от IIIa клас с ръководител Станимира Георгиева съревнованието "Кой чете вярно, точно и изразително най-много думи за 1мин." беше вълнуващо и необичайно, поради факта ,че мястото на провеждане бе парк "Казармите". Разбира се, като на всяко съревнование, имаше и победител: Лора Пешкова-108 думи за 1мин. Маратонът на третокласниците продължи с час в библиотеката: "Светът на книгите-по-интересен и по-добър". Тук учениците представиха любима книга от български и чужди автори, а София Цонкова представи своята приказка "Вълшебство".
Деца от IVв и IVг клас от ПИГ споделиха своите книжки с хубавото време и събуждащата се природа. Този път паркът не беше огласяван от гласчетата на бягащи хлапета, а от шепота на полугласното четене на малките маратонци.
И най-малките ученици от I-ви клас се включиха в маратона. Заедно с г-жа Моновска те посетиха билиотеката и си избраха любими книжки с обещанието по-скоро да ги прочетат.
Един необичаен час по четене в библиотеката за учениците от Iа клас с ръководител г-жа Банева.
Дали през тези изминали дни маратонците успяха да си отговорят на въпросите: "Какво ни дава книгата?", "Какъв е смисълът на четенето?", "Радостен и щастлив труд ли е авторският?"... Всеки един от тях обаче се докосна до магията на книгата и скритите приключения с неочакван край.
Четенето продължава...
Във възрастова група момчета до 10-11 години Никола Белоев (10 год.) спечели 1-во място на 50 м. плуване под препятствия, 3-то място в извличане на манекен 50 м. и златен медал в спасителния трибой (плуване 50 м. под препятствия, извличане на манекен 50 м., спасяване със спасително въже).
Във възрастова група 12-14 години нашите представителки Теодора Георгиева (14 год.) и Йоанна Станчева (14 год.) също показаха, че са сред най-добрите спасителки. Теодора спечели златен медал в извличането на манекен 50 метра, трето място на 100 м. под препятствия и заслужено 2-ро място в спасителния трибой. Йоанна спечели бронзов медал в извличането на манекен, а на 100 м. под препятствие се класира на 5-то място. В спасителния трибой състезателката ни зае престижното 4-то място.
Дейностите по обновяване на фасадата се извършват по проект "Енергийна ефективност на образователната инфраструктура в град Севлиево", финансиран от Оперативна програма "Региони в растеж" 2014-2020 г. , Приоритетна ос 2: "Подкрепа за енергийна ефективност в опорни центрове в периферните райони", Процедура BG16RFOP001-2.001 "Енергийна ефективност в периферните райони".
Основната цел на проекта е повишаването на енергийната ефективност на девет сгради от образователната инфраструктура на град Севлиево.
Проектът има и следните конкретни цели:
1. Да се постигне намаляване на разходите за енергия и подобряване на експлоатационните характеристики за удължаване на жизнен цикъл на девет сгради от образователната инфраструктура в град Севлиево.
2. Осигуряване на комфортни условия на жизнена среда в съответствие с критериите за устойчиво развитие за децата, учениците и персонала в учебните заведения.
3. Подобряване на екологичните характеристики на атмосферния въздух в град Севлиево.
Реализацията на проекта ще допринесе за подобряване на образователната и работна среда на 2 637 - деца и ученици и 329 - учители помощен персонал, ще осигури по устойчиво управление на средствата за издръжка на образователните институции.
В седмицата на Доброто учениците от VIII "Б" клас на СУ "Васил Левски" изнесоха на немски език шоу "Приказки за доброто, красивото и... още нещо".
Програмата е публична изявя по проекта "Твоят час". Организатори на сценичното представление бяха: Ваня Ангелска, Радослава Стоянова, Йонка Косева и Таня Попова. Директорът на училището поздрави учениците и техните ръководители за вдъхновението, творческия заряд, артистичното изпълнение и им пожела "на добър час" в търсенето на красивото и създаването на доброто.
Вълненията на младите актьори споделиха и техните родители, което направи деня цветен и тържествен.
Новият кабинет по руски език е оборудван изцяло със средства на "Дом на Москва" в София. Оборудването включва компютри, таблети, интерактивна дъска и литература.
"С огромно чувство на радост и добра енергия оставам от срещата си с вас", каза Неговото Превъзходителство посланик Макаров. И обеща, че при първа възможност пак ще дойде в училището.
От Севлиево посланикът отнесе литография на първата сграда на училището и летописа на севлиевската гимназия. А остави комплекти с учебни помагала и руска литература, които ще бъдат в помощ на учениците, които изучават руски език в гимназията.
В момента 140 деца в СУ "Васил Левски" учат руски език. Тези от гимназиалната и прогимназиална степен в часовете по ЗИП, а по-малките - като СИП.
Той им показа различни фотографски техники и прийоми за по-атрактивно отразяване на събитията. Запозна ги с новостите във фотографията и с начина на обработка на снимките, за да бъдат харесани от публиката и да отразяват не само мястото и участниците, но и духа на събитието.
Младите журналисти снимаха с различни обективи, нагласяха светлината на прожектора и сами правиха фотосесии.
Многото въпроси и големият интерес към работата на фотографа накараха г-н Тодоров да инициира следваща среща "на терен" с онези, които искат да научат нещо повече и да използват множеството функции на камерите и фотоапаратите си.
Участниците трябваше да покажат теоретично и чрез изпълнение на практически задачи предприемане на най-ефективни мерки за спасяване на живота при земетресения, наводнения, гръмотевични бури, пожари и различни видове замърсявания. Учениците демонстрираха основни знания и умения за оказване на първа долекарска помощ на пострадали при кръвотечение, удавяне, хипотермия, изгаряне, шок, отравяне и други травми и рискове за здравето и живота.
Отборът на учениците от 6 клас се класира на 3-то място, а отборът от учениците от 7 клас ( Соня Цветанова Цонева, Наталия Мариянова Ганчева, Георги Христов Георгиев и Калоян Стефанов Стефанов) зае първо място и се класира за областния кръг на състезанието, който ще се проведе на 10. 05. 2017 година в град Габрово.
Желаем успех на отбора в областния кръг. Нека участниците за пореден път да докажат себе си и да се класират за Националното състезание през месец юни.
Посрещнахме ги с "Добре дошли!", с питка, шарена сол и мед, разказахме им за България и българските традиции, за Севлиево и региона, показахме им нашето училище!
Немските деца също представиха своята страна, региона и забележителности от Бавария, разказаха за празника Октобер фест, характерните ястия и напитки там, където живеят. Презентираха своето училище и тяхната обучителна система.
Кабинетът по немски език е стара мечта на училищното ръководство. Най-напред кандидатствахме с проект пред фондация "Америка за България", който обаче не получи одобрение за финансиране. Затова решихме да го реализираме със средства на училището и свои сили.
Самото откриване на кабинента бе по-скоро символично. Денят обаче не бе избран случайно - от 31 март на посещение в училището са група ученици от гимназията в Германия, с която нашето училище има половингодишни взаимоотношения в областта на обмена.
Заедно с кабинета по немски език, бе открит и кабинет по английски, а в скоро време предстои откриването на езиков кабинет по руски език. Всички те са на третия етаж в западното крило на училищната сграда, където вече е обособен своеобразен център за изучаване на езици.
ДЕН НА ТОЛЕРАНТНОСТ И МЕЖДУЕТНИЧЕСКА ПОДКРЕПА, КЪРДЖАЛИ - 31 МАРТ 2017
В чест на 74 години от Спасението на българските евреи по време на Втората световна война на 31.03.2017 година в Драматичния театър "Димитър Димов", град Кърджали, бе проведен Ден на толерантност и междуетническа подкрепа. Организатор на събитието е Институтът за Холокост и човешките права „Олга Ленгиел“, Ню Йорк. Съорганизатори на тази мащабна изява са: Израелско-Българският Институт, РУО – град Кърджали, СУ "Петко Рачов Славейков", град Кърджали, Посолството на Израел, Община Кърджали, Община София, Община Якоруда, в. "Труд" и др. Официални гости на събитието бяха: посланикът на САЩ в България - Негово Превъзходителство г-н Ерик Рубин, посланикът на Израел в България - Нейно Превъзходителство г-жа Ирит Лилян, посланикът на Азербайджан, гости от Израел, представители на обществени и творчески организации. В събитието взеха участие над 500 ученици от 19 града. Към тази внушителна изява се присъединиха двама преподаватели: старши учител по български език и литература – Таня Попова и старши учител по музика – Ваня Ангелска, както и представителна група ученици от СУ "Васил Левски", които работят по проекта "Да помним".
Кметът на община Кърджали - г-н Хасан Азис приветства всички участници в събитието и представи мултиетническия облик на този облян в пролетно слънце и зеленина южен град. Топли и сърдечни бяха думите на Директора на СУ "Петко Р. Славейков" - г-н М. Багдасаров, който пожела успех на важната мисия на срещата.
Изключително силни бяха думите на Посланика на Израел в България- Нейно Превъзходителство г-жа Ирит Лилян: "Вашият избор днес ще повлияе върху обществото. Мислете, изучавайте, не подхождайте догматично. Обратното на любовта не е омразата, а безразличието. Не стойте безразлични! Желая успех на всички, защото ние зависим от вас!"
С дълбоко признание към мисията на България, защитила своите 48000 евреи от фабриките на смъртта, се обърна към всички в залата Посланикът на САЩ в България – Негово Превъзходителство г-н Ерик Рубин: "България има горда история на религиозна толерантност, но това може да се забрави в днешната реалност. Запазете тази памет за бъдещето!"
Пред погледа на всички оживя и кинолентата на студио "Време" – една исторически достоверна и проверена през безпристрастния научен поглед на множество документи презентация за ролята на Цар Борис III в спасяването на българските евреи. Думите на г-жа Силвия Хавдала бяха своеобразни уроци как младите хора да работят с научните факти и документи.
Със затаен дъх в залата се очакваше обявяването на наградите от Националния конкурс за написване на есе на тема: "Спасяването на българските евреи по време на Втората световна война". Бяха връчени награди на изявени ученици, но не всички проекти са завършили и оценката за работата по проектите предстои.
Учениците от СУ "Васил Левски", град Севлиево, не бяха само част от слушащата аудитория, но и активни участници в събитието. Вокалната група "Децата на Севлиево" с музикален педагог г-жа Ваня Ангелска подготви три изпълнения: Химн на Република България, многогласната обработка на българската народната песен "Прехвръкна птичка" и песента – съкровен полет на духа за всеки евреин, изпълнена на иврит - "Horshat hai caliptus", изпълнена от най-малката солистка на вокалната формация Виктория Иванова /2-ри клас/. Изпълнението на групата придаде официалност и тържественост на срещата, многогласовото изпълнение показа изключителната виртуозност и майсторство на изпълнителите, а изпълнението на Виктория взриви на два пъти залата, за да покаже сякаш, че е жива легендата за Орфей. Неслучайно в края на събитието при г-жа Ангелска дойде предложение от продуцента на Държавната телевизия в Тел Авив да направят и излъчат филм за участието на "Децата на Севлиево".
Г-жа Таня Попова прочете пред притихналата от вълнение зала свое стихотворение, посветено на Ассиа Раберман, оцеляла от Холокоста, и поднесе от името на СУ "Васил Левски" сувенири на организаторите и гостите на срещата.
Г-н Яков Джераси, Директор на Израелско-Българския Институт, благодари сърдечно на кмета на град Севлиево д-р Иван Иванов за неговата съпричастност и подкрепата на тази хуманна кауза.
Събитието бе отразено от клубовете "Журналист" и "Медиен свят", създадени по проект "Твоят час" към СУ "Васил Левски".
При най-малките момичета бяхме представени от две състезателки Ивайла Йонкова (родена 2009 година) и дебютантката Тереза Митева (родена 2010 година). Ивайла загатна за своите възможности, спечелвайки 4 сребърни медала в индивидуалните дисциплини с най-добри лични постижения, а и участието на Тереза беше отлично.
Във възрастова група родени 2007-2008 год. Теодор Дончев продължи с възходящото си развитие, отлично плуване на 50 м. бътерфлай и на 50 м. св. стил и два заслужени златни медала. Дарий Бончев се представи като най-комплексен състезател, плува с много желание и успя да спечели 3 медала в индивидуалните стартове – златен медал на 50 м. бруст, сребърен на 50 м. бътерфлай и бронзов на 50 м. гръб. Георги Пенчев и Адриан Кънев показаха голямо развитие, стартираха и в четирите индивидуални старта, като Георги успя да спечели бронзово отличие на 50 м. бътерфлай , а Адриан се класира на 5-то място в бътерфлая. Двамата състезатели се представиха изключително добре и в двете щафетни плувания 4 х 50 м. св. стил и 4 х 50 м. съчетана, в които отбора на Викинг заслужи сребърните отличия.
По-големите момичета плуваха и в 4-те стила. Симона Кисьова (родена 2007 год.) успя да спечели бронзов медал на 50 м. св. стил, Теодора Христова ( родена 2008 год.) се класира на 9-то място в дисциплината 50 м. бътерфлай. Лилия Криндова (родена 2008 год.) също плува много добре и успя да се класира на 10-то място на 50 м бруст . Стартовете в двете щафетни плувания при момичетата също бяха много емоционални, а нашите момичета заслужиха бронзовите отличия.
В комплексното класиране плувците на СК Викинг 2008 – Севлиево се класираха на трето място. Според треньорите на клуба - Павлина Станчева и Боян Ботев, състезанието е мотивирало състезателите за още по-добри изяви в следващите състезания от спортния календар и е дало необходимата информация за моментното състояние на състезателите.
На национално ниво се състезаваха над 800 ученици от 4 до 7 клас. Участниците трябваше да покажат знания, свързани с различни аспекти на теория на музиката. Въпросите изискваха добра музикална грамотност и задълбочени познания от и извън учебния материал за съответната възраст.
Нашите ученици се представиха отлично и всеки от тях получи грамота и изработена дървена фигура на СОЛ КЛЮЧ. Да им пожелаем бъдещи изяви и следващи добри постижения в областта на музиката.
Организатор на шоуто бе младата учителка Мартина Владимирова.
Празникът протече като "Детската телевизия на СУ "Васил Левски". Водещи и репортери бяха Рая Данаилова, Преслав Димитров, Йоана Кирилова и Йоана Стефанова. Първокласниците изпълниха чудесни пролетни песни и влязоха в ролите на птички, цветя, гъбки, щъркел и слънце. Самите те грееха, като малки слънца на сцената. В залата имаше и по-малки участници - децата от детска градина "Пролет" с ръководител Миглена Гаджева. С техните два интересни и забавни танца се осъществи приемственост между детската градина и училището. Малките сладури танцуваха като туземци, маймунки и матрьошки. Настроението в залата стана много емоционално, когато се изпълняваха танците от формацията на госпожа Камелия Тодорова при ЦЛР.
Когато празникът завърши лицата на всички деца грееха от усмивки, а настроението им беше истински пролетно.
Литературният кабинет "Пеньо Пенев" към читалището подготви стиховете, а китаристите Панчо и Моника (9А клас на СУ "В. Левски") се погрижиха за празничната атмосфера чрез музиката си. За доброто настроение на присъстващите пяха Гала(6А) и Симона, чиито гласове изправиха публиката на крака.
Свои стихове на тема "Пролетта – химн на живота" прочетоха поетесите от литературния кабинет Ваня Маркова, Росица Стефанова, Венета Йонкова, Минка Вачева, Христина Борисова, Ваня Георгиева, Даниела Йорданова. За да подкрепят класната си ръководителка, на събитието присъстваха ученици от 8а, а за да аплодират Моника, бяха дошли съучениците й от 9А.
Вечерта беше посетена от любителите на музиката и поезията – две изкуства, които за пореден път доказаха, че се допълват и проникват едно в друго, създавайки празнично вълшебство!
Пред публиката, уютно настанена в това кътче на словото, Елена прочете вълнуващи стихове, които докоснаха душата на всеки от присъстващите. За книгата като авангарден издателски проект, който активира три канала на художествена комуникация, говори доц. Владимир Донев: "Тя се състои от книжно тяло, прибрано в кутия-чекмедже заедно с няколко снимки и писма. Книжното тяло e снабдено с QR кодове (Quick Response Code), които отвеждат към електронната публикация на текста в блога на авторката. Създават се три възможни начина за художествена комуникация: книга - вещ - електронна публикация"
Заглавието е ключов символ за душевността на лирическата героиня, а една от най-хубавите творби в книгата – "Събирачът на миди", е посветена на сина, "господаря на майчиното сърце".
Събирачът на миди не иска
да си тръгва. Настига ги здрачът.
Той с крачета вълните разплисква,
а душата на майка му плаче.
"Говори ми с плач" също е стихотворение-обръщение до най-близкия приятел и съмишленик - преждевременно напусналата ни издателка на стихосбирката Яна Максимова, смел експериментатор, издател, мислещ с размах, сякаш изпреварила своето време. А споделянето не може да остави читателя безучастен, защото стиховете са родени от болката, от искреното дълбоко преживяване:
Изплачи ми нещата, които те давят на плитко
и онези, които без милост те хвърлят в дълбокото,
а след тях изплачи как се справяш в неравната битка
между тебе и болката, с цялата нейна жестокост.
Изключително приятно настроение създаде изпълнението на пиано на Калоян Тодоров от 8а клас на СУ "Васил Левски", с което започна поетичното събитие. За радост на поетесата и всички присъстващи, в книжарницата имаше много млади хора, които с нескрит интерес слушаха стихове и анализи, макар дошли да подкрепят съученика си Калоян.
Събитието бе отразено от клубовете "Журналист" и „Медиен свят", създадени по проект "Твоят час" към СУ "Васил Левски".
По волята на дарителя и тази година ще се присъдят две еднократни стипендии за ученици от последен гимназиален клас на СУ „ВАСИЛ ЛЕВСКИ”.
За тях могат да кандидатстват младежи с изяви на национално и международно ниво и с показани високи резултати в учебния процес и извънкласната дейност.
Стипендиите ще бъдат връчени на тържеството по изпращането на ВИПУСК-2017 на 15 май 2017 година.
Научи повече ТУК
В надпреварата участваха 66 състезатели от Габрово, Севлиево и Дряново, разпределени в 5 възрастови групи. Най-малките плувци във възрастова група, родени 2009 година и след това, се състезаваха в дисциплината 25 м. свободен стил. За някои от децата това бе първо състезание. При момичетата най-добре подготвена бе Ивайла Йонкова от гр. Севлиево, която с отличното постижение от 21,59 сек. спечели златното отличие. Второ място зае представителката на Габрово Магдалена Войнова следвана от Траяна Василева – Севлиево. При момчетата Марио Лулчев от гр. Габрово спечели първото място. Представителят на домакините Кристиян Косев се класира на второ място, а дебютантът Станьо Ташев от Габрово се окичи с бронзов медал. Победителите Ивайла Йонкова и Марио Лулчев направиха истинско шоу в директен двубой на 50 метра свободен стил, който бе спечелен с минимална преднина от представителката на домакините.
За състезателите от възрастова група родени 2008 година бе предвидена дисциплината 50 метра свободен стил. Габровката Теодора Христова бе най-бърза в дисциплината. Второто и третото място бяха разпределени между севлиевката Лилия Криндова и габровката Мария Гечева. При момчетата Георги Пенчев от Габрово заслужено спечели златния медал, а след него се наредиха съгражданите му Адриан Кънев и Александър Кунев.
Следващите комплекти медали бяха разпределени от участниците във възрастова група родени 2005 - 2007 година, състезаващи се в дисциплината 100 м. метра свободен стил. При момчетата отличията бяха разпределени между представителите на домакините. Най-стойностно бе постижението на Никола Белоев (род. 2006 год.), сребърно отличие за Теодор Дончев (род.2007 год.) и бронз за Дарий Бончев (род. 2007 год.). При момичетата габровката Микаела Петрова(род. 2005 год.) се класира на първо място, сребърно отличие за представителката на гр. Дряново Симона Кисьова (род. 2007 год.), а на трето място се класира севлиевката Божидара Цонева (род. 2005 год.)
На 100 метра свободен стил се състезаваха и мъже и жени родени 2004 – 1987 год. При жените очаквано на 1-во място се класира Теодора Георгиева от гр. Севлиево, а след нея се наредиха съгражданките и Габриела Белоева и Вилияна Илиева.
Голям скок постиженията си направи Октай Мустафа (род. 2004 год.) от гр. Севлиево, който спечели златния медал. След него се класираха съотборниците му Пламен Иванов и Павел Петров .
Много ценно бе участието на 4-мата ветерани от Севлиево и Габрово, които показаха дълголетието на плувния спорт. Състезанието за тях се проведе в дисциплината 50 метра свободен стил. Заслужена победа за Румен Бончев от гр. Севлиево, второ и трето място за габровците Пенчо Пенчев и Максим Христов, а на 4-то място се класира представителят на домакините и най-възрастен участник в състезанието Стефан Иванов (61 год.)
Проведената много оспорвана демонстративна щафета бе допълнителна украса на състезанието.
Проектът се осъществява с финансовата помощ на The Olga Lengyel Institute (TOLI) и Мемориалната библиотека, със седалище в Ню Йорк.
Общата цел на проекта е да допринесе за повишаване на качеството на образованието по отношение на Холокоста и социалната справедливост в България. Конкретните цели на проекта са:
- Съобразно възрастовите особености учениците да се запознаят със същността на Холокоста (исторически предпоставки, действия, последици)
- Да се възпитават нравствени ценности като: толерантност, отговорност, хуманизъм, критично мислене за обществените феномени и събития
- Да се формира гражданска позиция
- Да се мотивират учениците за ефективна комуникация, дисциплина, акуратност, отвореност към новото, готовност за сътрудничество, инициативност и креативност, толерантност и уважение между всички общности в Република България.
В работата по проекта ще се включат и учителите: старши учител по история и цивилизация – Росица Гетова, старши учител по музика Ваня Ангелска. Проектът остава отворен за сътрудничеството на всички, които се интересуват от посочената проблематика и образованието, основано на зачитане на човешките права.
На учениците от СУ "Васил Левски" ще се даде възможност да участват в конкурс за есе и презентация, посветен на Холокост и спасението на българските евреи.
Организаторите на събитието – учениците от IXА и IXБ клас, подготвиха доклад и презентация за мероприятието. Учениците в залата съпреживяха трагедията на евреите чрез вълнуващите кадри на учебен филм. Събитието завърши с иновативни игри, провокиращи размисъл и гражданска позиция у възпитаниците на училището.
Учениците от ІІІА клас, включени в дейности по интереси "Приятели на книгата" по проект "Твоят час" с ръководител Кинка Иванова, представиха пред своите съученици от VІ, VІІ и VІІІ ПИГ и родителите си един незабравим урок по родолюбие. Чрез най-хубавите стихове и песни, посветени на родината, те изразиха своето безкрайно възхищение и преклонение пред природните забележителности на това райско кътче, наречено България. С помощта на прекрасна презентация, малките родолюбци пренесоха своите връстници в различни природни части на страната ни и им разказаха чудни истории и легенди. В края на това мило тържество участниците изпълниха незабравимата песен "Моя страна, моя България" и развяха гордо българското знаме.
Третокласниците успяха да предадат своята любов и посланието "Бъди благословена, земя българска!" на всички присъстващи в залата.
Както всяка година, така и тази, на 1 март традициите бяха продължени.
В СУ "Васил Левски" се проведе поредната среща между учители пенсионери, настоящи учители и ръководство.
Учениците от начален курс подготвиха тържество, с което поздравиха гостите и им пожелаха здраве и късмет, да са бели и червени като мартеничките, да са усмихнати и никога да не забравят родното училище.
Баба Марта донесе много радост и усмивки по лицата на малките ученици, учители и гости.
Общинско движение "Русофили" отпразнува за пореден път "Масленица" на 23 февруари 2017г. По време на празника бяха обявени победителите в конкурса за рисунка и кукла Масленица. Много от наградите бяха спечелени от ученици на СУ "Васил Левски" - първо място за рисунка във възрастова група 1-4 клас - Даниела Данаилова от 3в клас.
Първото място за рисунка в по-горната възрастова група 5-8 клас зае Кристиян Кралев от 6б клас, който спечели и второто място за направа на кукла. Второто място за рисунка грабна Ивелина Иванова от същия клас. От 6б е и Любомира Христова, чиято кукла спечели трето място.
Учениците получиха своите грамоти от директора на СУ "Васил Левски" – Тома Томев.
За доброто настроение на присъстващите на празника "Масленица" се грижеха музикална формация Мелневи - дует акордеон и баян. Участници в клуб "Журналист", създаден по проект "Твоят час", взеха интервю от дуета.
Виж интервюто ТУК!
Събитието бе отразено както от местните медии, така и от участниците в двата клуба към СУ "В. Левски", създадени по проект "Твоят час" - "Журналист" и "Медиен свят".
Още с влизането в училище първото нещо, което се набиваше на очи, беше кубчетo с листи под името - "Вземи едно, остави едно". Идеята беше всеки да напише послание и да си вземе такова. Имаше доста интересни послания, например: "Купи си кафенце, може да почерпиш и приятел"; "Обичай живота"; "Бъди себе си "; "Обичай ме.. #Щастие, #Шоколад, #Любов"
По качване на стълбите имаше предварително заснети снимки на учители и ученици, които изразиха своето несъгласие срещу насилието. Самото послание под тях беше: NOH8 е борбата, съпротивата, войната срещу дискриминиране на LGBTQ групите. С тези снимки ние изказваме своя глас против насилието над всички различни независимо от пол, цвят, вяра, здравословно състояние, социален статус или сексуалност.
През междучасията ученици, част от Ученически съвет и доброволци, поставиха своите табели, с които искахме да видим колко хора биха прегърнали хора, които подминаваме: "Би ли ме прегърнал, АКО бях: "Гей"; "Инвалид"; "Дебел "; "С Депресия"; "Транссексуален "; "С друг цвят на кожата "; "С друго вероизповедание "; "Бежанец “.
А за най-малките, учениците от начална степен, приготвихме разговор на тема - "Насилие" и една игра, в която научиха как могат да се успокоят, когато са ядосани на някого. И те, и ние се учихме заедно чрез игри. Прекараното време с тях ни зареди с много енергия и ни накара да се чувстваме полезни.
Денят мина с много поучителни уроци, безброй прегръдки!
Приканваме всички да бъдем настроени за НЕ на насилието, не само за един ден! Винаги! Всяка секунда, минута, час, ден, месец, година!
Ученически съвет при СУ "Васил Левски" - Севлиево
Празникът е посветен на 180 години от рождението на Апостола на българската свобода и обявяването на 2017 за "Година на Васил Левски" - патрон на нашето училище, и 150 години от смъртта на Г. С. Раковски - идеолог на българското националноосвободително движение.
Седмица преди патронния празник на нашето училище учениците от ІІІ и ІV клас се включиха в математически турнир "Лъвче–2017". Ето и имената на най-добре представилите се:
ІІІ клас
І място - Радостина Диянова Горалова - ІІI В клас
ІІ място - Дарий Руменов Бончев - ІІI В клас
ІІI място - Никол Ивайлова Нанова - ІІI В клас
ІV клас
І място - Магдалина Ганкова Минкова - IV В клас
ІІ място - Виктория Росенова Панайотова - IV В клас
ІІ място - Радост Николаева Бакалова - IV Б клас
ІІI място - Михаела Димитрова Драшкова - IV В клас
Отличилите се ученици получиха грамоти и награди от г-н Томев - директор на СУ "Васил Левски", по време на Общинско състезание "Лъвче-2017".
В седмицата на честванията бяха проведени конкурси за за есе, стихотворение и рисунка, посветени на Васил Левски. Най-добрите творби бяха публикувани на страниците на в-к "Росица".
Виж отличените есета ТУК!
Виж отличените стихотворения ТУК!
Ето класирането в конкурса за рисунка на тема "Моето училище" и "Васил Левски", проведен в начален етап:
І място - Михаела Димитрова Драшкова - IV В клас
І място - Марина Тонева Дамянова - ІІI В клас
ІІ място - Ивана Георгиева Иванова - IV В клас
ІІ място - Рая Данаилова Данаилова - ІІ Б клас
ІІІ място - Айсу Южмедин Бежкова - ІІI Д клас
ІІІ място - Стефан Стефанов Стефанов - IV Б клас
На 16 февруари от 13 часа пред бюста на Левски в двора на училището бяха поднесени венци и цветя. Тържествената церемония беше съпроводена от запалените факли на почетния караул пред паметника и от вълнуваща литературно-музикална програма, изнесена от ученици под ръководството на Марияна Иванова - учител по български език и литература и Евгения Пенчева - преподавател по музика.
Същия ден от 15.30 в спортната зала "Дан Колов" учениците от начална степен проведоха спортно състезание "Лъвче", посветено на празника на училището.
В него взеха участие малките ученици от цялата община, както и няколко детски градини с бъдещите си първокласници.
Най-добри в надпреварата станаха учениците от първи, втори и четвърти клас - класираха се на първо място, а престижното второ място заеха третокласниците от училището ни. Оспорвана надпревара се развихри и при най-малките – бъдещите първокласници, на първо място се класираха децата от ДГ "Слънце", след тях се наредиха ДГ "Пролет", ДГ „Щастливо детство" и ДГ "Радост".
Всички участници получиха тениски, подсигурени от община Севлиево, а за наградите на победителите в спортната надпревара и в организираните конкурси, посветени на патронния празник.
Водещ на спортното състезание бе г-жа Мартина Владимирова.
За настроението на състезателите и публиката се погрижиха: Александър Петров – ученик XI клас, деца от клуб "Приятели на музиката" към проект "Твоят час" с ръководител Евгения Пенчева, малкият Ники и дует Виктория Гуглина, Цветозар Захариева от вокална група "Upstream voices", танцова формация по аеробика към Център за личностно развитие "Йовко Йовков" с ръководител Камелия Тодорова, Клуб "Път към приключението" с ръководител Мария Бенева, детският танцов състав при НЧ "Развитие - 1870" с художествени ръководители Весела и Йордан Йорданови.
Наградите за най-добрите бяха подсигурени от УН при СУ "Васил Левски". Всички участници получиха тениски подсигурени от община Севлиево.
На 17 февруари от 10.30 часа в Дома на културата "Мара Белчева" се състоя тържествения концерт спектакъл, който върна присъстващите в атмосферата на XIX век и ги направи съпричастни на моменти от живота и делото на Левски, Раковски и други емблематични личности от онова време с драматургичната постановка "Европа превзема с щурм Европа". Спектакълът беше подготвен от преподавателите по български език и литература Таня Попова и Милена Белоева, а музикалните изпълнения на децата от Музикална лаборатория "Традиция и сцена" под ръководството на Ваня Ангелска перфектно се вписаха в театралните сцени, очаровайки публиката. Изпълнението на децата беше виртуозно - звън на камбанки, ангелски полъх, патриотично вдъхновение!
След поздравителните адреси, изпълнени с топли думи и пожелания за все по-успешна реализация, директорът Тома Томев връчи грамоти на изявилите се през изминалата учебна година ученици.
Събитията, посветени на патронния празник, бяха отразени от клубовете по интереси "Журналист" и "Медиен свят", създадени по проект "Твоят час" към СУ "Васил Левски".
Пред пълната зала севлиевските поетеси четоха свои стихове, от които лъхаше обич и топлина, в контраст със студената февруарска вечер. За приятната и задушевна атмосфера допринесоха изпълненията на пиано и китара на Петко Хинов, с които той посрещна гостите и сложи начало на вечерта.
След творбите на Ваня Маркова, Ваня Георгиева и Венета Йонкова публиката се наслади на изпълнението на малката цигуларка Елизабет Христова от 6б клас на СУ "Васил Левски". Лиричното настроение на музикалната пиеса беше продължено от Даниела Йорданова, Минка Вачева и Росица Стефанова. За приятното прекарване на присъстващите се погрижи отново Петко Хинов, който вместо да чете свои стихове, изпълни няколко популярни любовни песни, акомпанирайки си на китара.
Силен финал на вечерта, водена от доайена на литературния кабинет – Димитър Васин, сложи поетесата Христина Борисова.
След четенето малките журналисти от едноименния клуб, създаден по проект "Твоят час" към СУ "Васил Левски" взеха интервю от поетите, като споделиха и свои впечатления от вълнуващата поетична вечер.
И тази година Ученически съвет отбеляза 14 Февруари. Нашият Купидон със своите ангели и демони посети всички класове, за да раздадат валентинките. Всяка поредна година в "Кутията на Сърцето" учениците оставят валентинки на своите приятели или половинки. А на самия ден ангели и демони обиколиха, за да ги доставят. Магията на Любовта зареди всички с положителни емоции.
За поредна година се организираха "Игрите на Любовта". С общо седем двойки половинки и приятели, през голямото междучасие се потопихме в забавните игри, които допринесоха за общото веселие на всички. Игрите бяха три и тяхната цел беше да видим колко добре се познават половинките и приятелите.
Победителите в "Игрите на Любовта" бяха Иван и Виктория от 11А клас. За всички останали имаше шоколадче, за да им е още по-сладък празника. Наградите до тук не свършват. Още в началото на денят имахме томбола с награда сладко изкушение - течен шоколад Нутелла, победителят е Магдалина Тодорова от 5Б клас.
УС искрено благодари на всички свои помощници и на участниците, които се включиха в играта.
Благодарим Ви, че и тази година се потопихте в "Магията на Любовта". Нашето послание към Вас е да се уважавате и обичате! И ние ви обичаме!
Ученически съвет при СУ "Васил Левски" - Севлиево
5 и 6 януари (четвъртък и петък) се обявяват за неучебни дни за цялата страна със заповед на вицепремиера и министър на образованието и науката в оставка Меглена Кунева. Причините са влошената епидемиологична обстановка, по-ефективната превенция срещу грипа и метеорологичните прогнози за сериозни снеговалежи и минусови температури в цялата държава.
Учениците от всички училища трябва да се върнат в класните стаи на 9 януари (понеделник). Пропуснатият учебен материал ще се наваксва чрез преструктуриране на учебното съдържание...
http://www.mon.bg/
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |
Отново е краят на Декември, отново е Коледа. С коледния дух и добротата, падаща като снежинките навън ние, Ученически съвет при СУ "Васил Левски" се втурнахме да организиране "Коледен базар": с ръчно изработените материали - антистрес коледни топки, украси за вкъщи, картички от нас и от нашите по-малки съученици, за което няма как да не благодарим на г-н Иван Иванов и г-н Иван Денчев. И още какво ли не… с топъл чай и вкусни бисквитки, много усмивки и добро настроение прекарахме хубав предиобед. Благодарим и на учениците от клуба по предприемачество от 5б клас и г-жа Димитрина Пенева, които се включиха в каузата ни. Неочаквана за нас бе сумата от 180лв. Събраните средства ще бъдат използвани за дооборудване на Антистрес стаята. |
На 22.12.2016 година във физкултурния салон на училището учителите от десетте ПИГ организираха за своите ученици Коледна дискотека. Водещ на шоуто - г-жа Мартина Владимирова, озвучител - Симеон Славков.
С танци, песни, загадки, викторина, томбола и много настроение най-малките ученици се забавляваха два дни преди Коледа.
На 21 декември, учениците от начален етап на СУ "Васил Левски" се включиха в забавно пътешествие по Коледа с героите Ян Бибиян /в ролята - Антонио Дочев/ и дяволчето Фют /в ролята - Яна Филева/. Пътуваха с машината на времето по света. Участниците от клубовете по проект Твоят час - "Приятели на книгата", "Приятели на музиката", "Моят край, моята родина" и Музикална лаборатория "Традиции и сцена", показаха по незабравим начин характерните особености от бита на различните държави в препълнената Актова зала на училището. С много песни и танци малките артисти пожелаха весели Коледни и Новогодишни празници на своите съученици и учители.
Много от децата в най-малката възрастова група (родени 2009 година и след това) участваха за първи път в състезание по плуване.
В дисциплината 25 метра свободен стил при момичетата първа се класира Ивайла Йонкова, а при момчетата - Марио Лулчев.
Във възрастова група, родени 2008 година, златните медали станаха притежание на Теодора Христова и Георги Пенчев.
Най-масово бе участието във възрастова група, родени 2005 – 2007 година, в която победиха Александра Иванова и Никола Белоев.
При най-големите, родени 2004 година и преди това, първите места заеха Теодора Георгиева и Трифон Трифонов.
Състезанието премина с много положителни емоции.
Преди обед ученици, учители и служители бяха евакуирани заради пожар в сградата. Пожарът не бе истински, а част от разиграването на ситуация, за да се научат децата нагледно какво трябва да правят в случай на инцидент. Видяното предизвика бурни емоции у децата и им показа как да реагират, ако избухне пожар в училището.
Ситуационната демонстрация започна с извеждането на всички ученици на двора. През това време върху покрива на сградата се изви пушек, видя се, че горе има и човек. Трима ученици, останали в сградата и не успели да излязат, бяха спасени от доброволци и пожарникари, които изнесоха децата - едното на носилка, а другите на ръце.
Учението беше посветено на Деня на доброволеца.
Демонстрацията беше наблюдавана от директора на Областна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" - Габрово.
Тържествата започнаха с Отворени врати от 13:00 часа на 24 ноември. Училището посрещна много гости, които по някакъв начин бяха свързани с него – бивши ученици, учители, родители, служители и представители на различни общности, фирми и организации.
В 17.30 часа под звуците на "Многая лета" бе открита Стената "История на училището". Кметът на Общината д-р Иван Иванов и директорът на училището г-н Тома Томев прерязаха лентата в присъствието на много официални лица: г-жа Здравка Лалева – председател на Общинския съвет, г-жа Красимира Йорданова – зам.-кмет на Община Севлиево, председателите на Училищното настоятелство Николай Петров и Марияна Петрова и много други бивши възпитаници на училището, дошли да споделят празника на гимназията. Кметът връчи плакет и поздравителен адрес на г-н Томев с особено вълнение, защото това е и неговото училище.
След откриването на стената гостите се събраха в актовата зала, където г-жа Росица Гетова запозна присъстващите с историята на училището от неговото създаване до днес. Докато тя разказваше, на екрана се сменяха архивни чернобели кадри от училищния живот на десетки поколения. С особено вълнение гостите гледаха запис от 100-годишнината на училището, където много от тях разпознаха себе си, но с 30 години по-млади.
След като г-жа Капка Пандурска, водеща на тържеството, даде думата на присъстващите да споделят впечатления и мисли, д-р Якимов разказа вълнуващи спомени от своите ученически години и изрази задоволството си, че е част от празника.
"Срещата на поколенията" завърши с изискан коктейл във фоайето на училището, където на чаша вино бивши и настоящи учители споделиха спомени, случки и преживявания. Топли поздравления съпътстваха наздравиците, а най-честите думи бяха: "Спомняте ли си, колега…"
Честванията ва СУ "Васил Левски" продължиха и на 25 ноември. След 11 часа в различни зали на училището се проведоха срещи на ученици с изявени личности, учили в Гимназията. Бяха поканени хора от различни поколения и различни сфери на живота, за да могат учениците да получат повече и разнообразни споделени мигове на бивши възпитаници.
Езиковите паралелки се срещнаха с Момчил Минчев – бивш културен аташе в Българския културен център в Мексико, който им разказа какво се знае за България в тази далечна и екзотична страна, както и за своите ученически години.
Седмокласниците участваха в среща с доц. Станислав Симеонов, преподавател в Бургаския свободен университет, за когото казват, че знае повече от всички за компютрите.
Учениците от горна степен се срещнаха с акад. Иван Юхновски - виден учен, химик органик, доктор на химическите науки, който работи над 40 години в БАН – член на БАН (от 1997), почетен член на БАН (от 2007) и председател на БАН (1996 – 2008), и 24 години преподава в Софийския университет. Академикът дари на училището 3 луксозни тома от последното издание на Червената книга за защитени видове.
Учениците от горен курс имаха удоволствието да се срещнат и с доцент д-р Яким Якимов – специалист по неврология, невротерапия и психология, който живее в Кръвеник и с удоволствие взе участие във всички мероприятия, свързани с честването на годишнината..
Десетокласниците се срещнаха с офталмолога д-р Анелия Хаджицонева, която се ползва с изключителен авторитет сред специалистите по очни болести и се радва на благодарността на стотици пациенти.
С особен интерес учениците слушаха спомените на заместник-областния управител Иглика Събева, на която г-н Томев е бил класен. До назначаването й за заместник-областен управител тя е адвокат на свободна практика, както и учител по биология и химия, от който период разказа интересни и забавни случки.
Кулминацията на честванията беше тържественият концерт спектакъл, който се състоя в Дома на културата на 25 ноември от 17.30 часа под мотото "130 години знание и светлина". На всички почетни гости бяха раздадени магнитчета с логото, както и специалното издание на Училищния вестник, посветено на 130-тата годишнина от основаване на училището.
Наред с вълнуващите стихове, посветени на България, училището и учителя, изпълнени от ученици от VI до XII клас, присъстващите се насладиха на певческите умения на клуб "Музика и танци на балканските народи", на звънкия глас на Цветан Гатев от VII Г и на почти професионалните изпълнения на Александър Петров от XII А. Особено вълнение обзе залата, когато в концерта се включиха бивши ученици на гимназията, дошли от стотици километри специално за да подкрепят участниците в празничния спектакъл – изпълненията на китара на Яна Петкова(випуск 2013), и Моника Златева от IX А, както и вокалните изпълнения на Иван Димитров (випуск 2016) и Мишел Димитрова (випуск 2011) взривиха публиката.
А финалът, на който всички участници изпълниха сцената, накара залата да стане на крака и да пее заедно с тях "Моя страна, моя България!"
ЗАПОВЕД № РД-04-197/24.11.2016
Изплащане на стипендии за I учебен срок на 2016/2017 учебна година на ученици от СУ "Васил Левски"
ЗАПОВЕД № РД-04-193/22.11.2016 год.
За откриване на процедура за възлагане изпълнението на обществена поръчка чрез процедура на договаряне без предварително обявление, по реда на член 79, ал. 1, т. 3 от ЗОП, с предмет: "Доставка на природен газ за нуждите на СУ "Васил Левски" - Севлиево"
От 18 до 20 ноември в град Ловеч се проведе IX Национално състезание за ключови компетентности по природни науки на тема "Науката не е от вчера" . Организатори на състезанието бяха Министерството на образованието и науката, Регионалното управление на образованието – Ловеч и Профилираната природоматематическа гимназия – Ловеч под патронажа на кмета на община Ловеч.
В състезанието взеха участие 60 ученици на различна възраст /от 5 до 10 клас/ от цялата страна, разделени в 10 отбора. През двата състезателни дни, участниците решаваха биологични, химични и физични задачи. Провеждаха експерименти, представяха получените резултати по интересен и атрактивен начин. Тяхното представяне беше оценявано от критично жури в състав: доц. Мая Гайдарова, доц. Стефан Манев, доц. Снежана Томова, учители от училището-домакин и др.
Област Габрово бе представена от двама ученици – Веселин Конов - IX клас от СУ "Васил Левски" и Теодора Иванова от VIII клас на ПМГ – гр. Габрово. Отбор номер 4, в който беше разпределен Веселин Конов, се представи много добре и се подреди на четвърто място в класацията.
Наградите връчиха заместник-министърът на образованието Диян Стаматов, кметът Маринова и началникът на РУО Еленко Начев. Всички участници получиха грамоти от община Ловеч за отлично представяне, иновативно и новаторско мислене, значки на общината и други изненади, включително специализирана литература.
130 години СУ "Васил Левски" |
|
![]() |
ИЗЛЕЗЕ ЮБИЛЕЙНИЯТ БРОЙ НА УЧИЛИЩНИЯ ВЕСТНИК
|
На 16 ноември 2016 година участниците в двата клуба - "Журналист" и "Медиен свят", посетиха камерна зала в ДК "Мара Белчева", където присъстваха на представянето на стихосбирката "Пеперудени сълзи" на поетесата Росица Стефанова.
В края на срещата учениците се срещнаха и разговаряха лично с поетесата и взеха интервю, което обработиха и публикуваха в сайта на училището.
Виж интервюто и снимки от срешата ТУК!
В навечерието на 130 години от създаването на Севлиевската гимназия можем да се похвалим с извоюването на нови успехи.Отборът на училището, представляван от Ивета Ботева, Веселин Конов, Теодора Маринова, Борислав Маринов и Християн Маринов, извоюва първо място в занимателното състезание Съкровищата на Севлиево, организирано от Младежки център. Отборите бяха четири и всички участници много се забавляваха. Целта на състезанието бе по дадени загадки да се намерят различни културни паметници на град Севлиево. |
Теодора Маринова - ученичка от 10 а клас, участва в 24 Национален ученически конкурс под наслов "Априлското въстание", организиран от Национален клуб "Родолюбие" със съдействието на Министерство на образованието и науката.
За реферата си на тема "Приносът на Севлиевския край в Априлската епопея от 1876" Теодора получи поощрителна награда, връчена от Председателя на СБУ г-жа Янка Такева.
Макар и привнесено и не българско, събитието се посрещна с радост от учениците – който е с костюм, не носи униформа. Най-атрактивни и активни се оказаха по-малките, особено 6б клас.
Членовете на УС се бяха погрижили да създадат неповторима атмосфера, за да се чувстват всички като в "Здрач".
На 26.10.2016 г., в навечерието на Деня на народните будители, Синдикатът на българските учители организира за поредна година конкурс "Учител - будител на бъдещето" .Осемнадесет учители от област Габрово бяха отличени на официална церемония в Актовата зала на Националната Априловска гимназия. На церемонията присъства и връчи част от наградите г-н Сираков – областен управител. Единственият номиниран от община Севлиево бе г-жа Нася Илиева – главен учител в СУ "Васил Левски". Тя получи грамота и специалната награда "Учител – будител на бъдещето". В чест на будителите звучаха песни и поетични композиции, изпълнени от деца, за да се знае, да се помни "че България е жива, на будителите скромни, българинът китка свива!".
|
Миналогодишната идея на Ученически съвет вече е факт. На 18 октомври отвори врати Антистрес стаята в СУ "Васил Левски". Какво представлява? Това е мястото, където учениците са свободни да релаксират, да пият чай или да се видят със своите приятели. Стаите са общо три. В едната могат да се четат книги и рисуват мандали. Следващата ще наречем "музикална", защото там се намира радиото, от което звучат свежите песни в голямото междучасие. Най-интересната е тази с боксовата круша и дартса. Усилията на членовете от миналогодишния Ученически съвет и инициативата "Отворени врати" за кандидатите за тазгодишния УС превърнаха едно полузабравено помещение в уютно местенце, достъпно за всеки един от нас.
С подкрепата на директора на училището г-н Томев, г-жа Надя Цочева – заместник директор, също така г-жа Събчева, г-жа Мария Георгиева и сръчните ни майстори, осъществихме едно интересно начинание.
Търсиш спокойствие и бягство от шумните коридори?! Ела в Стаята, няма да съжаляваш!
Учебната година започна, а с това и изборите за нови членове на Ученически съвет при Средно училище "Васил Левски". Както и предишните години, кандидатите проявиха творчество в изготвянето плаката, с който представиха себе си, и в презентацията от два слайда. Специфичното бе, че на втория слайд трябваше да отговорят на въпроса: "С какво моето участие в УС ще допринесе за развитие на ученическото самоуправление". Свободните места, за които учениците се бориха, бяха четири. Кандидатите, които заявиха желание, се оказаха пет: Теодора Маринова 10А, Христо Димов 11В, Стефани Пенков 10А, Симеон Геловски 10Б, Камелия Якимова 10А.
Тази година Ученически съвет реши да приеме всички кандидати. Причините за това решение бяха две. Освен в изборите, кандидатите се включиха и в осъществяването на проекта "Антистрес стая" заедно с УС. Показаха креативност, точност, инициативност, дадоха много интересни идеи и изпълниха всички възложени им задачи. Втората причина бе малката разлика в гласовете при вота. На много от бюлетините при гласуването не бяха изпълнени указанията, което показва, че избирателите не са се запознали добре с всички кандидати.
Честито на новото попълнение в Ученически съвет.
Благодарим на членовете от 12-ти клас, които напускат съвета.
Пожелаваме им много успех и положителни емоции. За нас беше удоволствие да работим заедно.
На 15 и 16 октомври 2016 година град Сопот беше домакин на XV Национално състезание по природни науки и екология. В него с проекти участваха ученици от 5 до 12 клас. Организатори на състезанието бяха Министерството на образованието и науката, Регионално управление на образованието – Пловдив, Община Сопот и Професионална гимназия "Ген. Владимир Заимов", град Сопот. Всяка област имаше право да представи по три проекта.
Веселин Конов – IX клас от СУ "Васил Левски", с ръководител Радка Николова – преподавател по биология и здравно образование, и Християн Любенов – X клас от ПГМЕТ "Ген. Иван Бъчваров", с ръководител Красимира Томева, преподавател по биология и здравно образование, представиха област Габрово в това състезание. Проектите и на двамата ученици се състезаваха във втора възрастова група (IX-XII клас) и бяха оценявани от 7-члено жури с председател доц. д-р Божидар Галуцов (СУ "Св. Климент Охридски") и членове – проф. д-р Драгомир Янков (БАН).
Проектът на Веселин Конов – "Пчеларството в севлиевския край" бе сред 23 състезателни работи и се бори с още три проекта на подобна тема в тази възрастова група. Той предизвика интерес у жури и участници с блестящото си представяне и беше високо оценен. Възпитаникът на севлиевското средно училище получи оценка отличен (5,75) от двата етапа на надпреварата – постерна сесия и защита пред жури и публика с презентация. Заради атрактивността и компетентността по време на защитата, журито му връчи и своята специална награда. Това е второ участие на Веселин в такова състезание.
От 14 до 16.10.2016 година в покрития 50 м. басейн “Диана“ в гр. София се проведе Третият международен турнир по плуване "Талент Къп". В състезанието взеха участие 230 деца: 121 момчета и 109 момичета, от 22 плувни клуба.
СК "Викинг2008-Севлиево" бе представен от Александър Илиев, който взе участие в три дисциплини. С най-добро лично постижение от 0:29:84 минути на 50 метра свободен стил той успя да спечели 3-то място и бронзов медал. В дисциплината 100 метра свободен стил, с постижение 1:06:71 минути, той достигна до 4-то място, а на 100 метра гръб се класира 9-ти.
Празничните дни на Севлиево тази година преминаха под мотото "12-ти сезон на тиквен маратон в Севлиево".
|
В часовете, предвидени за военно обучение за учебната 2016/2017 година, учениците от 9 А, Б, В класове и техните класни ръководители посетиха на 14 октомври 2016 година Националния военен университет "Васил Левски" във Велико Търново, където присъстваха на полагането на военна клетва от 170 новоприети курсанти. Гост на тържествената церемония беше заместник-кметът на община Велико Търново проф. Георги Камарашев. Той приветства курсантите и ги поздрави от името на кмета Даниел Панов.
14 октомври беше и "Ден на отворени врати" в НВУ. Учениците от СУ "Васил Левски" - Севлиево, заедно с близки и роднини на курсантите, успяха да разгледат специалните изложби на оръжия и бойни машини. Разположена беше и походна кухня, в която се приготви войнишка боб чорба, от която гостите можеха да опитат.
В атракция за всички се превърнаха учебните самолети от авиобазата в Долна Митрополия, които прелетяха над Ритуалния плац, и демонстрацията на стрелба с огнехвъргачка на един от бойните полигони в университета.
Специално за нашите ученици домакините уредиха посещение на Университетския музей, съпроводено от интересна лекция. Националният военен университет съчетава две от най-възрожденските традиции на България – стремежът към знание и службата за отечеството. Постоянната музейна експозиция включва документи и експонати, представящи под различна форма дейността на институцията. В Музея се съхранява "Почетна книга на Национален военен университет "Васил Левски", в която нашите ученици вписаха посещението си и благодариха на домакините за доброто посрещане.
По традиция за дните на Севлиево учениците от полуинтернатните групи организираха и проведоха художествена изява "Аз рисувам Севлиево". С богата палитра от цветни тебешири децата показаха желанието си да творят и рисуват своя роден град. Детската радост и усмивки от емоцията огряха прекрасните художествени творби. В тях личеше и топлото отношение на малките художници към родния град, познаването на неговите забележителности и не на последно място радостта им, че творят заедно и че създават красота. Топлото слънце на прекрасния октомврийски ден също прегръщаше децата и им се радваше отвисоко. Всички полуинтернатни групи получиха грамота за отлично представяне.
![]() ![]() ![]() ![]() |
В инициатива, посветена на Европейския ден за здравословно хранене и спорт в гр. Габрово на 14.10.2016 г., се включиха наши ученици от IIIГ и IVБ клас с класни ръководители Н. Христова и Д. Станева. |
Учениците от начален етап с ентусиазъм рисуваха свои любими литературни герои и направиха изложба на тема " Моят любим приказен герой".
След учебните занятия децата се потопиха в атмосферата на националния фестивал на любителските театри за деца "Вълшебникът театър", като посетиха постановката "Приключения опасни със герои сладкогласни" от Недялко Йорданов.
Учениците от 8 – 12 клас влязоха в "Час на поезията” и се насладиха на стиховете и прозата на творците от литературен клуб "Пеньо Пенев". Творческата среща бе открита от ученици от 8а клас с рецитал от творби на поетите, а после Димитър Васин, доайенът на литературния кабинет, представи колегите си по перо, които прочетоха някои от творбите си. Срещата бе една възможност тинейджърите да се докоснат до творчеството на Минка Вачева, Венета Йонкова, Росица Стефанова, Даниела Йорданова, Ваня Георгиева, Ваня Маркова и Петко Хинов.
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |
Учениците се насладиха на нежния изказ на Минка Вачева и Венета Йонкова, на пластичния рисунък на Росица Стефанова и Даниела Йорданова, на въздействащите редове на Ваня Георгиева, Ваня Маркова и Петко Хинов. С бурни аплодисменти слушателите приемаха всяка творба, а часът едва стигна да побере вълнуващата среща със словото. |
Поетесите Ваня Георгиева и Венета Йонкова дариха свои книги на училищната библиотека.
"Деца за децата" бе озаглавена инициативата четвъртокласници да четат и разказват приказки на първокласници. А младите разказвачи не само разказваха, но и влязоха в ролите на своите герои.
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |
Учениците от ПИГ – 2 и 3 клас се срещнаха с поетесата Ваня Георгиева.
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |
Какво е да си поет разказа поетесата Даниела Йорданова на учениците от 4в клас, а те я изпратиха с букет от рози и детски усмивки.
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |
По-късно в Училищната библиотека ученици от 4б клас рецитираха стихове от поезията на Дора Габе, а членовете от клуб "Приятели на книгата" от 3а клас се запознаха с творчеството на Ран Босилек.
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |
Ученици – творци от 6б клас представиха авторски текстове пред съучениците си.
По-късно се проведе и творческа среща "Моето първо стихче" на малката поетеса Рени Николова от 7а клас, която вече има издадена своя стихосбирка.
От 10 до 14 октомври 2016 година, с различни дейности, ученици и учители от СУ "Васил Левски" ще отбележат Националната седмица на четенето
Виж програмата на мероприятията ТУК!
ОТНОВО НА УЧИЛИЩЕ!
Тържеството за откриването на новата учебна година в СУ "Васил Левски" започна в 9,00 часа с изслушване на химна, издигане на националния флаг и посрещане на училищното знаме.
Този ден бе най-вълнуващ за първокласниците и техните родители. За първолачетата вратата на познанието се открехва за първи път. Зад нея се крие един чуден свят от букви, думи и числа. Приветствие и пожелание за успешен старт на новата учебна година поднесоха първокласникът Никола Кралев и Мирослав Кралев - родител на първокласника.
Музикалната програма, подготвена от наши ученици и техните ръководители - госпожа Евгения Пенчеа и господин Димитър Димитров, придаде празнично настроение на присъстващите.
След първия школски звънец учениците и учителите прекрачиха прага на своето училище. В първия час на класа бяха раздадени новите учебници.
Поздрав на кмета на Община Севлиево Прочети!
Поздрав на директора на училището Прочети!
И пак е 15 септември. Празнува нашето училище! Тази година то става училище със 130-годишна история. 130 години то е разпръсквало светлината на познанието сред редица поколения. 130 години то е оцелявало като храм на науката в града ни. 130 години то е посрещало и изпращало хиляди ученици и учители.