СРЕДНО УЧИЛИЩЕ "ВАСИЛ ЛЕВСКИ" - СЕВЛИЕВО |
![]() |
![]() |
НОВИНИ И АКТУАЛНИ ДЕЙНОСТИ УЧЕБНА 2015 /2016 ГОДИНА
|
Архив новини |
Първенството се проведе на 50-метров покрит басейн в комплекс "Диана". Участие взеха състезатели от 47 клуба в страната - 188 момчета, 146 момичета. Отборът на СК "Викинг2008 - Севлиево" беше представен от 3 състезателки - Теодора Георгиева, Йоанна Станчева, Габриела Георгиева, и се нареди на 25-то място в комплексното класиране с 33,90 точки и 12-то място в крайното класиране за девойки.
Габриела Георгиева зае 3-то място и се окичи с бронзов медал в дисциплината 100 метра гръб, а в дисциплините 50 метра гръб и 200 метра гръб завоюва съответно 5-то и 11-то място.
Теодора Георгиева спечели точки и в петте дисциплини, с които участва: 200 метра бруст - 8-мо място, 50 метра бруст - 13-то място, 100 метра гръб - 15-то място, 200 метра бруст - 8-мо място.
Йоанна Станчева подобри личните си постижения в дисциплините, в които се представи - 50 метра св. стил, 50 метра бруст, 100 метра бруст, 200 метра бруст.
С това състезание завършиха участията на държавните първенства за 2016 година.
![]() |
Нa 18. 07. 2016 година с кратко тържество, венци и цветя пред бюст-паметника на Левски в южния двор на училището отбелязахме 179-годишнината от рождението на Апостола.! |
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |
Oт 13. 06. 2016г. до 30. 06. 2016 година СОУ "Васил Левски" посрещна своите бъдещи първокласници в традиционното вече "Лятно училище". Първия ден те пристъпиха плахо през прага на училището, но бяха посрещнати от своите грижовни бъдещи преподаватели. Тези четиринадесет дни отлетяха неусетно, изпълнени с много смях, игри, песни, забавления и изненади.
Пожелаваме весела ваканция на всички малчугани и ги очакваме отново наесен!
Участие взеха 218 състезатели от 40 спортни клуба в страната. Спортен клуб "Викинг2008 - Севлиево" участва с четирима състезатели - 3 момчета и едно момиче - Вилияна Илиева, Октай Мустафа, Александър Илиев и Светлин Балджиев.
И четиримата състезатели успешно преодоляха задължителната дисциплина от 400м. св. стил и продължиха в останалите индивидуални дисциплини.
Най-добре се представи Александър Илиев, който спечели точки в три от 5-те дисциплини.
В зоната на точките влезе и Светлин Балджиев, който се представи най-добре на 200 м. гръб. Октай Мустафа плува най-добре на 200 м. св. стил, зае 18-та позиция само на 5 стотни от 16-то място и зоната на точките.
Вилияна Илиева се представи най-добре на 200 св. стил. Вилияна успя да подобри личните си постижения и в петте дисциплини, в които се състезава.
Ученици от СОУ "В. Левски", гр. Севлиево, участващи в проекта по Европейската програма "Еразъм + КА2", заедно със своите ръководители (старши учител Даниела Стефанова, старши учител Даниела Димитрова и директора на училището Тома Томев) дискутираха интерактивните методи на преподаване и учене в съвременното училище на форум, който се проведе на 27. 06. 2016 година в гр. Габрово. Кръглата маса се осъществи под патронажа на председателя на СБУ д.ик.н Янка Такева и кмета на Община Габрово Таня Христова.
Регионалната кръгла маса на тема "www. школото.com" събра учители новатори от Габровска област, за да обсъдят съвременните методи на преподаване и училището на бъдещето. На събитието присъстваха Наталия Михалевска от отдел "Училищна мрежа" към МОН, Георги Маринов – началник на РИО гр. Габрово и Добромир Валачев – заместник областен управител гр. Габрово.
Учениците от 10 клас на СОУ "В. Левски" – Любен Станчев, Александър Петров, Габриел Михов, Ангел Гоцов, Сияна Калоянова и Габриела Белоева, споделиха опита си от участието на училището в проекта "Преподаването – начин да опознаеш себе си" по Европейската програма "Еразъм + КА2". Те представиха дейността си, свързана с обучението в начална степен, чрез преподаване на учебни предмети на английски език и проведените работни срещи в Европейските държави на партньорите по проекта.
В общата презентация на училищния екип ръководителите на учениците изложиха пред присъстващите целите на проекта и интегрирането на обучението в начална и гимназиална степен. Господин Тома Томев подчерта в свое изказване важността на ролята на съвременния учител в образователния процес и необходимостта от иновативни подходи и интерактивни методи за мотивация и успешно възприемане на уроците от учениците.
![]() ![]() ![]() ![]() |
На 19.06.2016 год. в зала "Арена Армеец" се проведе Национален учителски събор. Обявената цел на събора, на който присъстваха 12 хиляди учители, сред които и учители от СОУ "Васил Левски", бе да се разясни образователната реформа, която ще се прокарва с влизащия в сила от 1 август нов закон за предучилищното и училищното образование. Амбицията на просветния министър Меглена Кунева пък - да се възстанови традицията на учителските събори у нас. За целта беше наета най-голямата зала в България, а властта беше ангажирана с участие на най-високо ниво - откриване от президента, приветствие от премиера, поздравления от столичния кмет и ресорния еврокомисар. За блясък бяха добавени харесваните телевизионни водещи Мария Игнатова и Димитър Рачков, както и изпълненията на рок-групата "Легендите", изпълняваща популярни хитове от близкото минало. Мотото на събирането беше "Мисия учител" - в унисон с тезата на министъра, че учителите трябва да бъдат насърчавани в работата си. |
Фондация "Устойчиво развитие за България" и Организационен комитет, в който са представени всички значими неправителствени организации, работещи в областта на българо-руското сътрудничество, вече повече от 10 години организират Международния ученически конкурс "Заедно в ХХІ век" под патронажа на Посолството на Руската федерация, с подкрепата на МОН, СБУ, Руския културно-информационен център, СОК "Камчия". В конкурса ежегодно участват хиляди ученици от България, Русия, Казахстан, Беларус, Приднестровието, Молдова, Украйна, Сърбия и други страни. И тази година участниците от България бяха от всички 28 области на страната и от над 60 градове и села. Компетентното жури от авторитетни писатели, художници и учени бе затруднено да оцени необикновено многото и с високо качество работи на участниците – реферати, есета, стихове, рисунки, медийни презентации .
В голямата зала на Руския културно-информационен център на 17. 06. 2016 година бяха поканени всички наградени участници, техните учители-консултанти и родители. Гост на тържеството беше Първият секретар на Посолството на Руската Федерация и представител на Министерството на образованието на Русия – Роберт Шестаков.
Конкурсът има за цел да стимулира интереса на учениците за запознаване с историята и бъдещето на българо-руските връзки и сътрудничество, да формира у подрастващото поколение чувство на приятелство между народите, а чрез средствата на изкуството да се даде възможност за творческата изява на учениците.
В конкурсната надпревара Ина Красимирова Николова (11 Б клас), възпитаничка на СОУ "Васил Левски", бе отличена с второ място в раздел "Стихотворения", като първо място в нейната възрастова група (9-12 клас) не се присъжда. Ученичката получи грамота и награда - едноседмична почивка в СОК "Камчия." Наградена като ръководител е и нейната учителка Таня Попова – учител по български и руски език, с грамота и книги.
СОУ "Васил Левски" заслужено може да се гордее като люлка на духовността и хуманитаризма!
Състезанието се проведе в гр. Варна в комплекс „Приморски”. Участваха 242 състезатели от 38 клуба в страната, от които 137 момчета и 105 момичета.
За Микаела това състезание беше първо участие на държавно първенство и първо участие на 50 метров басейн. Състезателката демонстрира отговорност, дисциплина и състезателен дух.
Състезателката се представи отлично според възможностите си, стартира уверено като преодоля задължителната дисциплина от 200 м. св. стил и подобри личното си време. В останалите дисциплини: 50 м. св. стил, 100м. св. стил, 100 м. гръб, 200 м. съчетано плуване състезателката също подобри личните си постижения.
Микаела се представи най-добре в дисциплината 100 м. гръб и зае 44 - та позиция.
По време на официалната церемония в Актова зала на 17 юни 2016 зрелостниците от СОУ "Васил Левски" получиха своите дипломи. На събитието присъстваха ученици от гимназиален етап, учители и родители.
"За поредна година изпращаме един успешен випуск. Днес Вие ще получите своите дипломи за завършване. Вътре ще пише колко сте добри или не сте добри по литература, математика, физика, история, химия и така нататък. Но има и едни други, невидими предмети. Тях никой няма да ви ги преподава специално, за тях никой няма да ви изпитва. Никой освен живота. С това искам да Ви кажа, че истинското учене започва сега.", каза директорът на училището Тома Томев.
Председателят на училищното настоятелство Николай Петров поздрави завършващите като им пожела да реализират мечтите си и да запазят добрите спомени от времето, прекарано в класната стая. Заедно с директора връчиха почетния плакет на СОУ "Васил Левски", който по традиция се отрежда на най-успешно завършилите ученици, които по време на обучението си имат успех Отличен 6. 00, изяви в училищния живот и имат постижения от национални конкурси, олимпиади и състезания.
За Випуск-2016 рицари на почетния знак са:
ПЕТКО ПЕТКОВ - 12А ХРИСТО ХИНКОВ - 12Б НАДЕЖДА ИВАНОВА- 12 А НАДЕЖДА ВАСИЛЕВА - 12Б |
ПРЕСЛАВА ИВАНОВА - 12 А ФИЛКА ИВАНОВА - 12В ИВЕЛИНА ИВАНОВА - 12А МАРИНЕЛА БЕЛОЕВА - 12Б |
Освен плакети рицарите получиха и подаръци от УН.
От 10.06 до 12.06. 2016г. се проведе първото състезание от летния цикъл на Държавните лични отборни първенства по плуване на 50 метров басейн. В състезанието за възрастова група "Златна рибка" за 9-10-годишни момичета и момчета. СК "Викинг2008 - Севлиево" се представи с 8 състезатели - 6 момчета и 2 момичета: Никола Белоев (10г.), Христомир Гълъбов (10г.), Димитър Димитров (10г.), Радостин Пенков (10г.), Дарий Бончев (9г.), Теодор Дончев (9г.), Симона Кисьова (9г.), Ани Петкова (10г.).
ДЛОП се проведе на общински комплекс "Приморски" в гр. Варна. Участие взеха 385 състезатели, от които 210 момчета и 175 момичета от 47 отбора в страната.
Нашите състезатели уверено успяха да преодолеят входящия норматив, което им даде възможност да се представят в останалите дисциплини.
Най-успешно представилият се състезател - Никола Белоев, успя да завоюва точки за отбора, с което осигури 11-то място в комплексното класиране за момчета и 21-во място в отборното класиране. Никола се представи най–добре в дисциплините 50 м. гръб, като зае 12–то място и на 50 м. бътерфлай, като зае 13–то място.
Момчетата на СК "Викинг2008 - Севлиево" участваха и в най-емоционалната част на състезанието - двете щафети - 4 х 50 м. св. стил, в която заеха 13-то място и влязоха в зоната на точките и 4 х 50м. съчетана, като се класираха на 21-во място.
Треньорът Боян Ботев изрази задоволство от представянето на състезателите. Пожела им приятни летни дни, през които да събират сили за предстоящия сезон.
Залата беше пълна с ученици, учители и родители, дошли да видят изявите на своите деца. Гости на шоуто бяха седмите и осмите класове, както и езиковите паралелки до 11 клас включително. Почетни гости бяха директорът, заместник-директорът на училището и учители.
След като всички си бяха заели местата осветлението угасна и шоуто започна.
В пиесата на 8А клас - "The Big Day", се разказва за сложен и опасен любовен четириъгълник след, развръзката на който не всички оцеляват.
Ан Лопез - (Катерина Шопова) красива и успешна жена, е в дълга връзка с Джон Махон (Мартин Мичев) - любимец на жените, който едновременно има тайна авантюра с Джейн (Ивелина Пенева). Един ден преди сватбата на Джейн и Джон Ан разбира за това и е потресена. Отивайки при нея, Джон се опитва да я разубеди, че няма друг избор, но Ан не иска да чува и дума повече и го изгонва, пожелавайки му най-лошото. В деня на сватбата всички са щастливи и развълнувани, освен облечената в черно Ан, която изгаря със злобен поглед сияещата булка. Пред олтара, озарени от щастие, младоженците са готови да си кажат да... но изведнъж се чува оглушителен изстрел и булката, цялата окървавена, пада пред олтара. В цялата тази суматоха излиза Емили Кийн (Ивета Ботева) - най-добрата детективка в околността. Родителите на булката и Емили са близки приятели и тя им обещава, че ще направи всичко по силите си, за да хване убиеца. За да помогне с разследването на този сложен случай, шефът на Емили - Мат (Петко), изпраща агент Лари (Ивелин Петров) - възможно най-некомпетентния агент.
След изнервящи разпити и улики Емили и Лари почти сглобяват пъзела, но все още липсва една главна част. Дори след стотния път, в който Емили разглежда всичко, тя така и не успява да намери липсващото парче. Най-изненадващо в лабораторията пристига неочакван гост. Пол (Николай), който е бил фотограф на сватбата е открил нещо, което шашва дори и Емили. Липсващото парче е намерено, а пъзелът сглобен, остава само убиеца да бъде заловен. Емили събира семейството и близките на булката, твърдеейки, че убиецът е сред тях. Естествено всички подозрения падат върху бившата на Джон - Ан, но за изненада не тя е убиеца, дори булката е нейната доведена сестра. Въпреки шока, в който са всички, Емили не спира дотук с изненадите. Най- потресаващото нещо е, когато Емили изрича името на убиеца... Лизел. Лизел, (Ирен) братовчедка на Ан, изглежда най-невинна в цялата ситуация, та тя дори е една от шаферките на булката. Истината обаче е, че Лизел и Джон също са имали авантюра, но след това Джон спира да се интересува повече от Лизел. Луда по него, тя започва да си прави илюзии за бъдещето им заедно, но един ден идва Джен, любимата и бъдещата булка на Джон. Изведнъж всички фантазии на Лизел се сриват пред очите й. Само Джен стои между нея и Джон, затова решава да я разкара, за което си деяние може да продължи да си фантазира за бъдещето й с Джон още дълго време зад решетките.
Като завършек на своето шоу, учениците поздравиха публиката с песента на Бруно Марс - Count ot me.
За да се представят отлично на сцената, учениците дадоха всичко от себе си, присъстваха на много изнервящи и изтощителни репетиции всеки ден, но накрая бяха възнаградени от бурните овации на доволната публика. В сценичната им подготовка участие взеха госпожа Боянка Вълчева - класен ръководител и преподавател по английски език, госпожа Даниела Стефанова - преподавател по английски език, и госпожа Евгения Пенчева - преподавател по музика.
Заниманията с бъдещите първокласници ще са насочени към бърза социализация, осмисляне на свободното време и формиране на отговорност, ангажираност и умения за работа в екип.
На 07 юни 2016година учениците от начален етап в СОУ "Васил Левски" и техните учители изпратиха учебната 2015/2016 година.
Директорът на училището награди 82 ученици за отличен успех.
Награди получиха и отличилите се в регионалното състезание по английски език "I can do it" и учениците, постигнали най-висок брой точки в областното състезание по английски език "Европейско кенгуру".
С песни, много цветя, усмивки и добро настроение деца, родители и учители се сбогуваха с училището, но само за летните дни… и с нетърпение посрещнаха лятната ваканция.
"Това издание на Балкански шампионат "Евро фолк – Жива вода" е едно от най-големите до момента. Горд съм, че мога да поздравя повече от 2000 участници. Само преди няколко дни ЕАФФ бе акредитирана официално за партньор на ЮНЕСКО. И това се дължи на всички участници в 270-те фестивала под егидата на ЕАФФ." - каза в приветствието си г-н Николов, президент на Европейската асоциация на фолклорните фестивали – ЕАФФ.
В шампионата участваха колективи от Албания, Босна и Херцеговина, България, Гърция, Косово, Република Македония, Черна гора, Сърбия, Хърватия, Словения, Румъния, Турция, Италия и др.
Организатори бяха:
- Европейска асоциация на фолклорните фестивали - EAFF,
- Euro Folk Academy,
- Община Хисаря и други организации.
Журито използва оценителната система на Европейската асоциация на фолклорните фестивали и присъди на нашия изпълнител следните награди:
- Грамота - откритие;
- Грамота за съществен съществен принос;
- Златен медал и Диплом;
- Диплом "Балкански шампион" .
![]() |
От 4 до 5 юни на открита сцена в село Арбанаси се проведе Национален фолклорен фестивал "Насред мегдана в Арбанаси", в който участва и Цветан Гатев, ученик от СОУ "Васил Левски". Национален фолклорен фестивал "Насред мегдана в Арбанаси" е продължение на фестивала "Хоро сред село", който се е провеждал в село Арбанаси през 1987 и 1988 година и е бил организиран от Градската асоциация за култура и туризъм във Велико Търново. Инициативата за възстановяване на фестивала от 1987 год. е настоятелството на местното читалище "Иларион Драгостинов".
С чудесното си изпълнение нашият ученик за пореден път завладя публиката и журито и заслужено спечели първата награда за певческо изкуство във възрастовата група за деца. Освен грамота и плакет Цветан получи и парична награда на стойност 150 лева.
От 1 до 5 юни 2016 година Калофер отново се превърна в столица на българския фолклор, в която тържествува духът български, там беше и духът на Ботев. Четвъртият национален фолклорен събор "Ботеви дни и нощи в Калофер *2016" тази година бе посветен на 140 години от гибелта на поета – революционер, публицист и мечтател Христо Ботев.
В него, на четвъртия ден, участие взе и нашият славей Цветан Гатев.
Първо място, грамота и златен медал донесе това участие на Цветан, с което за пореден път доказа певческите си умения и че носи българското в себе си!
Нека му пожелаем успех и за напред!
През учебната 2015 – 2016 година Национално Движение Русофили за десети път организира Национален ученически конкурс на тема "Не се гаси туй, що не гасне" с подкрепата на Министерството на образованието и науката, Съюза на българските журналисти, Синдиката на българските учители, Националния Дворец на децата и Съюза на офицерите и сержантите от запаса.
Тържеството по награждаването се проведе на 04. 07. 2016 г. от 11:00ч. в Националния военно-исторически музей, гр. София. Наградите на победителите бяха връчени от Патрона на конкурса – първия космонавт на България – ген. Георги Иванов.
Около 3000 ученици от цялата страна разработиха реферати, есета, мултимедийни проекти, журналистически материали (очерци, пътеписи, интервюта), разкази, стихове, рисунки. Освен интересните теми, добра мотивация за участие в Конкурса са наградите, които се раздават на първенците – общо 36 за първо, второ и трето място в седемте категории – отделно до VIII клас и до XII клас.
12 учители – научни ръководители, получиха грамоти и награди. Четирима участници и един учител се награждават с екскурзия до Москва, осигурена от Руски фонд за мир. Сред наградените в невероятната конкурентна битка е Ина Красимирова Николова (11"Б" клас), заела второ място в раздел "ЕСЕ". Талантливата възпитаничка на СОУ "Васил Левски" бе поканена да открие тържеството по награждаването, като прочете част от своето есе. Ученичката бе наградена с грамота, таблет, книги и рекламни материали. Сред 12–те учители с грамота и награда бе отличена и г-жа Таня Попова, старши учител по български и руски език, преподавател на ученичката.
Пред организаторите на конкурса Ина Николова сподели своите мотиви за написването на есето, а г-жа Т. Попова сподели впечатления за съвместната им работа: "Мисълта на Ина може да те ужили, може да те взриви, може да те изуми, но никога няма да те остави равнодушен. Словото ѝ винаги носи изненада, защото погледът ѝ към света е нестандартен, а почеркът ѝ – оригинален!"
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
В два поредни дни (31-май и 1 юни) в община Минерални бани, област Хасково, се проведе ХVІ Международен детски етнофестивал "Децата на Балканите – с духовност в Европа".
Първа на сцената с "Излел е Дельо хайдутин" на 31 юни се представи миналогодишната победителка при индивидуалните изпълнители Борислава Цекова. С това свое великолепно изпълнение тя отново грабна първата награда в своята възрастова категория при индивидуалните вокали.
Второ място и сребърна купа завоюва Цветан Гатев от СОУ "Васил Левски" - гр. Севлиево, с ръководител Евгения Пенчева, изпълнил песните "Заблеяло ми агънце" и "Де се е чуло видяло".
Над 2000 участници бяха оценявани от авторитетно жури. В него участваха:
- Анатолий Клочков – хореограф
- Мирослав Славов – хореограф
- Иван Кумичин – музиковед и фолклорист
- Мария Георгиева – музиковед.
В програмата бяха включени 72 групови и 37 индивидуални изпълнения.
Оценяващите за пореден път бяха изправени пред трудната задача да определят победители сред пъстрата палитра от песни, танци и костюми, защото всички участници безспорно показаха много талант, усърдие и вдъхновение.
В Деня на детето 1–ви юни на сцената на Летния театър, за да връчат наградите се качиха вицепрезидентът на КНСБ и член на УС на Благотворителен фонд "Проф. д-р Желязко Христов" Валентин Никифоров и любезният домакин на етнофестивала – кметът на община Минерални бани Мюмюн Искендер.
"Ще се разделим с всички вас тази вечер с лека тъга. Ние жителите на община Минерални бани бяхме особено развълнувани през последните дни от вашето присъствие", обърна се към участниците кмета на общината Мюмюн Искендер.
"Всички вие бяхте прекрасни, бяхте просто чудесни с колорита, който създадохте с вашите изпълнения, с вашите костюми и изпълнихте с духовност етнофестивала. Аз ви благодаря от сърце, благодаря и от името на всички жители на община Минерални бани. Нашето послание към вас е, когато се приберете по родните си места да разнесете славата на Националния курорт Минерални бани, който е известен със своите лековити извори. Разкажете на вашите приятели за нашето гостоприемство и ще се радваме догодина да се върнете отново при нас и да видите новите промени в Минерални бани, защото вие ни заредихте с много положителна енергия и ние ще се постараем да направим курорта още по-красив", допълни кметът Мюмюн Искендер.
Вицепрезидентът на КНСБ Валентин Никифоров поздрави децата с техния празник – 1 юни и им пожела да бъдат след време също толкова добри към своите деца, защото на това се крепи светът.
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |
На 28.05.2016 год. в Руски културно-информационен център се проведе Втори детски конкурс за изпълнение на руска детска песен "Лейся, песня", организиран от БАРС (Българска асоциация на руските сънародници). Второто издание на конкурса събра в София над 70 участници, готови да излязат на голямата сцена. Сред тези участници бяха Юлияна Мур и Цветан Гатев, ученици от СОУ "Васил Левски". Задължително правило на конкурса, беше песните да са на руски език. Нашите представители изпяха отлично песните си пред висококвалифицираното жури, председателствано от руската певица и актриса Раиса Полякова, и заслужено спечелиха призовите места. След дълги разговори журито присъди второ място на Юлияна Мур и трето място на Цветан Мариянов Гатев. За своите изпълнения Юлияна и Цецо бяха лично приветствани от председателя на журито. Нашите деца достойно представиха себе си! Участието им в конкурса бе истинско постижение, поради това че сред участниците имаше изключително добри изпълнители, но те ги отстраниха с лекота. |
![]() ![]() |
Наши абитуриенти отново с отличия!Денят на светите братя Кирил и Методий събра на площада в Севлиево стотици учители, ученици, дейци на културата и много граждани, дошли, за да отпразнуват заедно Деня на българската просвета и култура и на славянската писменост. |
На 24 май най-малките ученици на СОУ "Васил Левски" - първокласниците, получиха своите първи удостоверения. Събитието се състоя в Актовата зала на училището. Със стихове, песни и танци, подготвени от техните класни ръководители - г-жа Мария Пенчева, г-жа Румяна Горалова, г-жа Маргарита Петкова и г-жа Емилия Калоянова, участниците прославиха делото на двамата братя -просветители - Кирил и Методий, дарили ни писаното слово.
Директорът на училището - г-н Тома Томев, и помощник-директорът в начален етап - г-жа Галя Христова, поздравиха учениците с успешното завършване на първата за тях в учебна година и връчиха на 96 първокласници първите удостоверения за завършен клас. За подарък от името на ръководството на училището децата получиха книгата "Моята първа книга за Васил Левски".
На 23 май 2016 година СОУ "Васил Левски" изпрати на бал абитуриентите от Випуск 2016.
Севливският площад беше препълнен с хора, дошли да пожелаят "на добър час" на младите хора.
По традиция колоната с абитуриенти тръгна от двора на училището, където по-рано се събраха завършващите три класа.
С броене от 1 до 12 абитуриентите минаха по улица "Стефан Пешев" и се спряха пред Паметника на свободата в центъра на града, където поднесоха цветя в знак на почит към героите от родния град.
Абитуриентката от 12А клас на СОУ "Васил Левски" Надежда Ивелинова Иванова е с призово място в националния кръг на XIV национална олимпиада по информационни технологии. Тя се проведе от 13 до 15 май 2016 г. в гр. Хисаря.
Надежда се класира за шести път в националния кръг на олимпиадата. Тази година тя участва с проект "Триъгълна математика" в категория "Мултимедийни приложения" - 9-12 клас. Разработката представя видовете триъгълници по интересен и достъпен начин. Цялата теория, която се изучава в училище, е систематизирана в кратък и обобщен вид и е илюстрирана с чертежи и анимации. Прилагането ѝ е чрез решаване на различни по сложност задачи, групирани по подходящ начин. С помощта на програмен код условията на задачите се променят, което дава възможност на използващите проекта да се упражнят и затвърдят наученото. Дизайнът, интерфейсът, кодът, както и много от задачите са изработени от Надежда.
Ученичката се представи отново перфектно пред тричленното жури и се класира на III място в категория "Мултимедийни приложения". Крайната ѝ оценка, включваща и резултата от теста, е Отличен – 5,75. Оценката си тя може да използва за прием в университет. Ръководител на Надежда е главен учител Иваничка Иванова.
Благодарение на Надежда, името на нашия град е вече добре познато на националните състезания по ИТ.
На 16.05.2016 г. по съвместен проект на МВР и МОН бе открито ДПУ (Детско полицейско управление) в СОУ "Васил Левски". Училището е едно от четирите в областта, които са част от националната кампания на двете министерства. В проекта се включват ученици от вторите класове и ІVВ клас. Ръководител на доброволците е г-н Евгени Иванов - старши учител в начален етап на образование.
Програмата е предназначена за обучение на деца от начален и прогимназиален етап, като идеята е те, забавлявайки се, да получават знания и умения за безопасността, защитата и здравето на гражданите.
На тържеството присъстваха г-н Цветан Петков - началник на РУ на МВР гр. Севлиево, Галин Александров - началник сектор "Охранителна полиция", Игнат Игнатов - ИДПС при РУ гр. Севлиево, Иван Иванов - полицейски инспектор, Силвия Ангелова - секретар МКБППМН при община Севлиево.
Между началника на Районното управление и директора на училището бе подписано споразумение и декларация за партньорство.
Тридесет малки полицаи положиха тържествена клетва. Отец Стефан извърши тържествен водосвет за здраве и благополучие на всички участници в проекта.
В Актовата зала на училището се проведе едно невероятно събитие – ЧАСЪТ НА ВИПУСК 2016! Абитуриентите бяха изправени пред часа на Истината, когато за тях щеше да удари последният звънец и да приключи приказката, наречена УЧИЛИЩЕ! Дали нашите момичета и момчета са готови в това тревожно и недружелюбно време да бъдат или предпочитат сигурността да имат? От днес нататък започва тяхното пътуване!
Истинско предизвикателство за зрелостници, родители, учители и гости бе подготвената програма "Знаци покрай пътя". Знаците могат да бъдат лица, случки, опит. Вглеждайки се в тях, ние се опитваме да свържем краищата и началата, изгрева и залеза, чувствата и разума, родината и света, поезията и прозата, раждането и смъртта. А дали и нашите зрелостници жадуват за ароматите на Родината, търсят любимото и любовта, топлотата на огнищата, дома и уюта, брега и пристанището? Единството на изящно слово, магнетична музика и пленителните образи на мултимедията бяха елегантен поздрав към абитуриентите, поднесен с много любов от екипа на програмата: Таня Попова, Ваня Ангелска, и Иваничка Иванова, преподаватели в училище, и Симеон Славков - ученик от VIII "А" клас.
Празничното настроение в залата се допълваше от изящното сценографско решение на Роман Грицков. Актовата зала бе преобразена, излъчването бе стилно, оригинално и направено с много вкус. Младият сценограф се отзова на поканата на абитуриентите да украси залата и отказвайки се от възнаграждение, насочи зрелостниците да поемат инициатива да подкрепят талантливи деца от прогимназиален етап на образование, които с изявите си защитават авторитета на СОУ "Васил Левски".
Маринела Белоева, ученичка от 12 "Б" клас, даде старт на благотворителната инициатива – събраните 200 лева от зрелостниците на випуск 2016 година бяха дарени на братята Цветан Мариянов Гатев (VI "Г" клас) и Румен Мариянов Гатев (VII "Б" клас), лауреати на национални конкурси и състезания.
За тържественото посрещане на абитуриентите в залата, за трогателната им раздяла с любимите учители, за закачливите напътствия в живота и за съпътстващата красота на цветята и „ароматния им глас“ се погрижиха учителите: Стефка Джантова и Иван Иванов.
На сцената в препълнената Актова зала на училището излязоха дванадесетокласниците от трите класа, които със специални послания и видеоклипове споделиха щастливите моменти, прекарани в училище.
С трогателни слова, изпълнени с напътствия, класните ръководители се обърнаха към своите възпитаници.
Владо Пандурски, класният ръководител на 12Б клас, сподели, че и трите класа на Випуск 2016 за щастие или нещастие завършват последната година с "резервни" класни ръководители, поради заболяването на Росица Гетова (класен ръководител на "А"-паралелка) и пенсионирането на госпожа Мариянка Карагьозова и Венета Дончева (класни ръководители на "Б" и "В"-паралелки).
В залата присъства госпожа Гетова, която води като класен ръководител зрелостниците от 12А клас от постъпването им в гимназиален етап на обучение, но нещастен инцидент й попречи да завърши с тях. Със сълзи на очи тя благодари на завършващите за уважението, което имат към нея, пожела им да са здрави, щастливи и каза ясно, че няма да забрави никога преживените красиви моменти през тези години. С обич и уважение към учениците от 12А клас се обърна и госпожа Митева, настоящият им класен ръководител, като им пожела успехи в новите им начинания.
Като истински баща се обърна към своите ученици настоящият класен ръководител на 12А клас - Владо Пандурски. В обръщението си към тях той им напомни, че училището не свършва с дипломата от СОУ "Васил Левски", че истинският учител е животът.
Топли думи и благодарност прозвучаха и в обръщението на Даниела Йорданова, която пое класното ръководство в 12В клас след пенсионирането на госпожа Венета Дончева.
Благодарност към ръководството, учителите и родителите чухме в обръщението на Випуска, прочетено от Маринела Белоева.
Връчени бяха и традиционните стипендии, учредени от Георги Конов - възпитаник на училището, завършил с отличие през 2003 година, в момента работещ в сферата на финансите за компания - световен лидер в тази област. Вече втора година Георги Конов връчва две стипендии - едната на стойност 1000 лв. и втората - за 500 лв., като целта му е с парите да подпомогне младите хора в тяхното кандидатстване в университет. Носител на първата стипендия тази година стана Надежда Василева, която е разработила проект за безглутенов ресторант.
Втората стипендия бе присъдена на Маринела Белоева за проекта й за детска площадка за безопасно движение и приложно колоездене. "Идеите и на двете са изключително добри, пожелавам да ги реализирате", каза г-жа Конова при връчване на отличията.
Сълзи и много вълнение съпътстваха зрелостниците при прощаването им с училищното знаме.
Випуск 2016 не наруши и една хубава традиция в училището. Завършващите ученици поднесоха венец пред бюста на Апостола и засадиха своето дръвче в Алеята на випускниците.
Ученици от нашето училище за пореден път завоюваха призови места на певчески конкурс, посветен на 140 години от Априлското въстание. В конкурсната програма участваха индивидуални изпълнители, дуети, триа, квартети и хорове до 15 души. Времетраенето на изпълненията бе до 5 минути.
От нашето училище в конкурса взеха участие:
- Цветан Мариянов Гатев, доказан с певческите си умения няколкократно, той получи второ място с изпълнението на възрожденските песни "На прощаване" и "Кой уши байрака".
- Вокална група към СОУ "Васил Левски" - гр. Севлиево, от 5Б клас.
Групата изпълни две възрожденски песни – "Българи, юнаци" и "Песен на панагюрските въстаници". С начина на изпълнението си те очароваха журито и грабнаха второ място.
Ръководител на участниците от СОУ "Васил Левски" беше госпожа Евгения Пенчева.
Истинско приключение бе денят прекаран в град Дряново – учениците първо пяха, забавляваха се и се веселиха. След като изпяха песните си "малките таланти" разпуснаха с игрите и забавленията, организирани от Община Дряново. За участниците бе представен музей на открито в Дряновския манастир, за забавление имаше стрелба с лък, стрелба с пушка, организирани от НД "Традиция".
Голям интерес, особено от страна на момчетата, представляваха автентичните пушки и саби на участници в Априлското въстание. От Общината бяха направили малка „шатра на изкуството“, там децата рисуваха и оцветяваха.
Интересно за учениците беше и посещението на пещерата "Бачо Киро". Най-интересни бяха пещерните образувания, оприличавани на животни, хора или предмети.
След посещението на пещерата участниците отново се върнаха на мястото на провеждането на конкурса, за да получат наградите си. Еуфория обхвана нашите възпитаници, а приповдигнатото настроение ги държа чак до Севлиево, а може би и до другия ден.
За поредна година в нашето училище се проведе Ден на ученическото самоуправление, в който ученици заемат позициите на директора, администрацията и учители. Като заместник на педагогическия съветник, част от задълженията ми, както разбрахме от проведената оперативка, беше да провеждам анкети. Интервюирах учениците, които се включиха в инициативата – Христо Хинков, Габриела Белоева, Любен Станчев, Айсен Кременлиева, Мировлав Цонев и Стела Симеонова.
Как решихте да се включите в Деня на самоуправлението и да кандидатствате за тази позиция?
ХРИСТО ХИНКОВ (ДИРЕКТОР) – Още миналата година желаех да заема тази позиция, но ми отговориха, че могат само ученици от 12 клас.
АЙСЕН КРЕМЕНЛИЕВА (СЧЕТОВОДИТЕЛ) – Участвах и миналата година като педагогически съветник, но за тази позиция получих добри отзиви от моя съученичка, затова реших да пробвам.
ГАБРИЕЛА БЕЛОЕВА (ПОМОЩНИК-ДИРЕКТОР ПО УЧЕБНА ДЕЙНОСТ) – Исках да разбера в какво точно се изразява помощта към директора.
МИРОСЛАВ ЦОНЕВ (ДОМАКИН-СЕКРЕТАР) - Избрах тази позиция, защото ми изглеждаше най-сложна и най-интересна, а аз съм човек, който обича да му е трудно, заради идващото удовлетворението след подвига.
Какво ново научихте днес?
ЛЮБЕН СТАНЧЕВ (ЗАМЕСТНИК ДИРЕКТОР ПО СТОПАНСКА ДЕЙНОСТ) – Запознах се със структурата на бюджета, как се структурират трудовите договори на персонала и какви мерки се вземат за безопасността на учениците.
СТЕЛА СИМЕОНОВА (ДОМАКИН-КАСИЕР) – Научих как се съставят ордери и фактури, също и как се процедира с болнични, много важни и отговорни неща.
МИРОСЛАВ ЦОНЕВ (ДОМАКИН-СЕКРЕТАР) - Научих се да подреждам документи в много папки, да работя експедитивно и функционално, както и да върша няколко неща наведнъж... Но най-вече научих, че да бъдеш технически изпълнител е всичко, но не и лесно!
Ако утре се събудите и можете да избирате, какво бихте избрали –да си ученик или да си част от администрацията?
АЙСЕН КРЕМЕНЛИЕВА (СЧЕТОВОДИТЕЛ) – Ученик разбира се, той може да се забавлява и в училище, докато работещите имат много отговорности и задължения. Трябва да се съобразяват и с целия колектив.
ЛЮБЕН СТАНЧЕВ (ПОМОЩНИК-ДИРЕКТОР ПО СТОПАНСКO-АДМИНИСТРАТИВНАТА ДЕЙНОСТ) – Ученик! Дейността на администрацията изисква квалификация и умения, който се натрупват с години опит и усърдност.
На 09 май 2016 година имахме честта да бъдем домакини на първия по рода си семинар за град Севлиево. Семинар, изпълнен с много енергия, емоции, забавление, но и много знания и полезни съвети от един от най-добрите лектори, а именно Юли Тонкин.
Семинарът се проведе в Актова зала на СОУ "Васил Левски", а присъствието на атрактивния лектор и безплатното му участие станаха факт благодарение усилията на Иван Цонев - бивш председател на Ученическия съвет в училище.
Юли има интересна биография. За последните 10 години работата му е позволила да обиколи целия свят, да разговаря с милиони хора и да мотивира също толкова. Човек, който на последното си събитие събра 1500 участници и не им загуби интереса за цели 14 часа. Човек, който не спира да мечтае и да вдъхновява хората около себе си.
Това беше най-невероятното нещо, което се случи в Севлиево.
Благодарим на всички, които дойдоха и помогнаха за това невероятно събитие.
Благодарим на Юли Тонкин, който направи 9-ти май НЕВЕРОЯТЕН
Два сребърни и четири бронзови медала донесоха плувците на спортен клуб "Викинг 2008" от участието си в тазгодишното състезание "Голямо великденско гмуркане”. То се проведе във Варненския плувен комплекс "Приморски" на 50-метров открит басейн, на 7 и 8 май, и в него взеха участие 426 състезатели от 18 отбора, разпределени в 5 възрастови групи.
Плувците на Севлиево участваха в петте дисциплини за всяка възрастова група. Най-добре се представи Никола Белоев от групата на родените 2006-2007 г. Никола завоюва сребърен медал в дисциплината 50 м гръб с постижение 0:37:86 мин., и две бронзови отличия на 50 м бътерфлай и 50 м свободен стил, като успя да заеме престижното 3-то място в многобоя.
Габриела Георгиева /родени 2003 г./ затвърди позицията си сред най-добрите в гръбния кроул, спечелвайки сребърен медал на 100 м гръб с постижение 1:14:20 мин. в групата на родените 2002-2003 година. Теодора ни зарадва и с бронзов медал в дисциплината 100 м бруст с постижение 1:26:23 мин.
Йоанна Станчева /род.2003год./ плува отлично в същата дисциплина и с най-добро лично постижение заслужи 10–то място, с постижение 1:32:89 мин. Бронзово отличие завоюва и Александър Илиев във възрастова група 2004-2005 год., след като постигна 1:19:73 мин. в дисциплината 100 м гръб. Светлин Балджиев /род.2004 год./ се представи най-успешно в дисциплината 100 м гръб и с постижение от 1:21:23 мин. се класира на 5-то място. Октай Мустафа плува най-добре в дисциплината 100 м свободен стил и с най-добър личен резултат от 1:13:23 мин. се класира на 16-то място.
В същата възрастова група при момичетата Севлиево бе представен от Александра Иванова /род. 2005 год/ и Вилияна Илиева /род. 2004 год./ Александра плува най-добре в дисциплината 100 м бруст и с постижение от 1:44:48 мин. се класира на 22-ро място, а Вилияна стана 18-та на 100 м бътерфлай с постижение 1:46:67 мин.
Във възрастова група род. 2000-2001 год. бяхме представени от Стела Георгиева, която успя да успя да се класира на 5-то място в многобоя. Трифон Трифонов и Пламен Иванов ни представиха в групата на родените през 1999 год. и по-големи. Трифон плува най-добре на 100 м свободен стил, а в многобоя се класира четвърти. Пламен стана 8-ми на 100 м свободен стил с резултат от 1:11:02 мин.
Оптимистично се представиха останалите състезатели от клуба във възрастова група родени 2006-2007 год.: Димитър Димитров /род.2006 год./, Христомир Гълъбов /род. 2006 год./, Дарий Бончев /род.2007 год./ и Теодор Дончев /род.2007 год./, които плуваха всички стилове. С най-голяма стойност бе постижението на Дарий Бончев в 50 м свободен стил, в която регистрира постижение от 0:38:77 мин.
Организатор на турнира бе клуб по плувни спортове "Черно Море", съвместно с община Варна, чрез дирекция "Младежки дейности и спорт" и Общински плувен комплекс "Приморски”. А след надпреварата треньорите Боян Ботев и Павлина Станчева бяха категорични, че подготовката за летния състезателен цикъл върви в правилната посока.
12-годишната Гала Ботева, ученичка отв СОУ "Васил Левски" направи изключително представяне на тазгодишния Международен фестивал за популярна музика ,,EuroStars-2016”, който се проведе от 20 до 25 април в Малта. Брилянтната Гала заслужено спечели "Grand Prix-Junior" - най-голямата награда за изпълнители до 13-годишна възраст. На официалната церемония миналогодишната победителка връчи наградата на Гала - прекрасна статуетка, диплом и парична премия. Гласовитото момиче от Севлиево получи и покани за участие във фестивали в Румъния и Полша. Това е второ участие за Гала в "Euro Stars". През 2015 г. тя спечели първа награда и покани за фестивали в чужбина.
Гала бе в Малта заедно със своя вокален педагог Ценка Горалова, която е ръководител на вокалната формация "Upstream Voices".
Днес (5 май) в СОУ "Васил Левски" беше отбелязан Международния ден на Червения кръст - 8 май. В Актовата зала на училището членовете на МБЧК към училището събраха ученици от 3, 5, 6, 7, 9, 10 и 11 клас, на които бе показан филма "История на една идея" - за създаването на организацията от Анри Дюнан в Женева през 1863 година.
Панчо Вълчев и Димитър Ножаров, обясниха ролята на Планинска спасителна служба и дейностите й към БЧК.
Учениците от отбора на СОУ "Васил Левски" за състезанието "Бедствия, пожари и извънредни ситуации" демонстрираха оказване на първа долекарска помощ на пострадали с открито счупване на ръка и изгаряне II степен.
В плувния басейн учениците наблюдаваха действия на отбора по водно спасяване при СОУ "Васил Левски". 11-те момчета и момичета, водени от спасителя Боян Ботев, демонстрираха бързи реакции за спасяване на давещ се.
Гости бяха представители на Община Севлиево, на Общинската и Областната организация на БЧК.
Следващата седмица в СОУ е посветена на Червения кръст.
От 24 до 30 април 2016 г. учениците от СОУ "Васил Левски" участваха в четвъртата среща по проекта "Преподаването – ефективен начин за самообучение", която се проведе в град Келс, Ирландия. Проектът се финансира от европейскта програма Еразъм+ и негови партньори са училища от Чехия, Испания, Италия, Белгия, Ирландия и България.
Целта на проекта е придобиване на умения за комуникация и общуване на чужд език, запознаване с други култури, работа в международен екип и среда, предоставяне на възможности за интелигентен растеж и запознаване с нови иновативни методи на обучение.
Според целите на проекта ученици от горна степен на всяка среща трябва да преподават 2 урока по различни учебни предмети на английски език на ученици от начална степен. Така учениците използват нов метод за обучението си, повишавайки и своите езикови умения и интелектуални компетенции.
От СОУ "Васил Левски" участваха ученици от 10 клас – Габриела Белоева, Сияна Калоянова, Александър Петров, Любен Станчев, Ангел Гоцов и Габриел Михов и техните ръководители Даниела Стефанова и Даниела Димитрова. Домакин на срещата бе Средно девическо училище "Еурека" град Келс, където се обучават девойки от 14 до 18 години. Уроците които подготвиха нашите ученици бяха по физическо възпитание и спорт на тема "Български хора" и по биология на тема "Хранителни вериги". Те бяха представени в училище за момчета на осем годишни ученици. Децата харесаха своите български учители и останаха доволни от наученото.
Според програмата на срещата, всички участници от различните училища представиха по две презентации на тема "Науката в професиите" и "Процес на създаване на преподадените уроци". Всички участници в проекта имаха възможност да наблюдават уроци по физика, кулинарство и фотография, а техните ръководители - уроци по английски език и математика в училището-домакин. Домакините от Ирландия представиха театрална постановка и концерт на традиционна ирландска музика, подготвени от ирландските ученички. Наред с това всички участваха в международни отбори за създаване на трейлър.
За участниците бяха организирани:
- международна вечеря, където всеки екип приготви традиционни национални ястия;
- посещение на ферма, където учениците сами месиха хляб;
- посещение до историческата местност Нюгрейндж за запознаване с древната култура и история.
Организирана бе и разходка до столицата Дъблин, където бяха разгледани Музея на науката и стадиона "Кроке Парк".
По време на престоя си учениците бяха настанени в семействата на ирландските девойки, където бяха топло и сърдечно посрещнати. Те споделиха, че това е незабравимо и вълнуващо преживяване с много нови приятели и мили спомени. Следващата среща, на която домакин ще бъде СОУ "Васил Левски", ще се проведе от 23 до 30 октомври 2016.
На 27 април 2016 година две сборни групи ученици от осмите и деветите класове в СОУ "Васил Левски" заедно с класните си ръководители се включиха във Великденското почистване на общината, част от кампанията "За един по-красив и по-чист град", като взеха участие в почистването на парк "Черничките" и района покрай коритото на река Росица.
Със своята ангажираност учениците показаха, че с малко усилия и много желание могат да направят от Севлиево и околностите му по-чист и привлекателен град и уютно място за отдих.
Нека да благодарим за добре свършената работа на:
8А клас с класен ръководител Боянка Вълчева;
8Б клас с класен ръководител Димитър Димитров;
8В клас с класен ръководител Христо Метев;
9А клас с класен ръководител Марияна Маркова;
9Б клас с класен ръководител Ивета Борисова;
9В клас с класен ръководител Капка Пандурска.
От 24.04. - 28.04. 2016 година ученици от 3 "A" клас с класен ръководител Симеонка Димитрова учат и се забавляват в Зелено училище в хотел Дива, село Чифлика в Троянския балкан.
Сутринта започва с топла закуска, следва провеждането на учебните часове в хотелската база. Следобедът е отреден за почивка на децата и спорт (разходка сред природата и къпане в басейна с минерална вода).
Най-емоционални са вечерните часове. След вечеря се организират различни забавления, като най-интересни за децата са пижамените партита и боя с възглавници.
От 22 до 24 април 2016 г. в гр. Варна се проведе финалния кръг на XXXII национална олимпиада по техническо чертане.
Иван Михайлов Иванов от 8А клас на СОУ "Васил Левски" се класира на II-ро място в първа възрастова група, в която участваха 39 ученици. Той получи оценка Отличен 6:00 за поставената задача. Иван беше награден с грамота от Министерството на образованието и получи предметни награди.
За националния кръг на олимпиадата беше класиран и Симеон Славков също от 8А клас на нашето училище, който получи оценка Мн. Добър 5:00.
За шести пореден път се проведе Националното състезание по ИТ, информатика и визуални изкуства "Аз мога - тук и сега" в град Девин от 22 до 24 април 2016 година. Направленията, в които учениците участват са "Компютърна презентация", "Видеоклипове", "Графичен дизайн", "Редизайн на уеб сайтове", "Фотография", “Програмиране", "Frontend Development" и "Linux системна администрация".
От СОУ "Васил Левски" тази година участваха 5-ма ученици:
Яна Пенчева 9А, Михаела Минчева 10Б и Даниела Николова 11Б – в категория "Презентация" ;
Емил Тотев 11Б – в направление "Графичен дизайн";
Мирослав Цонев 10Б – във направление "Фотография".
Състезанието има за цел да премери силите по ИТ умения между участниците в “реално време”. Всички те научават темата за направлението в състезателния ден и работят на място по заданието на журито без да ползват Интернет. Всяка от категориите има различно като продължителност време, за да изпълни заданието.
Учениците от СОУ "Васил Левски" отново се представиха изключително успешно:
Михаела Минчева - ІІI-то място в категория "Презентация"
Яна Пенчева – IV-то място в категория "Презентация"
Мирослав Цонев - ТОП 10 в категория "Фотография"
Емил Тотев - ТОП 10 в категория "Графичен дизайн".
Постановката препълни Актовата зала в понеделник (25 април 2016 година), когато стартира Седмицата на Германия и немската култура в училището, провеждана за шеста поредна година.
Шоуто на учениците от профилираните паралелки с чуждоезиково обучение в училище е традиционно. На него те демонстрират онова, което са успели да научат до момента при усвояването на чуждия език.
Тази година СОУ "Васил Левски" участва в конкурса на Фондация "Америка за България" - "Училища на бъдещето", за да създаде Център - "Мултилингва" за езиково обучение и вече е сред полуфиналистите. Центърът ще се използва от учениците от профилираните паралелки с интензивно изучаване на английски и немски език.
Общата стойност на проекта 65 000 лв., от които 48 750 е исканата сума от Фондация "Америка за България", останалите пари ще бъдат съфинансирани чрез различни дарителски и благотворителни акции.
Шоуто на 8Б клас бе първата изява в подкрепа на кампанията за изграждане на Център - "Мултилингва", която има за цел набирането на средства за закупуването на специализирано оборудване за центъра. "Благодарим на всички, които със своя дарителски жест показаха съпричастност към нашата инициатива" - каза в края на шоуто класният ръководител на осмокласниците.
По време на своеобразния спектакъл осмокласниците влязоха в ролята на олимпийските герои и деятелите на олимпийското движение, при това изцяло на немски език. Учениците поведоха аудиторията в залата в едно своеобразно пътешествие из историята на олимпийските игри от създаването им до момента, за да им покажат, че наистина спортът има определено място както в живота на древния човек, така и в живота на нашите съвременници.
За да осъществят своята първа сценична изява на немски език, на осмокласниците помогнаха техните преподаватели:
Ваня Ангелска - старши учител по музика;
Йонка Косева - старши учител по немски език;
Радослава Стоянова -старши учител по немски език;
Димитър Димитров - класен ръководител.
Ученици от СОУ "Васил Левски" взеха участие в областния етап на фестивала "Пусть всегда будет солнце". Представянето им беше традиционно силно. За това говорят блестящите им изяви. Завоювани бяха четири първи места.
Всички ученици, класирани на първите места, ще вземат участие в следващия, регионален етап на конкурса, който ще се проведе на 4 юни. Победителите в регионалния етап ще мерят сили в последния, национален етап, който ще се проведе на 10 септември в рамките на Националния събор на русофилите край язовир "Копринка".
Научи повече!
От 20. 04. 2016 г. до 22. 04. 2016 г. в СОУ "Васил Левски", гр.Севлиево бе проведен Маратон на четенето. През тези три дни учениците с интерес се запознаха с биографията и част от творчеството на велики български писатели, посветили живота си на книгата. Книгата - прозорец към различни светове, постави учениците пред различни предизвикателства, потопи ги в приказния свят, в който те самите станаха герои. Проведени бяха различни мероприятия, които по различен начин докоснаха децата до това богатство - КНИГАТА. В класните стаи се оформиха кътове на книгата.
Виж програмата с изявите! Научи повече!
РАЗГЛЕДАЙ ГАЛЕРИИ |
|||
Карнавал на приказните герои |
Часове в училищната библиотека |
Дейности в ПИГ |
Изработване на LAPBOOK |
![]() ![]() |
На 30 март 2016 година в Техническия университет - гр. Габрово, се проведе Регионална конференция за повишаване на грамотността сред децата и младите хора, която премина под мотото "Четене и грамотност: умения за живота".На форума бяха представени добри практики, насочени към провокиране на учениците да четат повече. |
На 25 март учениците от 2В клас, с класен ръководител Нася Илиева, посетиха читалището в село Дамяново.Повод за посещението беше честването на празника Благовещение. Всяко дете беше посрещнато с букетче от здравец и пролетни цветя. Учениците получиха върбови венчета за здраве и научиха много интересни неща за традициите и обичаите, съпровождащи този голям християнски празник. Те разгледаха двете зали на музея и се запознаха с миналото на хората от селото, с техния начин на живот, обичаи и традиции. |
Ивета Ботева - ученичка от 8А клас на СОУ "Васил Левски", с първо място в Национален ученически конкурс по цитат от Стефан Цанев (раздел поезия)
На 18 март 2016 г., жури в състав:
1. Елена Филипова – старши експерт по български език и литература в РИО – Русе,
2. Албена Младенова – старши учител по български език и литература в АГ "Г. Милев" – Русе,
3. Диана Димитрова – главен учител по български език и литература в АГ "Г. Милев" – Русе,
4. Здравка Демирова - главен учител по философски дисциплини в АГ "Г. Милев" – Русе,
5. Петя Абрашева - учител по български език и литература в АГ "Г. Милев" – Русе,
6. Татяна Живкова - старши учител по български език и литература в АГ "Г. Милев" – Русе и член на Съюза на свободните писатели в България
класира предложените 141 творби от 125 автори в Националния ученически конкурс по цитат от Стефан Цанев.
Виж стихотворението, с което участва Ивета!
Виж протокола с класираните участници!
На 22 март отбелязваме Деня на водата. Световният ден на водата се чества с цел увеличаване на запознатостта и действие за привличане на вниманието към проблемите на повече от 1 милиард души по света, които нямат достъп до чиста и безопасна питейна вода. Денят се чества от 1993 г. насам на 22 март и е насрочен през 1992 г., когато Генералната асамблея на ООН приема резолюция. Денят е предложен на Конференцията за околната среда и развитието (UNCED), проведена през 1992 г. в Рио де Жанейро, Бразилия. Всяка година една от агенциите на ООН, занимаващи се с проблемите на водата, поема инициативата да промотира и координира международни дейности за Световния ден на водата.
Тази година ООН избра мотото "Вода и работа".
Целта е да се покаже тясната връзка между тези два свята.
По отношение на водата в световната икономика, секторът, който използва най-много водни ресурси, е селското стопанство. Там се потребява около 70% от общото количество вода в световен мащаб. 15% се използват в индустриалното производството и 15% за домашна употреба.
Нашето училище се включи в честването като бе направен кът на водата на първия етаж, с изработени от наши ученици постери на теми, свързани с водата. Във фоайето на главния вход бе пусната презентация, изготвена от ученичка в 12 клас, а учениците от гимназиален етап на образование имаха възможност да гледат филма "Водата има памет".
На 19 март по инициатива на Руски камерен театър и с подкрепата на Россотрудничество в Руския културно-информационен център, гр София, се проведе VII-я Национален конкурс за рецитатори на руски език "Родом из детства". Тази година той бе посветен на Агния Барто и Муса Джалил, чиято 110-годишнина се отбелязва не само от културната общественост в Русия, но и в България. Поезията на тези автори предизвика жив интерес сред учениците на възраст 7-17 години. Любовта към езика на Пушкин, желанието за изява чрез силата на словото, усещането за един светъл празник на духа доведе в столицата рецитатори от 19 града на България. Заради огромния брой участници прослушването на рецитаторите бе проведено в две зали.
Научи повече!
На 13. 03. 2016 г. по инициатива на ОД "Русофили" в Севлиево беше отбелязан руският народен празник Масленица, на който стотици севлиевци символично се сбогуваха със зимата и посрещнаха пролетта според древните славянски традиции. С много танци, песни, забавни игри и изгаряне чучелото на злото, руската общност в Севлиево отпразнува обичая "Масленица". "Масленица" е традиционен руски празник, в който се прогонва зимата и се вика пролетта като се играят различни игри, повечето - състезателни. И най-хубавото - ядат се палачинки - символ на слънцето.
Традиция стана и в нашия град да се чества този хубав руски празник. Тази година краят на Маслената седмица бе отбелязан в ДК "Мара Белчева". Участниците се почерпиха с безплатни палачинки, наградиха победителите, отличили се в конкурса за рисунки и направа на кукли "Масленица".
В празничната програма бяха включени стихове и песни на деца от детските градини и от училищата, в които се изучава руски език, както и на деца от Детски комплекс, изложба от рисунки и кукли и кулинарна изложба от руски ястия. Активно участие в програмата взеха и учениците от СОУ "Васил Левски" подпомогнати от госпожа Елена Иванова и госпожа Евгения Пенчева – преподаватели по руски език и по музика в училище.
В конкурсите за рисунка и кукла Масленица, наши ученици, които изучават руски език в часовете по ЗИП и СИП, отново заеха първите места.
РИСУНКИ: 1- 4 клас 1-во място Стефани Христова - 4б клас Поощрителна - Калина Неделчева - 3б клас 5 - 8 клас 1-во място Яна Димитрова - 5 г клас 2-ро място Десислава Павлова - 5б клас |
КУКЛИ: |
Журито избира измежду над 100 рисунки и 30 кукли. Отличилите се в конкурсите получиха грамоти и награди.
Най-голямата атракция на празника беше изгарянето на чучелото Масленица, символизиращо зимата. Заедно с него изгоряха и бедите, сполетели ни през изминалата година. Тази година то беше направено от наши ученици с помощта на г-жа Елена Иванова и г-жа Радка Николова. Всички се събраха в кръг и танцуваха щастливи, че Злото е прогонено за цяла година.
На 12.03. 2016 година се проведе първото събитие на Ученически съвет от календара за м. март - състезанието - игра за вземане на бизнес решения. Участваха ученици от 8-11 кл., разпределени на случаен принцип в 6 отбори. Водещ бе Иван Цонев, студент в УНСС и бивш председател на Ученически съвет в СОУ "Васил Левски". Участниците работиха върху казус, който развива умения за работа в екип, лидерство, разпределяне правилно на времето, делегиране на задачи и отговорности, предприемачество. Заданието включваше организиране на екскурзия от гр. София до градове в света с крайна спирка пак гр. София. Условията бяха доста - определен бюджет, три вида транспорт, посещения на забележителности, нощувки и почивки. Изискваше се стратегическо мислене, планиране, обръщане на внимание на малките детайли и разбира се определяне роли в екипа и стиковане на действията. Всичко това в рамките на 60 минути. Напрежението нарастна в последните 10 минути от определеното време, когато водещият подкани участниците да попълнят бланките с маршрутите.
Резултатите от работата на екипите ще бъдат проверени и ще се обяви победителят. Участниците споделиха, че казусът е бил забавен и изключително полезен за развиване на мисленето и биха участвали в друго подобно събитие.
Уважаеми екипи,
В тазгодишния конкурс на Фондация "Америка за България" – "Училища на бъдещето" – конкуренцията беше повече от висока. 270 проектни предложения постъпиха в конкурса на Фондацията за модернизация на учебната среда и използване на съвременни образователни методи и технологии в учебния процес. Кандидатури пристигнаха от 133 различни населени места в България в две категории на искано финансиране: до 50 000 лв. и от 50 000 до 200 000 лв.
Конкурсът привлече изключително качествени проектни предложения. Силно сме впечатлени от визията на ръководните училищни екипи в цялата страна за това да предоставят на учениците си съвременна учебна среда и образование, съответстващо на нуждите на учениците в 21 век. Много от проектните предложения включваха прекрасни визуализации на новите кабинети.
За нас като представители на Фондацията, която инвестира дългосрочно в българското образование, е огромна чест, че българските училища мислят в бъдещето и че са способни да генерират качествени идеи за подобряване на образованието в училище. Високото качество на проектните идеи направи работата на журито изключително трудна.
Всяко училище, подало предложение, имаше равен шанс с останалите за получаване на финансиране. Най-голямата ни гордост е да видим, че на следващия етап на конкурса продължават училища от всички краища на страната – включително от населени места, които ние не познаваме. Този конкурс е за екипи с визия и идеи, където всяко училище от страната има шанс да осъществи мечтата си.
Избраните полуфиналисти в конкурса на Фондация "Америка за България" – "Училища на бъдещето".
Тази година празникът на жената – 8 март, беше отбелязан по нестандартен начин в СОУ „Васил Левски“. Учениците от 12-тите класове представиха спектакъла „Разходка във времето“, като за своя тема избраха 20-те години на 20 век. Това е време, когато жената се еманципира и разкрепостява, навлиза във всички сфери на обществения и културния живот и се бори за равноправие и внимание. Времето на промени в модата и танца, в поезията и музиката беше представено като предаване с водещи, в чието студио гостуваха творците от кръга „Стрелец“: Чавдар Мутафов и съпругата му Фани Попова-Мутафова, Светослав Минков, Константин Гълъбов и Атанас Далчев. Дванадесетокласниците влязоха в роли и не само представиха творби и размисли от периода на 20-те, но изглеждаха точно като своите герои. Звучаха песни и музикални пиеси от периода на чарлстона и джаза в изпълнение на музиканти от Севлиевския духов оркестър, на ученици и техните родители. Шоуто бе подготвено от Даниела Йорданова и Евгения Пенчева като сценична изява на 12-те класове, тъй като целия първи срок учениците изучават авторите на 20-те г. А няма по-добър начин да научиш нещо, от този да се потопиш в него, да станеш част от събитията и техния контекст. Но постепенно към дванадесетокласниците се присъединиха и техни приятели от другите класове, за да ги подкрепят – с декори, озвучаване, осветление, с епизодични роли, родени от архивните кадри, които онагледяваха през цялото време периода, с музикални изпълнения и скечове.
Севлиево отдаде своята почит към героите. Стотици дойдоха на площад "Свобода", за да станат част от тържеството по отбелязване националния празник на България.
Ученици от СОУ "Васил Левски" пресъздадоха с музикално-поетична композиция събитията от онзи 3 март, преди 138 години. Площадът на Севлиево замря пред перфектната рецитация на "Опълченците на Шипка". Тръпки побиха присъстващите от изпълнението на "Даваш ли, даваш, Балканджи Йово", съпроводено с импровизация на робството - момичета, навързани една за друга, с преведени глави. Песните, изпълнени от клуб "Музика и танци на балканските народи", допринесоха за повдигане на свободолюбивия дух на площада.
Първо започнахме с посрещане на Баба Марта от първокласниците.
Тя ги закичи с чудни мартенички и им пожела здраве, много радост и щастливи дни. Разказа им легенда за мартеничката.
Първокласниците я накараха да се усмихне, изпяха и песнички и рецитираха стихчета.
След това празникът се пренесе в Актовата зала на училището.
МАРТЕНСКО НАСТРОЕНИЕ В АКТОВА ЗАЛА
На 1 март учениците от полуинтернатните групи в начален етап, си организираха Мартенско тържество. Украсиха сцената, като пролетна приказка. Радостни и развълнувани, те посрещнаха Баба Марта. Нагостиха я с медена питка, пяха ѝ песнички, рецитираха ѝ стихове, танцуваха. На гости им беше дошъл клоунът Фуфи, който ги забавлява, но и ги включи в различни състезания. Настроението на всички бе празнично, а мартеничките на Баба Марта зарадваха най-много децата.
Както всяка година, така и тази, на 1 март традициите бяха продължени.
В СОУ „Васил Левски“ се проведе поредната среща между учители пенсионери, настоящи учители и ръководство.
Първи март - ден, който донесе много радост и усмивки по лицата на малките ученици, учители и гости.
Учениците от начален курс подготвиха тържество, с което поздравиха гостите и им пожелаха здраве и късмет, да са бели и червени като мартеничките, да са усмихнати и никога да не забравят родното училище.
Учителите пенсионери от своя страна подариха на г-н Тома Томев - директор на училището, магнолия – символ на мъдростта. Пожелаха цветето да му напомня за тях и да му помага с мъдростта си в трудни за ръководството моменти.
ЗАПОВЕД № РД-04-575/29.02.2016 год. /Стипендии II срок/ ТУК
1. Разпределение на средствата по видовете стипендии
2. Критерии за допускане до класиране
3. Критерии и показатели за класиране на учениците
4. Размер на стипендиите и период, за който се отпускат
5. Документи за кандидатстване
Виж протокола с резултатите на участниците ТУК
Отлично представяне на наши ученици на областния кръг на олимпиадата по български език и литература, проведен на 21 февруари 2016 година в Габрово.
![]() |
Кристиян Мирославов Кралев, 5Б - Отличен 5.50 |
![]() |
Елица Добринова Иванова, 6А - Отличен 5.50 |
![]() |
Йоанна Мирославова Станчева, 6А - Отличен 5.50 |
За седма поредна година ще бъдат връчени стипендии на ученици, завършващи гимназиален етап в СОУ "Васил Левски", от бившия възпитаник на училището Георги Конов.
Господин Конов определи конкретните условия за кандидатстване за стипендията за 2015/2016 учебна година.
На 28 февруари се проведе училищният кръг на Международното състезание "Лингвистично кенгуру" 2016.
Продължителността на състезанието е 75 минути. Форматът е тест, който включва 40 задачи с пет избираеми отговора, от които само един е верният. Повечето от въпросите имат занимателен характер. Откриването на верните отговори изисква лексикални и граматически знания съответно по английски или немски език, както и знания за историята, културното и литературното наследство, традициите и бита, характерни съответно за Англия или Германия. Състезанието няма за цел да проверява постиженията на учениците във връзка с изучавания от тях материал в училище. Забавният и игрови елемент в него е предназначен за обогатяване на общата култура на участниците, за развиване на логическо мислене и мотивира за бъдещи по-задълбочени занимания.
В СОУ "Васил Левски" "Лингвистично кенгуру" се проведе, както следва:
по английски език за възрастовите групи: 3-4, 5-6, 7-8, 9-10, 11-12 клас;
по немски език за възрастовите групи: 7-8, 9-10 клас.
В състезанието участваха 45 ученици, които решаваха теста по английски език и 9 ученици - в състезанието по немски език.
Най-добри резултати показаха следните ученици:
![]() |
Иван Станиславов Цветков от V клас – английски език - 195 точки, |
![]() |
Калина Драгомирова Христова от ІV клас – английски език - 185 точки, |
![]() |
Никол Красимирова Петкова от ІV клас – английски език - 180 точки. |
Максималният брой точки е 200.
От 26.02. до 28.02.2016г. в гр. Варна се проведе ДЛОП по плуване на 25 метров басейн във възрастова група юноши и девойки младша възраст (13-14 год.). СК "Викинг2008 – Севлиево" бе представен от три 13-годишни състезателки: Габриела Георгиева , Теодора Георгиева и Йоанна Станчева.
Блестящо се представи Габриела Георгиева, която в дисциплината 200 м. гръб спечели първия медал за клуба през 2016 год. Бронзово отличие и най-добър резултат за родените 2003 год. в дисциплината. В още 3 дисциплини състезателката ни направи силни плувания в зоната на точките:
- на 50 м. гръб - 8-мо място
- на 50 м. бътерфлай е десета
- на 200 м. - 15-то място.
Теодора Георгиева също се представи много успешно и зае 9-то място на 200 м. бруст с постижение 3:02:49 мин. И още две класирания в зоната на точките:
- 10-то място на 100 м. бруст
- 11-то на 50 м. бруст.
Йоанна Станчева постави най-добри лични постижения във всички дисциплини, на които участва, като в дисциплината 50 м. бруст с постижение 0:40:75 мин. се класира на 17-то място. Със спечелените 27,55 точки плувкините ни заеха 18-то място в отборното класиране при девойките, оставяйки оптимистично настроение за бъдещи успехи.
В какво се изразява идеята за провеждане на Деня на розовата фланелка ?Всяка година последната сряда на февруари е известна като Ден за борба с тормоза в училище в Канада. Той е познат също и като "Ден на розовата фланелка". На този ден участниците са помолени от инициаторите на събитието да носят розово, за да символизират своята позиция и неприемане на тормоза в училище. |
Членовете на УС всеотдайно запознаха своите по-малки връстници от 1 до 7 кл. с идеята на провеждането на деня. Акцентираха върху необходимостта от проява на уважение и толерантност към другия и различния. Призоваха съучениците си да напишат своите послания против насилието и тормоза в училище върху хартиени розови фланелки, които закачаха на специално за целта въже. „Напиши своето послание! Какво бихте казали на жертвите на насилие? Напиши го! Бъди розов! Това може да вдъхне вяра на някого!” Така символично учениците от нашето училище се присъединиха към усилията на своите връстници по света към хуманност във взаимоотношенията.
На екрана във фоайето на сградата се показаха клипчета, разкриващи желанието на младите хора да се живее в разбирателство, а не в страх от насилие и тормоз.
И разбира се, през целия ден розовият цвят на дрехите се открояваше.
Тържествено слово на директора на училищетоИсторията справедливо отреди за Левски единствената награда, която той е искал за себе си или е обещавал на онези, които са участвали в неговото дело: безсмъртие в паметта на бъдните поколения. Тома Томев, Директор на СОУ "Васил Левски", Севлиево |
И тази година много положителни емоции и спортна надпревара изпълниха спортна зала "Дан Колов" в следобедните часове на 18 февруари – ден преди патронния празник на СОУ "Васил Левски". |
НАГРАДEНИ УЧЕНИЦИ НА 18.02.2016 Г., |
Никол Ивайлова Нанова - ІІ В клас, І място ==============================
МАТЕМАТИЧЕСКО СЪСТЕЗАНИЕ
|
"Игри на любовта" – под това мото на 12.02.2016 година учениците от 8-12 клас отбелязаха 14 февруари – денят на влюбените. Ученическият съвет се постара и тази година да не разочарова привържениците на празника. Любчо в ролята на Купидон беше във вихъра си и ръсеше перо след перо от своите крила. Очарователните амурки – негови асистентки, Айси и Сиса, не смогваха да отговорят на ентусиазма му при воденето на игрите. Участниците – не само влюбени двойки, но и просто приятели, задъхано изпълняваха условията. Като най-интересна и изискваща творческо отношение се оказа играта "Танцувайте върху вестник". Дори малкият технически гаф не попречи на вълнението както на играчите, така и на публиката. Двойките Миро и Габи и Лазар и Доника се оказаха с равен брой точки и предизвикаха лека суматоха сред организаторите, които много бързо се наложи да измислят още едно предизвикателство. В крайна сметка с 1т. разлика победи двойката Лазар – Доника. Наградата - билети за кино за двама, предстои да се реализира.
От 12 до 14.02.2016 год. в басейна на НСБ "Спорт палас" в гр. Варна се проведе зимният цикъл на състезанията по плуване от ДЛОП на 25 метров басейн за възрастова група "Весел делфин" (10-11 год) .
В състезанието участваха 334 състезатели. СК "Викинг 2008-Севлиево" бе представен от Александра Иванова и Никола Белоев. Състезателите успяха да покрият входящото ниво ENTRY на 200 м. св. стил. Александра Иванова (11год.) се представи най-добре в дисциплините 100 м. бруст, в която се класира на 21-во място. Никола Белоев (10 год.) се представи най-добре в дисциплината 100 м. гръб и зае 31-во място.
Девето състезание по английски език - "I can do it!" 13.02.2016 година гр. Габрово Тестовете се състоят от два компонента: - Reading Comprehension (четене на текст с разбиране) - Useofenglish (граматични упражнения) |
На проведеното на 13.02.2016г. в ОУ "Цанко Дюстабанов" Девето състезание по английски език "I can do it!" за ученици от 2-7 клас, възпитаниците на СОУ "Васил Левски" се представиха блестящо като оставиха след себе си в класирането ученици от елитни училища в областта.
На 09.02.2016г. в СОУ "Васил Левски" се проведе състезание по креативно писане на английски език. В състезанието участваха 26 ученици от 6-11 клас. Някои от темите бяха: "Какво ще направиш, ако си заключен в зоопарка" или "Какво ще стане, ако си направиш селфи и после видиш, че те няма на него?" Учениците имаха на разположение един час (60 минути) за написване на есето. Имената на класираните ученици ще станат ясни на 23.02.2016г., а националният кръг ще се проведе на 28.02.2016г.
Организатор на състезанието е Кор Плюс - корпус за образование и развитие, с подкрепата на Американското посолство и Американския университет в Благоевград. Координатор за нашето училище е Даниела Христова.
Вложените средства в това училище са на благодатна почва.Във вторник 9.02.2016 г. г-н Петер Хамбергер, собственик на "Хамбергер – България" ЕООД, беше на посещение в СОУ "Васил Левски". Той се срещна с учениците от всички паралелки с интензивно изучаване на немски език в Актовата зала на училището. Те му разказаха как преминава един техен ден в училище и демонстрираха знанията си на езика. Г-н Хамбергер апелира пред младите хора да учат езици, защото животът и бизнесът го изискват. Гостът беше изключително зарадван от факта, че толкова ученици са избрали да изучават немски език и сподели, че ще продължава да помага на училището, защото средствата се влагат в благодатна почва, в която те ще се множат и израстват. На първите випускници, изучаващи немски език, които завършват тази година, г-н Петер Хамбергер пожела много късмет и успешна реализация, а на тези, които сега започват да изучават езика, много упоритост. Впечатли го доброто владеене на езика на Гьоте от учениците от всички паралелки и на шега каза, че ако не получат отлични оценки от учителя си по немски да му пишат писмо лично на него. |
1- 4 клас |
5 - 12 клас |
Учители и служители от СОУ "Васил Левски", организирани от директора и помощник-директора по АСД, почистиха тротоарите около училищната сграда след падналия обилен снеговалеж на 16 и 17 януари 2016 година.
|
ОТВОРЕНО ПИСМО НА ЕМИЛИЯ КАЛОЯНОВА Уважаеми познати и непознати родители и колеги, нямам личен профил в социалните мрежи, затова използвам публичното пространство на sevlievo-online.com, за да благодаря на всички, които ме подкрепят в този труден за мен момент. Осмелих се да оповестя случая публично, защото това не е прецедент. През последните месеци сме свидетели на подобни инциденти с колеги и в други градове. Жалко, че колегите не са намерили духовни сили, за да ги направят обществено достояние. Опасявам се, че нация, която посяга на учителите и лекарите от Спешна помощ по време на професионалните им дейности, е обречена. Особено ако 8-годишното бъдеще на тази нация става свидетел на подобни потресаващи сцени. Обръщам се специално към родителите на децата от 2 "а" клас на СОУ "Васил Левски", защото като педагог аз загърбвам личните си болки и съм притеснена за преживения от децата шок. Убедена съм, че психологът на училището си е свършил блестящо задълженията и е намерил най-точните думи, с които да успокои децата. Но и вие, скъпи родители, потърсете най-адекватният начин да обясните на своите рожби, че онова, което виждат в обкръжаващото ги общество невинаги е пример за поведение, защото те все по-често ще се срещат с подобна агресия и би трябвало да са подготвени за нея. Благодаря за пожеланията за бързо оздравяване, макар че едва ли ще бъда скоро на професионалният си пост, защото по-сериозен от контузената ми и обездвижена ръка е проблемът с увредено зрение по време на инцидента. Предстои ми сериозно лечение и вероятно операция на окото, поради което ви моля да не се впечатлявате, ако ме срещате по улиците, а аз не ви забележа. Лекарите са категорични, че травмата на окото ми не позволява да се коригира зрението. Поне към момента. С уважение към всички Вас и Вашите-наши деца: Емилия Калоянова |
Емилия Калоянова – учителка по английски език в началната степен на СОУ "Васил Левски" беше нападната и бита от майка на своя ученичка. Нападението става на 6 януари 2016 година по време на час, пред очите на второкласниците. За инцидента са уведомени Инспектората по образование в Габрово, Община Севлиево и местният отдел за закрила на детето.
Агресията на майката била предшествана от обаждане на детето й по телефона, за да й каже, че играло навън и си намокрило краката. Майката настоявала дъщеря й да се прибере вкъщи и преобуе и поръчала на детето да поиска да го освободят от часове. Детето попитало г-жа Калоянова и обяснило защо иска да си тръгне. Учителката проверила краката му, убедила се, че са сухи и му казала да седне до радиатора, за да се стопли, но да остане в час, защото и преди имало отсъствия и трябвало да навакса с материала. Часът започнал, но работата била смутена от телефонен звън. Звъняла майката. Калоянова посъветвала ученичката да спре звука на телефона. Но звъненето не спряло. Затова учителката го взела, отговорила на обаждането и предупредила майката, че пречи на работата й като я помолила да спре да звъни. След това опитала да изключи апарата. Не успяла и занесла телефона на заместник-директора. Такива са разпоредбите на Правилника за вътрешния ред в СОУ "Васил Левски". Според същия правилник телефонът се предава на директора, който го съхранява в сейф до края на учебния ден. Госпожа Калоянова се върнала в клас и продължила работата с децата. Скоро се чули викове по коридора, а в стаята влетяла жена, която отишла при детето си и започнала да го дърпа да излиза навън. Учителката се намесила и агресията на майката се насочила към нея. Започнала да я блъска, да скубе косите й, надрала лицето й с нокти. През това време Калоянова, която ползвала контактни лещи, усетила, че едната й леща е паднала. И започнала да се оглежда по пода, за да не стъпи върху нея. Някак двете жени се сблъскали и ръката на преподавателката била пресрещната от разгневената майка. През това време децата започнали да пищят. Виковете им чули чистачките, притичали и колежки от съседни стаи. Калоянова се съвзела и позвънила на 112.
На място пристига полицейски екип, който въдворява ред. По-късно от майката са снети обяснения и по случая е заведена преписка.
Това е историята, разказана от пострадалата учителка. Майката отказва да коментира станалото.
След инцидента в училището има нов пропускателен режим за крилото, където учат децата от началната степен. Директорът на СОУ "Васил Левски" - Тома Томев, сподели: "Случаят е изключително неприятен. Досега съм бил по-либерален с най-малките ни ученици, тъй като те обикновено все забравят нещо и се налага родителите да им носят ту дрехи, учебници или вода. Случилото се обаче ме кара да сложа край на всякакви компромиси". "Недопустимо е да се случва подобно нещо в училище", заяви и Георги Маринов - началник на Регионалния инспекторат по образование в Габрово.
Емилия Калоянова е категорична, че ще защити правата си по законовия ред.
Във връзка с побоя на майката над учителка от СОУ "Васил Левски" кметът на община Севлиево д-р Иванов е изпратил писма до всички директори на детски и учебни заведения на територията на общината, с което ги призовава за стриктно изпълнение на задълженията им относно безопасността на децата. "Община Севлиево счита, че възникналата ситуация нарушава Правилника за вътрешен ред и етичните норми, с което създава предпоставки за уронване престижа на учителската професия, се казва в разпространеното становище от институцията. И пак там: "Предприетите непосредствено след инцидента допълнителни мерки за въвеждането на по-строг пропускателен режим и ограничаване достъпа на родители до класните стаи по време на учебни занятия са адекватни".
Ива Стоянова грабна първото място и златен медал в категория "Чародей на Камчия", а Цветан Гатев завоюва трето място и бронзов медал в категория "Вълшебен глас на Камчия" в изданието на Международния фестивал за детско творчество "Звездите на Камчия", който се проведе в киноконцертната зала "Радуга" в Санаторно-оздравителния комплекс на Камчия. В конкурсната програма на Цветан бяха включени две български песни – "Де се е чуло и видяло" и "Запрегни любе ле кулата". В руската част на конкурса той изпълни песента "Смуглянка".
Фестивалът "Звездите на Камчия" се провежда под патронажа на ЮНЕСКО. Философията на фестивала "Звездите на Камчия" е, че всяко дете носи в себе си уникални творчески заложби, които трябва да бъдат открити и развивани. Това е движение, което целогодишно приобщава талантливите деца, техните родители, педагози, творци и артисти, които са съпричастни към идеята. Фестивалът се провежда за осма година, има над 60 издания, като на сцените на "Камчия" са участвали повече от 100 000 деца от 6 до 16 години. Негов творчески директор е актрисата и певица Грета Ганчева. Тя изпълнява и химна на фестивала, който е по музика на Тончо Русев и по текст на Лозан Такев и Владимир Горбунов, аранжиментът е на Борис Чакъров. |
В конкурса за творчество и талант, се включиха млади изпълнители от Русия, Молдова, Румъния, Италия и България, които участват в Седмата творческа среща "Вместе в 21 веке" "Зимняя сказка в Камчии", организирана от Фондация "Устойчиво развитие за България". Те показаха изключителни таланти в четири категории: "Вълшебен глас на Камчия", "Вълшебен музикант на Камчия", "Вълшебният танц на Камчия", "Чародей на Камчия". Децата затрудниха изключително много шестчленното жури, което въпреки безспорния си авторитет заседава дълго, за да определи победителите. То беше председателствано от Александър Андреев – председател на Съюза на артистите във Варна и членове: Наталия Барабанщикова - диригент, поет, певица, художествен ръководител на молдовския хор "Рапсодия" и художествен директор на фестивала "Вместе в 21 веке", Кахабер Онашвили – диригент на световно известния грузински хор Мдзлевари и също художествен директор на фестивала, Тамаз Сагинадзе – солист на Театъра за опера и балет в Тбилиси и проф. Нина Козина – преподавател по модерен балет, Теди Генев – поп певец.
ГРАФИК за явяване на ученици в самостоятелна форма на обучение, ЯНУАРСКА СЕСИЯ, 2015/2016 учебна година
В последния ден преди ваканцията (23 декември 2015 година) наши ученици - коледари, посетиха учителската стая и с кратка сценична програма, подготвена с помощта на госпожа Ваня Ангелска, преподавател по музика в училището, пресъздадоха коледарския обичай и поздравиха своите преподаватели. Малките коледари пожелаха много здраве и успешни дни през новата година на "стопанина" на СОУ "Васил Левски" - директора Тома Томев, който от своя страна лично ги поздрави и дари с паричка и коледни лакомства.
На 21 декември напълно обновената Aктова зала на СОУ "Васил Левски" получи своето официално откриване. На церемонията по откриването ритуалната лента срязаха директорът Тома Томев и управителят на "Хамбергер България" Николай Петров, който освен спомоществовател на училището, е и председател на училищното настоятелство.
Ремонтът в актовата зала бе стара мечта на учители и ученици. Той бе възможен и заради щедрото дарение, което собственикът на "Хамбергер" Петер Хамбергер направи през октомври, когато бе обявен за почетен гражданин на Севлиево. Тогава г-н Хамбергер дари 10 000 лева за СОУ "Васил Левски", с част от които бе извършен ремонт на залата . Изпълнител на ремонтните дейности бе строителна фирма "Екипстрой" ЕООД - Севлиево.
Сцената в ремонтираната Актова зала е като за звезди, това се вижда от пръв поглед. Редно е да признаем, че точно на тази сцена са проходили много български таланти. Днес тя е климатизирана, боядисана, обзаведена е със специално сценично осветление, мултимедия, нова сценична завеса, изцяло нова озвучителна система… И очаква своите таланти.
Да присъстват на откриването в СОУ "Васил Левски" дойдоха председателят на Общинския съвет Здравка Лалева и заместник-кметът инж. Красимира Йорданова.
Тази година младите предприемачи от 2В и 3Б класове подготвиха изделия за Коледния базар на 22 декември. Изработените от учениците картички, предмети и украси, с подкрепата и участието на техните родители, направиха предпразничните учебни дни вълнуващи и още по-забавни. Предприемчивите ученици показаха, че с малко средства, голямо желание и безкрайно въображение може да бъдат създадени чудесни изделия, които не само да донесат радост, но и да помогнат на предприемачите да съберат средства за своята дейност в бъдеще, да получат удовлетворение от добре свършената работа и увереност за предстоящите начинания. Те проявиха благотворителност, като дадоха от своите творения на тези деца, които са в неравностойно положение.
Младите предприемачи благодарят на всички, които уважиха техния труд и подпомогнаха дейността им като участваха в Коледния базар.
ЗА ПОВЕЧЕ ДЕТСКА РАДОСТ
Да дариш е прекрасно чувство. Много деца в неравностойно положение се нуждаят от помощ.
Коледната благотворителна акция "За повече детска радост" на учениците от 2В клас включи дарение на играчки (нови или втора употреба). Всички ученици от класа участваха ентусиазирано в акцията. Събраните играчки бяха предоставени на Центъра за социално подпомагане.
Малките предприемачи от 3Б клас, съвместно със своите родители решиха да приведат по банковата сметка на малката Деничка (дете, което се нуждае от операция на очите) част от събраните парични средства от Коледния базар.
ПРОЕКТ "НАУЧИ СЕ ДА ПЛУВАШ" На 19. 12. 2015г. от 9:00 ч. се проведоха финалните часове по Програма на ММС "Научи се да плуваш". 42 деца зарадваха своите родители, присъствали на проведения вътрешен изпит, със своите умения като преплуваха успешно 25 м. кроул, а 2 деца по здравословни причини получиха своите грамоти без участие в изпита. Всички деца, участвали в изпита, показаха умения за гмуркане и главоскок. Радостно е, че около 18 деца желаят да продължат плувната си подготовка в системни занимания, а 6 деца, участвали в проекта, се включиха в Коледното градско състезание по плуване, провело се в същия ден от 14:00 ч. |
На 19.12.2015 г. от 14:00 ч. в басейна на СОУ "Васил Левски" - гр. Севлиево, се проведе градско състезание по плуване за мъже и жени от всички възрастови групи. В състезанието се включиха 31 участници, от които 17 жени и 14 мъже.
Радостен е фактът, че в състезанието се включиха 6 деца, успешно завършили обучението си по проект "Научи се да плуваш".
Най-малките плувци, родени 2007 г. и след това, се състезаваха в дисциплината 25 м. св. стил. При момичетата златното отличие грабна Симона Кисьова, а сред момчетата от същата възрастова група първи се класира Теодор Дончев.
При момичетата, родени 2005 - 2006 г., най-бърза в дисциплината 50 м. св. стил беше Александра Иванова, а при момчетата се отличи Никола Белоев, класирал се на първо място.
В същата дисциплина, във възрастова група, родени 2002-2004 г., златния медал при девойките спечели Габриела Георгиева, а Александър Илиев остана без сериозна конкуренция при момчетата.
При най-големите, във възрастова група, родени 2001 г. и преди това, участието бе камерно. При жените първото място зае Габриела Белоева, а при мъжете Трифон Трифонов.
Емоционално протече и щафетното плуване, в което взеха участие 4 смесени отбора.
![]() |
![]() |
Виж галерия ТУК! |
Във връзка с Националния план за действие през периода 2015-2016 г. на Националната стратегия за насърчаване и повишаване на грамотността 2015-2020 година, РИО гр. Габрово организира инициатива "Отворени врати" в СОУ "Васил Левски".
Споделянето на добри педагогически практики в учебните часове по Български език и литература реализираха аспектите на приемственост в обучението между IV и V клас както насърчаване и повишаване на грамотността на учениците. Наличието на взаимодействие между преподавателите от началния и прогимназиалния етап в организационен и методически аспект създава условия за успешна адаптация на учениците.
Откритите практики се проведоха на 15 декември в IVГ клас с преподавател г-жа Кръстина Петкова и в VА клас с преподавател г-н Владимир Пандурски. Гости на уроците бяха Елена Григорова - старши експерт по БЕЛ, Рени Илиева - старши експерт НО, преподаватели в начален етап и БЕЛ на територията на община Севлиево
С много емоция г-жа Кръстина Петкова запозна учениците си със стихотворението на Дамян Дамянов "Вълшебното камъче". В края на часа, всеки от присъстващите отнесе със себе си по едно "вълшебно камъче" и посланието, че само запазилите детското в себе си могат да открият вълшебното камъче и много други вълшебства, които виждат децата.
По атрактивен начин г-н Пандурски представи фолклорния празник Коледа и съпътстващия го Бъдни вечер. Петокласниците научиха интересни поверия и обичаи на нашите предци, свързани с най-големия християнски празник Рождество Христово. С топла питка и сърдечни пожелания за предстоящите празници, учениците изпратиха своите гости - техните учители.
Научи повече ТУК! |
Да чете, да знае, да бъде грамотно всяко дете - това е целта, както на учители, така и на родителите. Извънкласното четене насърчава децата към преоткриването на нови светове в книгите. То допринася за обогатяването на общата култура на ученика, за подобряването на неговата четивна техника и обогатяването на неговия език, което от своя страна спомага за ограмотяването.
Именно през седмицата /от 07.12 до 12.12.2015 г./, посветена на книгата и четенето, децата и техните учители извършиха редица мероприятия в тази насока. Много от тях се включиха в дарителската кампания на Ученическия съвет при СОУ "Васил Левски" и с удоволствие дариха свои любими книги, за да може и техните съученици да се докоснат до този необятен свят и да изпитат удоволствие от четенето. Така до този момент общият брой книги в библиотеката достигна близо 20 000. Дарявайки книги, се повиши и интересът към четенето. В края на 2015 година броят на регистрираните читатели е 537.
![]() |
Виж галерия ТУК! |
Г-н Шестаков представи програмата на Россотрудничество за отпускане на стипендии на желаещи чужденци за обучение в 15 руски университета. За трета година ще се прави прием на българи за обучение в Русия, като за следващата университетска година квотата, която се отпуска за България е 200 стипендии. Ежегодно руското правителство отпуска 15000 стипендии за обучение на чужди граждани, които покриват обучението, общежитието. В периода на обучение студентите имат право на допълнителни стипендии. Българските учащи могат да избират до 6 университета, специалностите са различни - хуманитарни, икономически технически, художествени. Кандидатстването става по документи и чрез попълване на анкети. За България кандидатстването става през Руския културно-информационен център. Г-н Шестаков бе посрещнат с хляб и сол и бе приветстван с кратка програма, представена от изявени ученици на СОУ в различни международни руски конкурси за поезия и музика, сред които - Юлияна Мур, Цветан Гатев, Ива Стоянова, Румен Гатев, танцова формация - Маринела Белоева, Камелия Ганчева, Мирела Донева, Евгения Тинчева и Кристиана Тинчева.
След срещата с ученици от средните училища в Севлиево г-н Шестаков разговаря с ръководството на СОУ, с преподавателите по руски език - Елена Иванова, Таня Попова, и с председателя на Сдружение Русофили в Севлиево - Наташа Колева, за възможностите за финансиране на кабинет по руски език. Представителят на руското посолство информира ръководството, че вече е подадена заявка за такъв кабинет от страна руското посолство към руското правителство. Г-н Шестаков и съпругата му бяха впечатлени от подготовката на учениците и от желанието на училището и обществеността в Севлиево да се изучава руски език и да се развива руската култура. Той увери г-н Томев и присъстващите, че ще помага да се осъществи идеята за кабинет по руски език, който да е средищен пункт за осъществяване на обучение и културно ядро за руски език в града. Г-н Шестаков изрази и желание да посети отново града, като следващото му гостуване бъде в някоя от детските градини, в която се изучава езика на Пушкин.
И тази година Ученически съвет предизвиква класовете да участват в конкурса за най-добре коледно украсена класна стая.
За втора поредна година Ученически съвет организира благотворителна кампания за набиране на книги за училищната библиотека "Да дарим книга".
ЗАПОВЕД № РД-04-190/17.11.2015 год. ТУК
Изплащане на стипендии за I учебен срок на учебната 2015 / 2016 година
И в началото тази учебна година се проведоха избори за попълване състава на Ученическия съвет. Вакантните места бяха пет, а желаещите – осем. Завихри се оспорвано съревнование за привличане на гласове. Всеки кандидат чрез изработения от него постер и презентация, представяйки собствената си личност и своите постижения, мотивираше своите последователи да дадат вота си за него. Епичната кампания продължи седмица и беше забелязана и оценена подобаващо. Не бяха забелязани нечестни похвати, нито "купуване" на гласове. При преброяване на гласовете от комисията на УС се получи интересен казус – двама от кандидатите получиха равен брой гласове. Мъдрото решение дойде очаквано – да се приемат и двамата. И така, вместо пет, попълнението се оказа от шест ученици. Дано и оценката за дейността на новия състав на УС да е шестица!
Резултати от избори 2015 за членове на Ученически съвет
Габриела Белоева Xб клас – 169 гласа
Мартин Мангелов XIб клас – 156 гласа
Любен Станчев Xа клас – 147 гласа
Айсен Кременлиева Xа клас – 146 гласа
Мирела Донева X1а клас -143 гласа
Сияна Калоянова Xа клас - 143 гласа
Кристиана Тинчева Xа клас - 128 гласа
Симеон Славков VIIIа клас - 108 гласа
На 31 октомври 2015 година се проведе математически турнир "Черноризец Храбър". От участвалите 42 второкласници в Габровска област с най-висок резултат, 82 точки, се представи Никол Ивайлова Нанова, ученичка от II"в" клас при СОУ "Васил Левски" гр. Севлиево. Това не е първото добро представяне на амбицираната, старателна и отговорна второкласничка, готова да покаже най-доброто от себе си. Очакваме с нетърпение предстоящите й участия и успехи.
Приключи ХVII Национален конкурс "Космосът – настояще и бъдеще на човечеството".
Специализираното жури под ръководството на доц. д-р Таня Иванова класира участниците и присъди наградите.
Официалното връчване на наградите от ХVII Национален конкурс "Космосът – настояще и бъдеще на човечеството" се състоя на 31. 10. 2015 г. (събота) от 14.00 часа в Националния политехнически музей.
Наградите бяха връчени от Патрона на конкурса – първия български космонавт генерал Георги Иванов.
Поощрения:
Мартин Любомиров Любенов на 17 години от СОУ "Васил Левски", гр. Севлиево, с научен ръководител Росица Конова, за рисунка на тема: "Човекът под похлупака".
Станимира Станимирова Стойчева от СОУ "Васил Левски", гр. Севлиево, с научен ръководител Росица Конова, за научна разработка на тема: "Заплаха ли е естественият ни спътник?".
От 19 до 24 октомври 2015 в Лицей Майорана - град Дезио, Италия, се проведе и третата среща по проекта "Преподаването-ефективен начин за самообучение", който се финансира от Европейската програма Еразъм+. Партньори на проекта са училища от Италия, Испания, Белгия, Ирландия, Чехия и България. Учениците от СОУ "Васил Левски" - Александър Петров, Антоан Минчев, Виктория Рачева, Кристияна Тинчева от Х клас, Емил Тотев от 11 клас и Петър Христов от 9 клас, с ръководители Даниела Димитрова - учител по математика, и Даниела Стефанова - учител по английски език, взеха участие в третата среща по проекта.
Участниците бяха настанени в семейства, където бяха топло и сърдечно посрещнати. Те споделиха, че това е незабравимо и вълнуващо преживяване с много нови приятели и мили спомени.
Целта на проекта е придобиване на умения за комуникация и общуване на чужд език, запознаване с други култури, работа в международен екип и среда, предоставяне на възможности за интелигентен растеж и запознаване с нови иновативни методи на обучение.
Задачата на проекта е учениците да преподават уроци по различни предмети на английски език на по-малки ученици. Нашите участници представиха урок по история за българските царе. Темата се хареса на децата. Всички отбори представиха презентации за родината си, града, училището, математиката в различните професии и участието на всяка от тези държави на Световното изложение ЕXPO 2015, което те посетиха, тъй като тази година то се провежда в Милано. За съжаление България за първи път не участва в това изложение, темата на което е „Храната - енергия за живот.
Участниците присъстваха на среща с кмета на град Дезио, разгледаха забележителностите на градовете Милано, Монца и Комо. Наблюдаваха уроци по английска литература и математика, а на тях бяха преподадени 2 урока по Наука. Бяха организирани спортни срещи и международна вечеря, на която всяка страна представи типични национални ястия.
Следващата среща е през април 2016 в Ирландия, а октомври 2016 домакини сме ние.
На 17 и 18 октомври 2015 г. в гр. Варана се проведе XIV Национално състезание по природни науки и екология. Учениците от СОУ "Васил Левски" – Надежда Ив. Василева от 12б клас и Веселин Ст. Конов от 8а клас достойно представиха училището, града и област Габрово.
Състезанието се проведе в два кръга и включваше изработване, представяне и защита на проекти от проблематиката на предметите физика, химия и биология или гранични между тях области (напр. биофизика, биохимия, физикохимия, радиобиология и др.). В първия кръг учениците представяха разработения от тях цялостен проект на постерна сесия и щанд. Той можеше да съдържа реално извършени от учениците изследвания, решение на практически проблем, създадени от тях материали, свързани с проблеми на природните науки и екологията.
Във втория кръг учениците защитаваха проектите си пред жури, оценяваха се компетентността на участниците при защитата на проекта; оригиналността на проекта и представянето.
Съставът на осемчленното жури – преподаватели в СУ "Св. Климент Охридски" и ЮЗУ "Неофит Рилски", имаше тежката задача да оцени обективно проектите на учениците в двете възрастови групи. В първата V-VIII клас имаше 10 проекта, а във втората IX-XII клас – 23 проекта.
Председателят на журито - доц. д-р Божидар Галуцов, обърна специално внимание на факта, че оценката на учениците от XII клас може да се използва като балообразуваща по съответния предмет за прием във ВУЗ.
Във втора възрастова група ученичката от 12 клас на СОУ "Васил Левски" – Надежда Василева, представи блестящо проектът си на тема "За и против глутена". Тя впечатли журито и останалите участници с компетентността си по темата и с направените проучвания. Надежда бе високо оценена, получи отлична оценка /5,75/ и се класира на III-то място с бронзов медал. Оценката, която получи, ще и послужи за прием в СУ "Св. Климент Охридски".
В първа възрастова група Веселин Конов от 8 клас достойно защити проекта си "Хранене и здраве". Темата е твърде актуална, защото непрекъснато нараства броят на учениците с наднормено тегло и затлъстяване. Той зае V-то място с оценка 5,00.
Ръководител и на двата проекта е Красимира Попова, преподавател по биология и здравно образование в СОУ "Васил Левски".
За дните на Севлиево учениците от полуинтернатните групи организираха художествено ателие „Аз рисувам Севлиево”. Преди да нарисуват забележителностите на града, те предварително направиха наблюдение и се запознаха с тяхната история и характерни особености.
С радост и чувство на гордост, че живеят в хубав град със славна история и прекрасно настояще, децата твориха на белите листове. Рисунките им бяха весели и пъстри. Дори първокласниците показаха, че познават, харесват и обичат града си.
Изложбата от творбите украси фоайето на училището, а най-добрите бяха отличени с грамоти:
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |
Децата им се радваха и обещаха да пазят града си чист и красив.
ЗАПОВЕД № РД-04-106/15.10.2015 год. ТУК
1. Разпределение на средствата по видовете стипендии
2. Критерии за допускане до класиране
3. Критерии критерии и показатели за класиране на учениците
4. Размер на стипендиите и период, за който се отпускат
5. Документи за кандидатстване
СОУ "Васил Левски" посрещна новата учебна година с обновена Актова зала. През лятната ваканция беше извършен основен ремонт на залата, който включи:
монтиране на окачен таван
замяна на старото осветление с модерни LED-осветителни тела, отговарящи на всички изисквания за осветеност на Актови зали
освежаване на вътрешния интериор на залата.
Ремонтът беше извършен със средства от бюджета на училището от строителна фирма "Екипстрой" ЕООД - Севлиево.
Кликни върху снимката, за да я видиш в оригинален размер! | ||
Бизнессдружение Севлиево 21 век обявява КОНКУРС за избор на стипендианти за учебната 2015/2016 г.
"Стипендии 21 век" е образователна инициатива на "Бизнессдружение Севлиево 21 век", която цели да поощри и подпомогне ученици от община Севлиево, имащи изявени дарби, трайни успехи и постижения в областта на учебни дисциплини, изучавани в съответното училище.
Стипендиите са индивидуални и се отпускат за срок от една година.
За учебната 2015/16 година Сдружението ще осигури три годишни стипендии от по 1 200.00 лв. Изплащането на сумите става на 10 равни части от по 120.00 лв. за месеците септември - юни.
![]() тел.: 0675 32400 www.sevlievo21vek.com |
ОТНОВО НА УЧИЛИЩЕ!
Тържеството за откриването на новата учебна година в СОУ "Васил Левски" започна в 9,00 часа с изслушване на химна, издигане на националния флаг и посрещане на училищното знаме. Гости на тържеството бяха д-р Иван Иванов - кмет на Община Севлиево, Николай Петров - председател на УС на Училищно настоятелство при СОУ "Васил Левски", Мирослав Марков - член на УС на Училищно настоятелство при СОУ "Васил Левски".
Този ден бе най-вълнуващ за първокласниците и техните родители. За първолачетата вратата на познанието се открехва за първи път. Зад нея се крие един чуден свят от букви, думи и числа.
Музикалната програма, подготвена от наши ученици и техните ръководители - госпожа Ваня Ангелска и господин Пандурски, придаде празнично настроение на присъстващите.
След първия школски звънец учениците и учителите отново прекрачиха прага на своето училище. В първия час на класа бяха раздадени новите учебници.
Поздрав на кмета на Община Севлиево Прочети!
Поздрав на директора на училището Прочети!