СРЕДНО УЧИЛИЩЕ "ВАСИЛ ЛЕВСКИ" - СЕВЛИЕВО |
![]() |
![]() |
УЧЕНИЧЕСКИ ИЗЯВИ - УЧЕБНА 2016 /2017 ГОДИНА
|
Архив |
Десетокласничката Теодора Маринова се класира на второ място в Международния ученически конкурс "Заедно в XXI век", който се провежда под патронажа на посолството на Русия у нас. Теодора участва в конкурса с презентация на тема "Низкий поклон освободителям Севлиево!", посветена на 140-годишнината от Освобождението на Севлиево.
На 28 юни в Руски културно-информационен център, София, се състоя церемонията по награждаването на призьорите в Международния ученически конкурс "Заедно в XXI век". Конкурсът се организира за поредна година от фондация "Устойчиво развитие за България" съвместно със СБУ и МОН и е под патронажа на посолството на Руската Федерация в Република България. Конкурсът цели чрез средствата на изкуството да се даде възможност за творческа изява на ученици и популяризира българо-руските отношения.
Конкурсът е международен и в него традиционно взеха участие ученици от България, Русия, Украйна, Беларус, Молдова и Казахстан. Тази година организаторите предложиха две теми: "140 години от началото на Руско-турската война" и "По пътя на Победата - битката за Москва и Сталинградската битка".
Теодора Маринова участва за втори път в конкурса. Тя работи над своя проект изключително упорито в продължение на близо два месеца. През това време момичето се запозна в детайли с причините, характера, хода и значението на Руско-турската Освободителна война, като използва авторитетни български и руски източници. С особен интерес проучи документи, снимки и други артефакти в постоянната експозиция на Градския исторически музей "Освобождението на Севлиево". Удоволствие за нея бе да получи информация за освобождението на своя роден град от книгата "Дома и на войне" на Александър Верещагин - един от освободителите на Севлиево.
За второто си място в конкурса нашето момиче получи грамота и едноседмична почивка в международния ученически лагер в СОК "Камчия", както и предметни награди в номинацията "Творби на руски език".
На 11 юни в гр. София се проведе Националният кръг на Международното състезание "Лингвистично кенгуру - 2017", организирано от фондация "Млада България".
До участие в него бяха допуснати участници от всеки клас постигнали от 185 до 200 точки на Училищния кръг на състезанието от цялата страна.
Сред 98-те участници 3-4 клас бе и Кристиян Данаилов Пашов от IVа клас, който достигна до Националния кръг със 185 точки по английски език и е единствения представител на Габровска област. На финала се представи още по-добре и се класира на Първо място с 195 точки в групата по английски език. Той е в челната класация, наред с ученици от София, Димитровград и Ямбол.
Това е първи такъв успех на ученик от начален етап в СУ "Васил Левски".
Организатори на фестивала са:
- Европейската Асоциация на Фолклорните Фестивали - EAFF,
- Euro Folk Academy,
- Община Хисаря и други организации
Фестивалът се провежда в рамките на Музикални празници "Евро фолк".
Участници са колективи от: Албания, Босна и Херцеговина, Гърция, Косово, Република Македония, Черна гора, Сърбия, Хърватия, Словения, Португалия, Румъния, Турция, Италия и др.
Във възрастова група 12-14 години нашата представителка Йоанна Станчева (14 години) бе сред най-добрите спасителки в спасителния четирибой (плуване 100 м. под препятствия, извличане на манекен 50 м., хвърляне на спасителна топка в цел, плажни флагове). Златен медал в извличането на манекен, сребърен медал в плуването под препятствия и заслужено 3-то място в четирибоя.
Павлина Станчева (43 години) се състезава при 1-ва група ветерани и спечели златен медал в хвърлянето на топка, бронзов медал в спасяване със спасителна лодка и 2-ро бронзово отличие в многобоя.
Във възрастовата група „Мъже и жени, 18-30 години”, бяха включени дисциплините (100 м. плуване под препятствия, 50 м. извличане на манекен, суперспасител, хвърляне на въже и спасяване с гребна лодка). Габриела Белоева (18 години) спечели сребърен медал в дисциплината хвърляне на въже и след добро представяне в останалите дисциплини се класира на 4-то място в многобоя.
Много оптимистично и радващо бе представянето на Ивайла Йонкова при най-малките състезатели във възрастова група родени 2009 година и след това. Ивайла показа плувни умения и в четирите плувни стила на 50 метровата дистанция. С най-голяма стойност бе третото място и постижението в стила гръб.
Във възрастова група родени 2007 година бяхме представени от Дарий Бончев и Теодор Дончев. Дарий плува отлично и заслужено се класира на 4-то място в дисциплината 50 метра бътерфлай. Много стойностно плуване и на 200 метра съчетано, което му донесе престижно 5-то място. Теодор се представи най-успешно на 50 метра бътерфлай, като с време от 0:42:42 мин. се класира на 7-мо място.
Във възрастова група родени 2005-2006 година се състезаваха Никола Белоев (роден 2000 г.), Димитър Димитров (роден 2006 г.), Христомир Гълъбов (роден 2006 год.) и Радостин Пенков (роден 2006 год.). Най-добре се представи Никола Белоев, който успя да се класира на 5-то място в дисциплината 50 м. бътерфлай. Димитър се представи най-добре в дисциплината 200 метра бруст и се класира на 15-то място. Христомир Гълъбов се класира на 13-то място в дисциплината 50 м. гръб. Радостин Пенков зае 38-мо място в същата дисциплина.
Във възрастова група родени 2003-2004 година участвахме с 2-ма състезатели, Теодора Георгиева (14 години) и Светлин Балджиев (13 години). Теодора записа много престижно участие, заемайки 4-то място на 100 м. бруст, 5-то място на 50 м. бруст и 6-то място на 100 м. гръб. Светлин също записа успешно представяне като на 50 м. гръб като се класира на 8-мо място с постижение от 0:35:89 мин., покривайки норматив на БФПС за участие в Държавното първенство.
Според треньора Боян Ботев резултатите от турнира доказват, че конкуренцията в отделните възрастови групи става все по-голяма и ще е необходимо да се положат още повече усилия от страна на треньори и състезатели за успешно класиране в предстоящите Държавни първенства на 50 метров басейн от календара на БФПС.
От 12 до 14 май 2017 г. в гр. Варна се проведе Националният кръг на XV-та национална олимпиада по информационни технологии. Нашето училище се представи с два проекта в категория "Мултимедийни приложения", група А (9-12 клас).![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |
Яна Пенчева от 10а клас се класира на II-ро място в категорията. Тя представи проекта "Да колонизираме Марс", в който се проследява развитието на идеята за колонизиране на Марс от началото на изследванията до бъдещите планове за трайно заселване на планетата. В приложението е включен и 3D модел на марсианско селище, изработен от Яна. За желаещите да се пробват за мисията има и игри, с които могат да тренират бързо мислене, или да се опитат да подредят модулите на колонията. Яна Пенчева участва за втори път в национален кръг на олимпиадата. Разработеният от нея преди две години проект се използва от учителите при преподаване на модул "3D графика" в часовете по информационни технологии и то не само в нашето училище. |
От 11 до 21 май се провежда ХХI-то издание на Старопланински събор "Балкан фолк" във Велико Търново.
Заедно с него има и два съпътстващи фестивала – осмо издание на Български национален шампионат по фолклор "Евро фолк" и второ издание на Международен фолклорен фестивал "Световна купа по фолклор". Тази година "Балкан фолк" се провежда с подкрепата на Община Велико Търново и с медийната подкрепа на над 20 телевизии от цялата страна.
XXI Старопланински събор "Балкан фол" е един от първите фестивали на Европейската асоциация на фолклорни фестивали.
Изпълненията на участниците в трите фолклорни фестивала оценява професионално жури с председател маестро акад. Георги Янков и членове – Валентин Халваджиев (хореограф), Иван Данчев (диригент) и Михаил Дюлгеров – фолклорист и основател на ДЮФА "Българче" – Велико Търново.
На 2 май във фоайето на Общината бе открита изложба от снимки, направени след практическия семинар по фотография, проведен от 21 до 26 април в Младежкия център. Инициативата е на Местната комисия за борба с противообществените прояви на малолетните и непълнолетните при Община Севлиево и е насочена към младите фотографи от 13 до 20-годишна възраст. Лекторите Минчо Тодоров, Илко Илев и Стефан Кънчев запознаха участниците с тънкостите на фотографската професия и с особеностите в художествената, портретната и стрийт фотографията.
На 3 май екип от клубовете "Журналист" и "Медиен свят" посетиха изложбата и взеха интервю от Виктория - 11А клас, СУ "Васил Левски" – носителка на първа награда за портретна фотография.
Във фестивала се състезаваха близо 600 участници от Плевенска, Габровска, Великотърновска и Ловешка области. Учениците от СУ "Васил Левски" се представиха достойно и се класираха както следва:
- Юлияна Мур - раздел "Песен" - първо място
- Вокален дует: Мила Михайлова и Лазар Лазаров - второ място
- Радост Бакалова – раздел "Поезия" - трето място
- Танцова формация: второ място
Иванела Дацова, Виктория Цветкова, Кристияна Тинчева, Виктория Рачева и Симеон Спасов
Ръководители:
Елена Иванова - старши учител по руски език в СУ "Васил Левски"
Евгения Пенчева - главен учител по музика в СУ "Васил Левски"
С тази европейска титла колекцията на Доника става пълна: през 2013 година в Словения тя печели титлата при деца, две тодини по-късно става шампион при девойки младша възраст, а надпреварата е в Италия. И тази година отново е шампион, вече при девойки старша възраст. Като прибавим две вицеевропейски титли и бронз при деца и вицесветовната титла от Италия, колекцията на абитуриентката на СУ "Васил Левски" наистина е впечатляваща.
Ивана Йонкова доказа, че няма възрастова категория, в която не може да побеждава. Срещите в Англия бяха първи при жените за севлиевското момиче. Това обаче не я стъписа и Ивана буквално премаза съперничките си от Босна, Херцеговина и Украйна. Така стигна до полуфинал, а срещата бе срещу англичанка - представителка на домакините. "Какво да кажа, домакини...Камери на няколко телевизии снимаха срещата и предаваха директно. Как да бием и тях и съдиите.... Ивана загуби финала, но за едно наказание само и остана трета. Играта й бе класа, а упехът - невероятен", разказва треньорът Ботев.
"За Николай Василев какво да кажа, голям характер показа това момче. Победи един руснак, после украинец. На финал се срещна с друг състезател на Русия. Срещата беше равна до края, разменяха си страхотни удари с ръце и крака. Пет секунди преди края руснакът поведе. Николай рискува и се би здраво. В последната секунда обаче писаха попадение на руснака в главата и Ники загуби", разказва Михаил Ботев.
"Походът на книгите" е национална кампания на Асоциация "Българска книга" и Българската библиотечно – информационна асоциация, чиято цел е насърчаване на четенето и общуването с книгите, които са носители на непреходните ценности в човешката история и култура.
В националната кампания се включват библиотеки от цялата страна с различни инициативи. Една от тях е Маратонът на четенето, чиято цел е да се популяризират повече книги сред децата и четенето да стане едно от любимите им занимания.
Другата инициатива, с която тази година отбелязахме празниците на книгата, е Детският литературен конкурс "Моите приключения в света на книгите". В него се включиха малки и по-големи приятели на книгите, за които четенето е удоволствие, а прочетеното е извор на вдъхновение. Участниците можеха да избират от две теми – "Какво ми дават книгите?" и "Моите приключения в света на книгите" и бяха разделени в две възрастови групи – 1-4 клас и 5-7 клас. По-кратки или по-дълги, написани на ръка на лист от тетрадка или в напечатан вариант – всичките творби отразяваха детските мисли и чувства, искрени и неподправени, каквито само едно дете може да изрази, истински.
На 26 април в Детския отдел на Градска библиотека бяха обявени резултатите от конкурса. Според решението на журито, по една творба от двете възрастови групи беше отличена със "Специална награда", а всички участници получиха "Грамота за участие" и подарък книжка.
Във втора възрастова група специалната награда отиде при Даная Алейдин Чауш от 5а клас на СУ "Васил Левски" за есето "Книгата е прозорец към света".
Грамота за екипно участие получиха създателите на приказката "Приключенията на маймунката Беки и нейните приятели" – ученици в СУ "Васил Левски".
Направленията, в които взеха участие 9 наши възпитаници, са "Презентация", "Фотография" и "Графичен дизайн". Нашите ученици отново се представиха изключително успешно:
Любен Станчев - 11а клас - II-ро място в ктегория "Графичен дизйн". Сред най-добрите 10 в същата категория е и Емил Тотев - 12б клас - място, с което вече е приет студент.
Михаела Минчева от 11б клас е на III място в категория "Презентация", а Сияна Калоянова е в Топ 10.
Яна Димитрова от 10б клас е в челната десятка от категория "Фотография".
С всяка следваща година състезанието става все по-силно и интереса на нашите ученици към него се увеличава.
Във възрастова група момчета до 10-11 години Никола Белоев (10 год.) спечели 1-во място на 50 м. плуване под препятствия, 3-то място в извличане на манекен 50 м. и златен медал в спасителния трибой (плуване 50 м. под препятствия, извличане на манекен 50 м., спасяване със спасително въже).
Във възрастова група 12-14 години нашите представителки Теодора Георгиева (14 год.) и Йоанна Станчева (14 год.) също показаха, че са сред най-добрите спасителки. Теодора спечели златен медал в извличането на манекен 50 метра, трето място на 100 м. под препятствия и заслужено 2-ро място в спасителния трибой. Йоанна спечели бронзов медал в извличането на манекен, а на 100 м. под препятствие се класира на 5-то място. В спасителния трибой състезателката ни зае престижното 4-то място.
Участниците трябваше да покажат теоретично и чрез изпълнение на практически задачи предприемане на най-ефективни мерки за спасяване на живота при земетресения, наводнения, гръмотевични бури, пожари и различни видове замърсявания. Учениците демонстрираха основни знания и умения за оказване на първа долекарска помощ на пострадали при кръвотечение, удавяне, хипотермия, изгаряне, шок, отравяне и други травми и рискове за здравето и живота.
Отборът на учениците от 6 клас се класира на 3-то място, а отборът от учениците от 7 клас ( Соня Цветанова Цонева, Наталия Мариянова Ганчева, Георги Христов Георгиев и Калоян Стефанов Стефанов) зае първо място и се класира за областния кръг на състезанието, който ще се проведе на 10. 05. 2017 година в град Габрово.
Желаем успех на отбора в областния кръг. Нека участниците за пореден път да докажат себе си и да се класират за Националното състезание през месец юни.
При най-малките момичета бяхме представени от две състезателки Ивайла Йонкова (родена 2009 година) и дебютантката Тереза Митева (родена 2010 година). Ивайла загатна за своите възможности, спечелвайки 4 сребърни медала в индивидуалните дисциплини с най-добри лични постижения, а и участието на Тереза беше отлично.
Във възрастова група родени 2007-2008 год. Теодор Дончев продължи с възходящото си развитие, отлично плуване на 50 м. бътерфлай и на 50 м. св. стил и два заслужени златни медала. Дарий Бончев се представи като най-комплексен състезател, плува с много желание и успя да спечели 3 медала в индивидуалните стартове – златен медал на 50 м. бруст, сребърен на 50 м. бътерфлай и бронзов на 50 м. гръб. Георги Пенчев и Адриан Кънев показаха голямо развитие, стартираха и в четирите индивидуални старта, като Георги успя да спечели бронзово отличие на 50 м. бътерфлай , а Адриан се класира на 5-то място в бътерфлая. Двамата състезатели се представиха изключително добре и в двете щафетни плувания 4 х 50 м. св. стил и 4 х 50 м. съчетана, в които отбора на Викинг заслужи сребърните отличия.
По-големите момичета плуваха и в 4-те стила. Симона Кисьова (родена 2007 год.) успя да спечели бронзов медал на 50 м. св. стил, Теодора Христова ( родена 2008 год.) се класира на 9-то място в дисциплината 50 м. бътерфлай. Лилия Криндова (родена 2008 год.) също плува много добре и успя да се класира на 10-то място на 50 м бруст . Стартовете в двете щафетни плувания при момичетата също бяха много емоционални, а нашите момичета заслужиха бронзовите отличия.
В комплексното класиране плувците на СК Викинг 2008 – Севлиево се класираха на трето място. Според треньорите на клуба - Павлина Станчева и Боян Ботев, състезанието е мотивирало състезателите за още по-добри изяви в следващите състезания от спортния календар и е дало необходимата информация за моментното състояние на състезателите.
На национално ниво се състезаваха над 800 ученици от 4 до 7 клас. Участниците трябваше да покажат знания, свързани с различни аспекти на теория на музиката. Въпросите изискваха добра музикална грамотност и задълбочени познания от и извън учебния материал за съответната възраст.
Нашите ученици се представиха отлично и всеки от тях получи грамота и изработена дървена фигура на СОЛ КЛЮЧ. Да им пожелаем бъдещи изяви и следващи добри постижения в областта на музиката.
Много от децата в най-малката възрастова група (родени 2009 година и след това) участваха за първи път в състезание по плуване.
В дисциплината 25 метра свободен стил при момичетата първа се класира Ивайла Йонкова, а при момчетата - Марио Лулчев.
Във възрастова група, родени 2008 година, златните медали станаха притежание на Теодора Христова и Георги Пенчев.
Най-масово бе участието във възрастова група, родени 2005 – 2007 година, в която победиха Александра Иванова и Никола Белоев.
При най-големите, родени 2004 година и преди това, първите места заеха Теодора Георгиева и Трифон Трифонов.
Състезанието премина с много положителни емоции.
От 18 до 20 ноември в град Ловеч се проведе IX Национално състезание за ключови компетентности по природни науки на тема "Науката не е от вчера" . Организатори на състезанието бяха Министерството на образованието и науката, Регионалното управление на образованието – Ловеч и Профилираната природоматематическа гимназия – Ловеч под патронажа на кмета на община Ловеч.
В състезанието взеха участие 60 ученици на различна възраст /от 5 до 10 клас/ от цялата страна, разделени в 10 отбора. През двата състезателни дни, участниците решаваха биологични, химични и физични задачи. Провеждаха експерименти, представяха получените резултати по интересен и атрактивен начин. Тяхното представяне беше оценявано от критично жури в състав: доц. Мая Гайдарова, доц. Стефан Манев, доц. Снежана Томова, учители от училището-домакин и др.
Област Габрово бе представена от двама ученици – Веселин Конов - IX клас от СУ "Васил Левски" и Теодора Иванова от VIII клас на ПМГ – гр. Габрово. Отбор номер 4, в който беше разпределен Веселин Конов, се представи много добре и се подреди на четвърто място в класацията.
Наградите връчиха заместник-министърът на образованието Диян Стаматов, кметът Маринова и началникът на РУО Еленко Начев. Всички участници получиха грамоти от община Ловеч за отлично представяне, иновативно и новаторско мислене, значки на общината и други изненади, включително специализирана литература.
В навечерието на 130 години от създаването на Севлиевската гимназия можем да се похвалим с извоюването на нови успехи.Отборът на училището, представляван от Ивета Ботева, Веселин Конов, Теодора Маринова, Борислав Маринов и Християн Маринов, извоюва първо място в занимателното състезание Съкровищата на Севлиево, организирано от Младежки център. Отборите бяха четири и всички участници много се забавляваха. Целта на състезанието бе по дадени загадки да се намерят различни културни паметници на град Севлиево. |
Теодора Маринова - ученичка от 10 а клас, участва в 24 Национален ученически конкурс под наслов "Априлското въстание", организиран от Национален клуб "Родолюбие" със съдействието на Министерство на образованието и науката.
За реферата си на тема "Приносът на Севлиевския край в Априлската епопея от 1876" Теодора получи поощрителна награда, връчена от Председателя на СБУ г-жа Янка Такева.
На 15 и 16 октомври 2016 година град Сопот беше домакин на XV Национално състезание по природни науки и екология. В него с проекти участваха ученици от 5 до 12 клас. Организатори на състезанието бяха Министерството на образованието и науката, Регионално управление на образованието – Пловдив, Община Сопот и Професионална гимназия "Ген. Владимир Заимов", град Сопот. Всяка област имаше право да представи по три проекта.
Веселин Конов – IX клас от СУ "Васил Левски", с ръководител Радка Николова – преподавател по биология и здравно образование, и Християн Любенов – X клас от ПГМЕТ "Ген. Иван Бъчваров", с ръководител Красимира Томева, преподавател по биология и здравно образование, представиха област Габрово в това състезание. Проектите и на двамата ученици се състезаваха във втора възрастова група (IX-XII клас) и бяха оценявани от 7-члено жури с председател доц. д-р Божидар Галуцов (СУ "Св. Климент Охридски") и членове – проф. д-р Драгомир Янков (БАН).
Проектът на Веселин Конов – "Пчеларството в севлиевския край" бе сред 23 състезателни работи и се бори с още три проекта на подобна тема в тази възрастова група. Той предизвика интерес у жури и участници с блестящото си представяне и беше високо оценен. Възпитаникът на севлиевското средно училище получи оценка отличен (5,75) от двата етапа на надпреварата – постерна сесия и защита пред жури и публика с презентация. Заради атрактивността и компетентността по време на защитата, журито му връчи и своята специална награда. Това е второ участие на Веселин в такова състезание.
От 14 до 16.10.2016 година в покрития 50 м. басейн “Диана“ в гр. София се проведе Третият международен турнир по плуване "Талент Къп". В състезанието взеха участие 230 деца: 121 момчета и 109 момичета, от 22 плувни клуба.
СК "Викинг2008-Севлиево" бе представен от Александър Илиев, който взе участие в три дисциплини. С най-добро лично постижение от 0:29:84 минути на 50 метра свободен стил той успя да спечели 3-то място и бронзов медал. В дисциплината 100 метра свободен стил, с постижение 1:06:71 минути, той достигна до 4-то място, а на 100 метра гръб се класира 9-ти.