Изработване на кукли за куклен театър

За да се възбуди интересът и въображението, на учениците се предлага възможност за вбъдеще техните приказни приятели да оживяват в ръцете им, при разиграване на откъси от приказките или измислени нови приключения.
What they say
Subscribe Newsletter

Integer posuere erat a ante venenatis dapibus posuere velit aliquet sites ulla vitae elit libero 

  1. Цели на обучението: Затвърждаване на знанията за куклите в кукления театър и за видовете приказки. Развиване на умения за прецизност при оцветяване на картонените кукли. Формиране на умения за прилагане на разнообразни техники в изобразителните дейности, точност при изпълнение на технологичните операции и постигане на завършен вид на изделието. Задълбочено осмисляне същността на героите, умения за представяне на най-характерните им външни белези, черти, действия и приключенията им.

Стимулиране на въображението.

  1. Въвеждане: За емоционалното въвеждане на учениците в темата звучи песента на Педя човек – лакът брада. Учениците я запяват, въображението им се възбужда, стимулира се желанието им за съпреживяване на приключенията, движенията, танците, емоциите на любимите герои.

Кратка беседа: 
Какви са видовете кукли за куклен театър?
Кои са видовете приказки?
Изброяват представители на всяка от групите.

  1. Основна част: Обявяване на темата „Изработване на кукли за куклен театър“. Показва се готов, предварително изработен модел. Обясняват се етапите и технологията на работа и последователността на всяка от операциите: оцветяване на шаблона, изрязване, залепяне на дървеното шишче. Насочва се вниманието към правилното и безопасно изпълнение на всеки етап от изработването на изделието.

Децата избират своите добре познати приказни герои, припомнят си техните характеристики на външния им вид, какви цветове трябва да използват за различните части на тялото, облеклото, детайлите и отличаващите ги елементи на визията. В случаите, когато ученикът няма увереност в изобразителните си способности или няма спомен за детайлите, се подпомага от презентацията с илюстрации на героите. Учениците имат свобода да творят и да внесат свои идеи и цветово съчетание при работата. Насърчават се към прецизност и наситеност в цветовете.

Следва изрязването по очертанията, което е дейност изискваща също внимание и точност на изпълнението. Обръща се внимание на фините и по-трудни детайли за изрязване. 
При залепянето на дървеното шишче се обръща внимание на правилното му позициониране. Задната част на шишчето се прикрива с картон, което допринася и за по-голямата му стабилност.
След приключване на практическата работа, всяко дете представят своя герой през кукления театър. Разказва накратко най-интересното и забавно приключение от неговата приказна история.  

  1. Заключителна част: В края на часа децата подреждат изработените кукли в техния дом – кукленият театър, заедно с разказвача на приказки Педя човек – лакът брада. За да се възбуди интересът и въображението, на учениците се предлага възможност за вбъдеще техните приказни приятели да оживяват в ръцете им, при разиграване на откъси от приказките или измислени нови приключения. За да се извлече максимална полза от работата по проекта, при реализирането на учебния процес, в часовете по български език и литература децата биха могли да използват различните герои като тема за съставяне на разнообразни видове изречения или по математика да са герои при съставянето на текстови задачи.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Get in touch

872 Arch Ave.
Chaska, Palo Alto, CA 55318
hello@example.com
ph: +1.123.434.965

Work inquiries

jobs@example.com
ph: +1.321.989.645