Г-жа Ирена Петрова и г-жа Марина Димитрова – учители по философия и гражданско образование от две училища, бяха организаторите на междуинституционалната открита педагогическа практика.
Учениците от ПГ „Марин Попов“ и СУ „Васил Левски“ – Севлиево се потопиха в темата за общуването и социалните умения по време на интерактивен и вдъхновяващ открит урок по философия.
Часът започна с мисловна атака, при която учениците разсъждаваха върху въпроса „Какво е общуването?“ и споделяха своите виждания. На дъската се създаде истински облак от мисли с думи като „изслушване“, „разбиране“, „контакт“, „споделяне“.
Учениците се включиха активно и в различните методически игри, които не само забавляваха, но и демонстрираха важността на социалните умения на практика. В играта „Куфарче с емоции“ те разпознаваха емоции само чрез изражения и жестове, а в „Счупен телефон“ ясно се видяха пречките в комуникацията, които могат да възникнат.
В края на урока учениците от двете училища се справиха със задачата в „Комуникационен лабиринт“, като упражняваха уменията си за ясно изразяване и активно слушане, работейки в екипи.
Чрез различните активности учениците осъзнаха, че общуването не се състои само в говорене, а в активно слушане и разбиране. Те научиха, че социалните умения могат да се развиват и че те са ключови за ефективната работа в екип.
След края на урока всеки ученик попълни бърза рефлексия чрез QR-код, в която сподели как ще приложи новопридобитите знания в ежедневието си.
Събитието беше уважено от г-н Деян Дойнов, старши експерт по обществени науки в РУО – Габрово, от директорите на двете училища и педагози.
Урокът беше вдъхновяващ и полезен за всички участници, а благодарение на гостите и учителите, събитието се запечата като важен момент в обучението. Ръководствата на двете училища приветстват провеждането на бъдещи подобни изживявания, които да обогатят учениците и да ги подготвят за бъдещите им социални и професионални предизвикателства.














