Отлични оценки от XXII национално състезание по природни науки и екология

„Гордеем се с нашите ученици, защото успяха да се преборят с конкуренцията и да получат отлични оценки“- споделиха преподавателите.
What they say
Subscribe Newsletter

Integer posuere erat a ante venenatis dapibus posuere velit aliquet sites ulla vitae elit libero 

От 15 до 17 ноември в гр. Разград се проведе XXII Национално състезание по природни науки и екология. Организаторите на състезанието са МОН, РУО – Разград и ПГПЧЕ „Екзарх Йосиф”, където се проведе и самото състезание . Целта на състезанието е да се осигури възможност на учениците да представят свои авторски идеи и интерпретации по определен проблем, резултати от изследвания в областта на природните науки и екологията, да защитят собствена позиция по актуални за обществото проблеми и да покажат оригинално мислене. Състезателната част премина в два етапа: първи ден- подреждане на щандове с постери, табла, макети, снимки и публично представяне пред журито и участниците; втори ден- публична защита на проектите пред Националната комисия. Председател на комисията е доц. д-р Маргарита Кузманова от Софийски университет „СВ. Климент Охридски“ и почетен председател доц. д-р Стефан Манев от Югозападен университет „Неофит Рилски“.

В проявата участваха общо 55 проекта: 18 проекта първа възрастова група 5-7 клас и втора възрастова група 8- 12 клас – 37 проекта. СУ “ Васил Левски“ участва с четири проекта.

Tрето място в първа възрастова група спечели проектът

„Зелена стъпка“, представен от Никол Минкова 5б клас и Калоян Сашев 6в клас ,с ръководител г-жа Ана Жекова – старши учител по биология и ЗO. За изпълнението на техния проект те проведоха експерименти и успяха да създадат “казеинова пластмаса” с помощта на оцет и затоплено прясно мляко.

Оценки Отличен 5,50 спечелиха и трите проекта на участниците ни във втора възрастова група :

„От светлина към образ: биофизични процеси на зрението“ представен от Георги Митев и Тодор Симеонов 10б клас с ръководител г-жа Ива Пейкова- учител по физика и астрономия. Проектът им цели да обяснят на учениците как работят едни от най-сложните органи в човешкото тяло- очите и мозъкът.

„Бързата мода в гардероба ни… и не само“, представен от Айда Гонги и Марилена Христова 10б клас с ръководител г-жа Мария Стойнова – старши учител по химия и ООС. Целта на проекта е да се засили интереса и активизират младите хора за проблемите на „бързата мода“и влиянието на модната индустрия върху климата и околната среда.

„Невидимото зло“, представен от Нели Лалева и Наталия Христова 10б клас с ръководител г-жа Йонита Косева- учител по биология и ЗО. Темата на проекта бе киселинният дъжд- бяха проведоха опити за изследване на различни почви и измерване тяхното pH, за да се демонстрира влиянието на киселинността върху околната среда.

Извън състезателната програма учениите имаха възможността да посетят химичните лаборатории и да се запознаят с част от производствения проес в АДМ „Амилум“ и Регионалния археологически музей „Абритус“.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Get in touch

872 Arch Ave.
Chaska, Palo Alto, CA 55318
hello@example.com
ph: +1.123.434.965

Work inquiries

jobs@example.com
ph: +1.321.989.645