Европейската инициатива „Нощ на литературата“ се пренесе за първи път в Севлиево – в СУ „Васил Левски“ – с вълнуваща програма и специални посланици на четенето. Организатор на събитието, посветено на книгите, е Борислав Маринов от библиотеката на училището.
Вечерта с книга в ръка събра хората, четящи с удоволствие и за удоволствие. Сред тях бяха и четирима посланици на четенето – г-жа Марияна Петрова (председател на Училищното настоятелство в СУ „В. Левски“), г-жа Даниела Йорданова (учител по български език и литература), г-ца Теодора Маринова (художник и приятел на словото) и г-жа Таня Попова (учител по бълг. език и литература). Радостно за всички бе и присъствието на бивши учители и ученици на училището.
Програмата бе открита под мотото на ЕС – „Единни в многообразието“, но с творческа интерпретация на мисълта премина през идеята за многообразието сред хората и книгите. Именно там се зароди и идеята да бъде създаден специален театрален етюд по книгата „Цветна бъркотия“ на Евгения Войнова. Създател на цветната магия, в която главна роля взеха учениците от 3Б клас, бе г-жа Даниела Симеонова – ръководител на Детското театрално студио в училище. Малките актьори внесоха още в началото поантата на вечерта и очароваха с майсторското изпълнение на ролите си.
Под звуците на пиано и светлините от фенери, посланиците на четенето в Нощта на литературата представиха пред гостите на събитието своите специално избрани откъси от книги. Г-жа М. Петрова прочете откъс от „Матилда“ на Роалд Дал, г-жа Йорданова – шеговити детски стихотворения от Асен Босев, г-ца Маринова – откъс от „Хвърчащата класна стая“ на Ерих Кестнер, а г-жа Таня Попова избра да прочете откъс от „Мечо Пух“. С четене по артистичен начин гостите-четци изписаха усмивки по лицата на публиката. Всеки от четците бе подбрал откъс, който по един или друг начин представя техните емоции или дори самите тях – коментираха гостите на събитието.
В специално време за почивка – наречено „Чаени истории“ – гостите имаха възможност да споделят свои лични преживявания от света на книгите, новости при книгоиздаването, както и детски спомени. В С любезното съдействие на „Кинематограф Медия“ в програмата бе включен и късометражният филм „Книга за хората“. Филмът бе прожектиран в приятната атмосфера на нощта, след сладкия послевкус на бисквити и чай.
Тази година „Нощ на литературата“ премина под идеята, че книгата е море от знание. Това послужи и за вдъхновение за създаването на работилницата „Да разделим морето“, в която присъстващите имаха възможност да създадат свой собствен книгоразделител.
Събитието обедини читателите със своята приятна – вече есенна атмосфера – и предостави възможности за обмяна на новости от света на книгоиздаването, както и осигури среда за насърчаване на читателските интереси сред подрастващите. Към ползите от провеждането на това събитие можем да причислим и срещите между родители и членове на училищната общност.
Фотографи в специалната нощ бяха Минчо Тодоров и Цветомир Колев.