„Наука на сцената 9“ – един празник на науката в Севлиево

В тазгодишното издание на фестивала взеха участие преподаватели, деца и ученици от 12 града от 9 области в страната, общият брой на учителите с проекти е 36, а на децата и учениците - 70.
What they say
Subscribe Newsletter

Integer posuere erat a ante venenatis dapibus posuere velit aliquet sites ulla vitae elit libero 

От 20-23 октомври 2023 г. В СУ „Васил Левски“ – Севлиево се проведе IX-ото издание на Националния фестивал „Наука на сцената“. Той е подборен кръг за европейския фестивал „Наука на сцената“, който ще се проведе от 12 до 15 август 2024 г. в Турку, Финландия. На севлиевския форум преподавателите от предучилищно и от всички етапи на училищното образование представиха проекти, с които демонстрираха своя опит и преподавателски подходи при преподаването на естествените науки – физика и астрономия, химия, биология, математика  и информационни технологии, обменяха идеи за различни проекти.

На откриването на форума гостуваха: г-жа Силвия Стойчева, експерт по физика в Министерство на образованието, която поднесе приветствие от министъра към всички участници в него; г-жа Катюша Станчева – Началник отдел “Организационно-методическа дейност и контрол” в Регионално управление на образованието – Габрово, която също поздрави домакини и гости; г-жа Теодора Христова-Карапавлов – Старши експерт по образованието в начален етап – РУО Габрово; г-жа Красимира Йорданова – Заместник-кмет „Хуманитарни и социални дейности” в Община Севлиево. Беше получено и приветствие от Областната управителка г-жа Мария Башева.

В актовата зала на СУ „Васил Левски“ беше изнесена кратка програма, в която участваха ученици от театралното студио при СУ „Васил Левски“ – Севлиево, с ръководител г-жа Даниела Симеонова, които изнесоха кратка театрална миниатюра „Цветна бъркотия“ по Евгения Войнова, а присъстващите на откриването бяха поздравени с песента „Непознати улици“ в дуетно изпълнение на Виктория Иванова (9 клас) и Калина Христова (12 клас). Фестивалът беше открит от проф. Иван Лалов – почетен председател на програмата „Наука на сцената“ в България.

Желание за участие в „Наука на сцената 9“ в Севлиево бяха заявили 38 проекта, реално се явиха 31, като всички имаха щандове, на които показваха своята работа, а допълнително 10 от проектите демонстрираха работилници и 11 бяха представени от техните ръководители на сцена.

Работата на учителите и техните ученици беше оценяван в трите категории – Щанд, Работилница, Представяне на сцена.

Комисиите бяха съставени от университетски преподаватели, преподаватели от профилирани гимназии и експерти.

Почетен председател на журито бе проф. Иван Лалов от Съюза на физиците в България, а секретар – Милка Джиджова, също от СФБ и членове:

  1. Силвия Стойчева, експерт по физика в МОН
  2. Теодора Здравкова Христова-Карапавлова – ст. експерт в РУО – Габрово 
  3. Проф. Адриана Тафрова – Григорова, Съюз на химиците в България
  4. Доц. Радост Василева – Югозападен университет, Благоевград
  5. Доц. Александрия Генджова – Факултет по Химия и фармация, СУ
  6. Доц. д-р Надежда Райчева,  Биологически  Факултет на СУ
  7. Доц. Мария Коларова, НИМХ
  8. Гл. ас. д-р Петър Райчев, биолог
  9. Пенка Лазарова – Съюз на физиците в България
  10. Лили Атанасова – Медицински университет, София
  11. Моника Ковачка-Димитрова, SAP – България
  12. Григор Цанков – изпълнителен директор на фондация Еврика
  13. Силвана Желева Василева, ПГТЕ „Хенри Форд”,
  14. Василена Христова Монева, студент II курс в ГГФ на СУ
  15. Клавдий Тютюлков, физик
  16. Румяна Пеева от ИФТТ, физик

Специален гост на фестивала и участник в журито на щандове беше преподавателят от Франция Майкъл Грегори, който е посланик на „Наука на сцената – Франция”

В категория „Щанд“ бяха наградени следните проекти:

  • I място за проект „Astaxanthin“ от ЕГ „Иван Вазов“ – Пловдив, с ръководител Христина Костадинова
  • II място за проект „Оптични явления с евтини материали“ от Първа частна математическа  гимназия, София, с ръководител Никола Каравасилев
  • III място за проект „Да съхраним природата – кръгова икономика“ от СУ „Васил Левски“, с ръководител Снежана Цонкова.
  • Поощрителна награда получи проект „Силата на науката /Физични и химични закономерности в начален етап“ от „Св. Паисий Хилендарски“, Кюстендил, с ръководител Даниела Георгиева

В категория Работилница бяха отличени проектите:

  • I място за проект „Зелена енергия от вода“ от ПГМЕТ „Ген. Иван Бъчваров“, Севлиево, с ръководители Красимира Томева и Дияна Николова
  • II място за проект „Умно земеделие“ от Профилирана гимназия „Васил Левски“, Ямбол, с ръководител инж. Динко Динев
  • III място за проект „Тайната на съзвездията“ от Izzi Science for Kids, София с ръководител Нели Иванова
  • Поощрителна награда за проект „Експерименти и фокуси с вода“ на ДГ „Радост“, Севлиево, с ръководител Татяна Петрова
  • Поощрителна награда за STEAM умния за проект „В центъра на прекрасното“  от СУ „Васил Левски“, Главиница, общ. Силистра

В категория Представяне на сцената призовите места заеха:

  1. I място за проект „Оптични явления с евтини материали“ от Първа частна математическа  гимназия, София, с ръководител Никола Каравасилев
  2. I място за проект „Лесен експеримент за трудни концепции. Построяване на калибрационна крива и йодометрия“ от Национална природо-математическа гимназия, София с ръководител Наско Стаменов
  3. II място за проект „Развиване на емоционална интелигентност с грижа за психичното здраве на деца и ученици през каузата „Омбудсман за правата на животните“ и природните науки чрез програма „Екоучилища““ от Х ОУ „Алеко Константинов“, Перник, с ръководители Аделина Иванова, Стоянка Георгиева-Петрова, Албена Петрова-Кирилова
  4. III място за проект „Планета на чудесата“ от ДГ „Радост“, Севлиево с ръководители Силвия Тодорова, Глория Иванова

Журито отличи и представянето на учениците на щандовете в определени от него категории:

  1. Специална награда за „Най-ентусиазиран млад участник“ на Преслава Иванова от ДГ „Радост“, Севлиево
  2. Специална награда за „Най-любознателен млад участник“ на Веселин Патрашков от ДГ „Радост“, Севлиево
  3. Специална награда за „Космически потенциал“ на Йоан Николов от ОУ „Стефан Пешев“, Севлиево
  4. Специална награда за „Изследователска работа“ на Преслава Георгиева от СУ „Въчо Стоянов“, Горна Оряховица
  5. Специална награда за „Интердисциплинарна експертиза“ на Михаела Драшкова от СУ „Васил Левски“, Севлиево
  6. Специална награда за „Смел експериментатор“ на Цветомир Колев от СУ „Васил Левски“, Севлиево
  7. Специална награда за „Най-убедителен експериментатор“ на Димитър Даскалов от ЕГ „Иван Вазов“, Пловдив
  8. Специална награда за „Кулинарни умения на бъдещето“ на Гергана Стоицева от ЕГ „Иван Вазов“, Пловдив
  9. Специална награда за „Най-добър разработчик на прототип“ на Даниел Русев от СПГЕ „Джон Атанасов“, София
  10. Специална награда за „Работа в екип“ на Кристиян Гуглев, Любомир Митев, Мариан Гигов от ППМГ „Гео Милев“, Стара Загора

В тазгодишното издание на фестивала взеха участие преподаватели, деца и ученици от 12 града от 9 области в страната, общият брой на учителите с проекти е 36, а на децата и учениците – 70. Големият интерес към фестивала беше довел като наблюдатели преподаватели от ДИПКУ Стара Загора, директори и учители от детски градини от Перник, София, Севлиево, учители от Пловдив, Велико Търново, Габрово. Имаше интерес и от севлиевската общност.

При откриването на фестивала Наско Стаменов – учител по химия от НПМГ, София направи атрактивна демонстрация „Ракети“, като направи една историческа ретроспекция на развитието на ракетните двигатели от древен Китай до мисията Артемида и обясни по забавен начин как можем да си направим ракетно гориво и импровизирани ракети от подръчни материали и малко химични експерименти.

Интересни химични и физични опити демонстрира и Майкъл Грегори в последния ден на фестивала в Актовата зала на СУ „Васил Левски“.

Награждаването беше по категории. Отличителните награди – грамота и плакет, и предметни награди в категория Работилници връчи проф. Иван Лалов – почетен председател на програмата „Наука на сцената – България“. Пенка Лазарова, член на Управителния съвет на СФБ награди победителите в Категория „Представяне на сцена“.

Най-добре представилите се на щандове бяха наградени от Моника Ковачка-Димитрова която е главен експерт по проекти на технологичния гигант SAP, и член на организационния комитет на Европейската програма „Наука на сцената“.

Г-жа Силвия Стойчева връчи специалните награди на ученици за различните постижения, които показа на фестивала. Учителите получиха сертификати, които им дават възможност за добиването на кредити, а учениците сертификати за участие.

За реализирането на този фестивал финансова подкрепа оказаха: Фондация „Еврика“, Технологичния гигант SAP – България, Фондация „Работилница за граждански инициативи“, частни дарители, фирми.

Медийни партньори на събитието са БТА, издателство „АзБуки“, Списание „Светът на физиката“ и онлайн медиите: НаукаOFFNews и MediaBricks.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Get in touch

872 Arch Ave.
Chaska, Palo Alto, CA 55318
hello@example.com
ph: +1.123.434.965

Work inquiries

jobs@example.com
ph: +1.321.989.645