От 20-23 октомври 2023 г. В СУ „Васил Левски“ – Севлиево се проведе IX-ото издание на Националния фестивал „Наука на сцената“. Той е подборен кръг за европейския фестивал „Наука на сцената“, който ще се проведе от 12 до 15 август 2024 г. в Турку, Финландия. На севлиевския форум преподавателите от предучилищно и от всички етапи на училищното образование представиха проекти, с които демонстрираха своя опит и преподавателски подходи при преподаването на естествените науки – физика и астрономия, химия, биология, математика и информационни технологии, обменяха идеи за различни проекти.
На откриването на форума гостуваха: г-жа Силвия Стойчева, експерт по физика в Министерство на образованието, която поднесе приветствие от министъра към всички участници в него; г-жа Катюша Станчева – Началник отдел “Организационно-методическа дейност и контрол” в Регионално управление на образованието – Габрово, която също поздрави домакини и гости; г-жа Теодора Христова-Карапавлов – Старши експерт по образованието в начален етап – РУО Габрово; г-жа Красимира Йорданова – Заместник-кмет „Хуманитарни и социални дейности” в Община Севлиево. Беше получено и приветствие от Областната управителка г-жа Мария Башева.
В актовата зала на СУ „Васил Левски“ беше изнесена кратка програма, в която участваха ученици от театралното студио при СУ „Васил Левски“ – Севлиево, с ръководител г-жа Даниела Симеонова, които изнесоха кратка театрална миниатюра „Цветна бъркотия“ по Евгения Войнова, а присъстващите на откриването бяха поздравени с песента „Непознати улици“ в дуетно изпълнение на Виктория Иванова (9 клас) и Калина Христова (12 клас). Фестивалът беше открит от проф. Иван Лалов – почетен председател на програмата „Наука на сцената“ в България.
Желание за участие в „Наука на сцената 9“ в Севлиево бяха заявили 38 проекта, реално се явиха 31, като всички имаха щандове, на които показваха своята работа, а допълнително 10 от проектите демонстрираха работилници и 11 бяха представени от техните ръководители на сцена.
Работата на учителите и техните ученици беше оценяван в трите категории – Щанд, Работилница, Представяне на сцена.
Комисиите бяха съставени от университетски преподаватели, преподаватели от профилирани гимназии и експерти.
Почетен председател на журито бе проф. Иван Лалов от Съюза на физиците в България, а секретар – Милка Джиджова, също от СФБ и членове:
- Силвия Стойчева, експерт по физика в МОН
- Теодора Здравкова Христова-Карапавлова – ст. експерт в РУО – Габрово
- Проф. Адриана Тафрова – Григорова, Съюз на химиците в България
- Доц. Радост Василева – Югозападен университет, Благоевград
- Доц. Александрия Генджова – Факултет по Химия и фармация, СУ
- Доц. д-р Надежда Райчева, Биологически Факултет на СУ
- Доц. Мария Коларова, НИМХ
- Гл. ас. д-р Петър Райчев, биолог
- Пенка Лазарова – Съюз на физиците в България
- Лили Атанасова – Медицински университет, София
- Моника Ковачка-Димитрова, SAP – България
- Григор Цанков – изпълнителен директор на фондация Еврика
- Силвана Желева Василева, ПГТЕ „Хенри Форд”,
- Василена Христова Монева, студент II курс в ГГФ на СУ
- Клавдий Тютюлков, физик
- Румяна Пеева от ИФТТ, физик
Специален гост на фестивала и участник в журито на щандове беше преподавателят от Франция Майкъл Грегори, който е посланик на „Наука на сцената – Франция”
В категория „Щанд“ бяха наградени следните проекти:
- I място за проект „Astaxanthin“ от ЕГ „Иван Вазов“ – Пловдив, с ръководител Христина Костадинова
- II място за проект „Оптични явления с евтини материали“ от Първа частна математическа гимназия, София, с ръководител Никола Каравасилев
- III място за проект „Да съхраним природата – кръгова икономика“ от СУ „Васил Левски“, с ръководител Снежана Цонкова.
- Поощрителна награда получи проект „Силата на науката /Физични и химични закономерности в начален етап“ от „Св. Паисий Хилендарски“, Кюстендил, с ръководител Даниела Георгиева
В категория Работилница бяха отличени проектите:
- I място за проект „Зелена енергия от вода“ от ПГМЕТ „Ген. Иван Бъчваров“, Севлиево, с ръководители Красимира Томева и Дияна Николова
- II място за проект „Умно земеделие“ от Профилирана гимназия „Васил Левски“, Ямбол, с ръководител инж. Динко Динев
- III място за проект „Тайната на съзвездията“ от Izzi Science for Kids, София с ръководител Нели Иванова
- Поощрителна награда за проект „Експерименти и фокуси с вода“ на ДГ „Радост“, Севлиево, с ръководител Татяна Петрова
- Поощрителна награда за STEAM умния за проект „В центъра на прекрасното“ от СУ „Васил Левски“, Главиница, общ. Силистра
В категория Представяне на сцената призовите места заеха:
- I място за проект „Оптични явления с евтини материали“ от Първа частна математическа гимназия, София, с ръководител Никола Каравасилев
- I място за проект „Лесен експеримент за трудни концепции. Построяване на калибрационна крива и йодометрия“ от Национална природо-математическа гимназия, София с ръководител Наско Стаменов
- II място за проект „Развиване на емоционална интелигентност с грижа за психичното здраве на деца и ученици през каузата „Омбудсман за правата на животните“ и природните науки чрез програма „Екоучилища““ от Х ОУ „Алеко Константинов“, Перник, с ръководители Аделина Иванова, Стоянка Георгиева-Петрова, Албена Петрова-Кирилова
- III място за проект „Планета на чудесата“ от ДГ „Радост“, Севлиево с ръководители Силвия Тодорова, Глория Иванова
Журито отличи и представянето на учениците на щандовете в определени от него категории:
- Специална награда за „Най-ентусиазиран млад участник“ на Преслава Иванова от ДГ „Радост“, Севлиево
- Специална награда за „Най-любознателен млад участник“ на Веселин Патрашков от ДГ „Радост“, Севлиево
- Специална награда за „Космически потенциал“ на Йоан Николов от ОУ „Стефан Пешев“, Севлиево
- Специална награда за „Изследователска работа“ на Преслава Георгиева от СУ „Въчо Стоянов“, Горна Оряховица
- Специална награда за „Интердисциплинарна експертиза“ на Михаела Драшкова от СУ „Васил Левски“, Севлиево
- Специална награда за „Смел експериментатор“ на Цветомир Колев от СУ „Васил Левски“, Севлиево
- Специална награда за „Най-убедителен експериментатор“ на Димитър Даскалов от ЕГ „Иван Вазов“, Пловдив
- Специална награда за „Кулинарни умения на бъдещето“ на Гергана Стоицева от ЕГ „Иван Вазов“, Пловдив
- Специална награда за „Най-добър разработчик на прототип“ на Даниел Русев от СПГЕ „Джон Атанасов“, София
- Специална награда за „Работа в екип“ на Кристиян Гуглев, Любомир Митев, Мариан Гигов от ППМГ „Гео Милев“, Стара Загора
В тазгодишното издание на фестивала взеха участие преподаватели, деца и ученици от 12 града от 9 области в страната, общият брой на учителите с проекти е 36, а на децата и учениците – 70. Големият интерес към фестивала беше довел като наблюдатели преподаватели от ДИПКУ Стара Загора, директори и учители от детски градини от Перник, София, Севлиево, учители от Пловдив, Велико Търново, Габрово. Имаше интерес и от севлиевската общност.
При откриването на фестивала Наско Стаменов – учител по химия от НПМГ, София направи атрактивна демонстрация „Ракети“, като направи една историческа ретроспекция на развитието на ракетните двигатели от древен Китай до мисията Артемида и обясни по забавен начин как можем да си направим ракетно гориво и импровизирани ракети от подръчни материали и малко химични експерименти.
Интересни химични и физични опити демонстрира и Майкъл Грегори в последния ден на фестивала в Актовата зала на СУ „Васил Левски“.
Награждаването беше по категории. Отличителните награди – грамота и плакет, и предметни награди в категория Работилници връчи проф. Иван Лалов – почетен председател на програмата „Наука на сцената – България“. Пенка Лазарова, член на Управителния съвет на СФБ награди победителите в Категория „Представяне на сцена“.
Най-добре представилите се на щандове бяха наградени от Моника Ковачка-Димитрова която е главен експерт по проекти на технологичния гигант SAP, и член на организационния комитет на Европейската програма „Наука на сцената“.
Г-жа Силвия Стойчева връчи специалните награди на ученици за различните постижения, които показа на фестивала. Учителите получиха сертификати, които им дават възможност за добиването на кредити, а учениците сертификати за участие.
За реализирането на този фестивал финансова подкрепа оказаха: Фондация „Еврика“, Технологичния гигант SAP – България, Фондация „Работилница за граждански инициативи“, частни дарители, фирми.
Медийни партньори на събитието са БТА, издателство „АзБуки“, Списание „Светът на физиката“ и онлайн медиите: НаукаOFFNews и MediaBricks.